Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець

Символом Чернігова обрали дракона-семаргла

Моя оцінка корисності цієї статті: 
4 - Дуже важливо

Як повідомили у чернігівській громадській організації "Громадська думка", серед 10 проектів скульптур шляхом смс- та iнтернет-голосування перемогу здобув саме семаргл: "за нього проголосували майже 2000 чернігівців, семаргл випередив інші скульптури – відьмочку та солов’я-розбійника, що увійшли до трійки лідерів".

Міфічний звір Семаргл здавна вважається захисником міста Чернігова. Його зображення знаходиться на капітелі Борисоглібського собору. Саме цей образ підкреслює древність Чернігова.

Семаргл (симаргл) – це т. зв. "чернігівській звір", зображення якого збереглося на капітелі (верхній частині колони) Борисо-Глібського собору - одного з давньоруських храмів Чернігова ХІІ століття. Він зображається у вигляді дракона з парою лап, пташиними крилами та зміїним хвостом, що закінчується вогненними язиками. Це символічно означає, що дракон-семаргл є володарем чотирьох земних стихій: Землі (у нього лапи), Води (хвіст земноводного), Повітря (крила) і Вогонь (вогненний подих).

Ім’я Семаргл складається з трьох частин: се - це (визначений артикль, що вказує на іменник), мар - аналог кореня Яр, що означає вогненне, яре, сонячне начало (звідси імена Арес, Марс, Арій, Марія), гл - скорочене "гал", що значить сила, потужність (гальське слово "галлія" означає сила, "галли" - сильні, "галілей" - віл, тур). Тобто ім’я Семаргл буквально означає "сонячна сила".

Синонімом слова "семарл" є "дракон-драгон", що означає "носій сили": "дра" – сила, "гон" – рушій, «той, що жене»).

Дракон-семаргл з давніх давен був символом могутності арійської раси. Так, у галлів-кельтів, як носіїв давньої арійської, а пізніше первинної хрестиянської традиції (кельтське хрестиянство), дракон – символ пана-господаря, що живе згідно з власною волею, це символ вищої влади.

З цієї причини червоний (вогненний, сонячний) дракон – емблема Валлії (Уельс, Cymru), де збереглися законсервованими дуже давні європейські традиції. Національний девіз валлійців (самоназва «кімри»): «Червоний дракон веде вперед».

Валлійські кельти-кімри є родичами українських галлів-кімрів-кімерійців. Цей суперетнос, що сформувався в Північному Надчорномор’ї в районі 13 ст. до н. е., згодом опанував величезні простори Євразії, дійшовши до Британії й Палестини, Китаю та Індокитаю. Нащадками кімрів були скіфи і, згодом, сармати, анти, руси, козаки. За переказами Велесової Книги, «були кіморії, також отці наші, і ті римлян потрясали і греків розметали, як поросят устрашених» (дощечка 6-Е). Все це підтверджує, що символіка дракона має давньоукраїнські корені.

З поширенням в Україні іудохристиянської єресі дракона намагалися ототожнити зі змієм (повзучим гадом) і зробити символом злих сил. Частково це вдалося, проте на євразійській периферії збереглися первинні уявлення про дракона як уособлення земної життєвої сили. Зокрема, на Сході дракон є емблемою імператора, символом духовної і світської влади, знаком щастя і добробуту. Китайці досі вірять, що дракони дали їм знання, мистецтва і ремесла.

В українській народній традиції дракон виступав у ролі посередника між небом і землею. Як носій чоловічого начала він уособлював небесну вологу, що у вигляді дощу запліднює Землю - Велику Матір. Він був символом мудрості, безсмертя, життєвої і цілющої сили, володарем і охоронцем підземних скарбів.

Драконами-семарглами прикрашали хрестиянські церкви. Так, у селі Крилосі Галицького району в стіні внутрішньої сторони Успенської церкви вмуровано камінь, на якому висічено зображення крилатого вогненного дракона. Свого часу цей камінь було взято з Успенського собору, побудованого у стародавньому Галичі в 12 ст.Дракон-семаргл в Успенській церкві села Крилос Галицького району: камінь взято з Успенського собору, побудованого у стародавньому Галичі в 12 ст. (фото автора).


В тему:

Мамай на драконі

Український мир. Стратегія УНГ

Придбай нашивку «Галар»!

Про роль дракона в історії Європи

Наші інтереси: 

Досліджуємо європейську традицію. 

Підписуюсь на новини

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.

Кандидат історичних наук Олена Черненко оприлюднила цікавий пост про чернігівського Семаргла.

«Кам’яний блок із зображеннями звіра та птаха в плетиві був знайдений у 1948 р. у Борисоглібському соборі в Чернігові. Археолог В. Богусевич доводив, що звір на камені – язичницький бог-звіроптах Семаргл. Утім, з огляду на західноєвропейські (ломбардські) аналоги білокам’яного різьблення Борисоглібського собору, сучасні дослідники вважають «чернігівське страхіття» драконом.

Дракони в середньовічних західноєвропейських «Бестіаріях» (від лат. bestia – «звір») дійсно до нього подібні – із такою ж собачою головою, тілом змія, двома лапами та довгим закрученим хвостом (вважалось, що сила дракона саме у хвості).

У християнській символіці дракон є уособленням зла.

Цікаво, що зображення дракона та птаха в плетиві зустрічається й в інших творах мистецтва давнього Чернігова. Так, вони є на уламку давньоруської ювелірної форми, знайденої у 2015 р. під час розкопок чернігівської фортеці-дитинця. На жаль, зберігся лише уламок…», – йдеться в пості.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Арсен Дубовик.

?Чи не тому

Цитата:
У християнській символіці дракон є уособленням зла.

що

Цитата:
З поширенням в Україні іудохристиянської єресі дракона намагалися ототожнити зі змієм (повзучим гадом) і зробити символом злих сил.

І певно, що не тільки китайцям арійські переселенці дали всі знання, а й юдейцям. Тільки, якщо китайці це сприйняли з благоговінням і почитанням, то юдейців це озлобило і налаштувало на спротив і заперечення істини.

Цитата:
на Сході дракон є емблемою імператора, символом духовної і світської влади, знаком щастя і добробуту. Китайці досі вірять, що дракони дали їм знання, мистецтва і ремесла.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)