Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач

Як перемогти корупцію: досвід Гонконгу

У нас весь час твердять про те, як складно перемогти корупцію. Деякі навіть запевняють, що це зло (що існує з давніх часів) непереможне. Але Гонконг повністю спростовує це твердження. Місто-держава, що знаходиться в Азії, де «віддячити потрібній людині» і «підмастити чиновника» — історичний звичай, зараз живе практично без хабарів.

У рейтингу Transparency International, складеному за принципом «чим нижче корупція, тим краще», Гонконг займає 12-е місце і стоїть вище, ніж Англія, яка колись володіла і управляла містом. Випереджає Гонконг і Японію, Австрію, Німеччину. Як таке вдалося азіатському місту?

Скажемо відразу, нічого незвичайного уряд міста (і всієї провінції) не робив. В даному випадку важливо не тільки, що саме робилося, але і як. Власті продемонстрували справжню волю, а також рішучість і послідовність в реалізації антикорупційних заходів, причому без огляду на особистості. А заходів було не так уже і багато. Всього три. І реалізовувати їх Гонконг почав у 1974 році, коли корупцією було пронизано 94% всього державного сектора.

1. Скасування презумпції невинності для чиновників. Замість нього застосовується принцип «доведи, що купив майно не на хабарі». У законодавстві з’явилася відповідна норма. Її зміст можна передати так: якщо чиновник не в змозі довести, що законним шляхом отримав кошти, які лежать на закордонних рахунках або на яких куплена, скажімо, вілла з басейном, то дорога одна — у в’язницю. І на досить пристойний термін — до 15 років.

Це правило стали послідовно і чітко реалізовувати. Відразу ж після відміни презумпції невинності декілька крупних чиновників Гонконгу виявилися за гратами.

2. Створена незалежна комісія по боротьбі з корупцією (НКБК). Підкоряється генерал-губернатору, у співробітників високі оклади. Генерал-губернатор своїм наказом призначав фахівців у цю комісію на термін не менше 5 років. Підкорялися вони теж тільки генерал-губернатору. Ні МВС, ні структура, що відповідає за держбезпеку, впливати на НКБК не могли.

Оклади у фахівців незалежної комісії по боротьби з корупцією були на 20-30% вище, ніж у працівників силових відомств. Комісія була покликана не лише виявляти хабарників, але і займатися профілактикою — запобігати хабарам у сферах, найбільш схильних до корупції, наприклад, в службах, що видають різні дозволи на ведення бізнесу або яких-небудь робіт, в ДАІ, в слідчих органах і судах. НКБК аналізує, чи застосовують хабарники нові схеми. Комісія має право провести перевірку в будь-якому відомстві чи міністерстві, якщо є найменша підозра щодо хабарництва.

За перший рік роботи НКБК були спіймані і засуджені 220 чиновників-хабарників. Серед них виявився і шеф поліції Гонконгу. Проти нього порушили кримінальну справу, але він встиг виїхати до Лондона. Проте генерал-губернатор добився видачі шефа поліції. Його повернули до Гонконгу, де відбувся суд над корупціонером.

Виникає резонне питання: чи не з’явиться спокуса у самих фахівців незалежної комісії по боротьбі з корупцією, що володіють великими повноваженнями і підкоряються безпосередньо генерал-губернатору, самим збагатитися на хабарі? Спокуса, звичайно, може з’явитися. Але і за роботою комісії є кому стежити. Цим займаються громадські організації, створені з представників інтелігенції і бізнесу. Якщо громадська організація раптом запідозрить когось з фахівців НКБК в нечесності, маючи на руках документальні підтвердження, то цього фахівця звільняють.

3. Людям і журналістам надали можливість повідомляти про хабарників.

Це один з найбільш важливих і проблемних заходів. Спочатку люди скептично поставилися до владних ініціатив, спрямованих на боротьбу з корупцією. Проте з часом вдалося подолати скепсис людей і журналістів, і вони стали помічниками незалежній комісії.

НКБК організувала «гарячу лінію», яка працює цілодобово. Будь-який громадянин може зателефонувати туди і повідомити про чиновників, які вимагають або отримують хабарі.

Аби виключити небезпеку покарання тих, хто вимушений був дати хабар, у Гонконзі не є злочином корупція з незалежних від людини причин. Наприклад, якщо бізнесмен дав хабар чиновникові, який видає дозволи на бізнес, то винен тільки чиновник – його й покарають. А бізнесмен залишиться поза переслідуванням. Тому люди, що стали жертвою корупції, не боялися дзвонити на «гарячу лінію» НКБК і повідомляти про хабарників.

Журналісти проводили власні розслідування щодо чиновників — фіксували їхні крупні покупки, виявляли розмір витрат їхніх родичів.

На кожну інформацію, що поступала від працівників ЗМІ і громадян, НКБК реагувала. За наявності підстав хабарникові заморожували банківський рахунок, вимагали пояснити походження доходів, а якщо було необхідно, заарештовували.

Усі факти упіймання корупціонерів і їх арешту висвітлювалися в пресі. Люди стали помічати, що карають і високопоставлених чиновників-хабарників, що в уряду Гонконгу серйозні наміри. І довіра в населення до боротьби з корупцією зросла. Воно стало підтримувати уряд.

Висновок: перемогти корупцію можна, якщо є справжнє бажання це зробити.

На відміну від інших провінцій Китаю, в Гонконзі не розстрілюють хабарників і боржників бюджету. Не дивлячись на це, в Гонконзі, де в колишні часи доводилося навіть двірникові давати хабар, аби він добре підмітав доріжку до будинку, вдалося майже повністю викорінити корупцію. Якщо, як говорилося вище, в 1974 році корумпованість держапарату складала 94%, то зараз вона дорівнює приблизно 2-3%. Феноменальний результат!

Досвід Гонконгу красномовно свідчить: якщо є справжнє бажання побороти корупцію і воля діяти рішуче, то можна досягнути результату. Але його ніколи не буде, якщо власті лише вдають, що намагаються боротися з хабарництвом, і якщо за боротьбу з корупцією відповідають самі корупціонери.

Джерело: Лев Миров, www.pravo.ru
 


В тему:

Доля мурашника: загибель і воскресіння

Свята простота

Корупція, влада і держава: геостратегічний прогноз майбутнього України

Нова угода снайперів

«Розстрільні списки» очима футуролога

Сонячний аеростат, або Як позбутися паразитів
 

Підписуюсь на новини

Коментарі

Зображення користувача Ія Подолянка.

Чому наші уряди не скористалися досвідом Гонконгу ?Не було політичної волі.Риба псується з голови. Замінити голову!!!