Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 11
  • Переглядів: 12

Вбивство, через яке Донбас став російськомовним

Місто Алчевськ Луганської області названо на честь Олексія Алчевського (1835–1901). «Вікіпедія» несправедливо називає його «російським промисловцем». Насправді Олексій Алчевський був, за висловом його дружини, “фанатичним українцем”, вкладав величезні гроші в український рух – і це в період Емського указу. 

19080404.jpg

Олексій Алчевський з родиною

За його гроші в Сумах були споруджені церкви, лікарні, бібліотеки, недільні школи. Благодійник очолював харківську «Громаду» (гурток української інтелігенції), пише сайт То є Львів

Ініціював і фінансував спорудження в Харкові першого пам’ятника Тарасові Шевченку. У ті часи офіційно відкрити його було неможливо, тому меценат зробив це як приватна особа у власному саду. Монумент був виготовлений із дорогого білого мармуру. Після банкрутства Олексія Алчевського садибу довелося продати, і подальша доля пам’ятника не відома.

Алчевський став засновником першої та найбільшої в Московській Імперії фінансово-промислової групи. 

Він один з тих, хто насправді створив Донбас — з безводного степу перетворив його в індустріальний центр (він там почав діяльність ще до Юза). 

Скупивши землі у поміщиків (а сільгоспземлі у безводному степу коштували недорого), він не вигнав селян, і не перетворив їх в шахтарів – селянам або надавали іншу землю, або перенавчали в робітників. 

Це були наші УКРАЇНСЬКІ селяни. 

Перенавчання селянина в робітника – складний і тривалий процес, який бізнес на себе бере вкрай рідко. 

Але після цього з’являвся УКРАЇНСЬКИЙ робітник. 

І головне — український селянин не перетворювався в безробітного люмпена. 

Олексій і Христина Алчевські разом із дітьми

Олексій Алчевський побудував найновітніші на той момент металургійні заводи з прокатними станами без іноземних інвестицій, єдиний в цілій Московській Імперії (решта становила власність бельгійських і британських компаній). Виявляється, можна було просто створити акціонерний банк. 

Заснування Алчевська і перетворення Маріуполя в індустріальне місто — теж його заслуга (“Завод Ілліча” теж створив Олексій Алчевський). 

І все це – з інтенсивним просуванням української мови. 

У 1900 році почалася біржова криза. 

Рятуючись від банкрутства, підприємець звернувся до уряду. Не за грошима – за дозволом на випуск облігацій. Він намагався отримати урядове замовлення для своїх металургійних заводів, а також просив у міністерстві фінансів дозволу на випуск облігацій під заставу свого майна.

Однак міністр фінансів Сергій Вітте йому відмовив. 

Офіційні джерела твердять, що після цього Олексій Алчевський наклав на себе руки, кинувшись під потяг на Варшавському вокзалі в Петербурзі. Втім, версію “кому вигідно” ніхто не відміняв. 

Багато дослідників схиляється до думки, що це було замовне вбивство, яку підтверджує той факт, що спочиває він у середині кладовища, де, звісно, не могли поховати самогубця.

Негайно після цього брати Рябушинскіє провели рейдерське захоплення банку, Вітте надав їм необхідний кредит, і вони відразу стали найбагатшими в імперії людьми (криза має властивість закінчуватися, і власники активів стають ДИВОВИЖНО багатими). 

Природно, після цього Донбас почали наповнювати завезеними з-за Уралу пролетарями. І цей процес успішно продовжила радянська влада. 

Наші інтереси: 

Знати правдиву історію України.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Володимир Майборода.
0
Ще не підтримано

Виявляється разом із цукрозаводчиками Яхненками-Симиренками Україну підіймав ще й Олексій Алчевський.

Хто шукає - той знаходить, бо: 1. Завжди стається те, чого ми хочемо. 2. Ми ніколи не знаємо шляхів реалізації наших задумів.

Коментарі

Зображення користувача Володимир Майборода.
0
Ще не підтримано

Виявляється разом із цукрозаводчиками Яхненками-Симиренками Україну підіймав ще й Олексій Алчевський.

Хто шукає - той знаходить, бо: 1. Завжди стається те, чого ми хочемо. 2. Ми ніколи не знаємо шляхів реалізації наших задумів.

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Дуже цікаво!
А я свого часу після закінчення 4 курсу інституту, перебуваючи на практиці, працював 2 місяці на заводі Ілліча.

Зображення користувача Богдан Бень.
0
Ще не підтримано

Дуже цікаво! А звідки брали інформацію? Може є яка книжка, або більша стаття? По роботі написав би розширену версію з контекстом для іноземної авдиторії, щоб не думали, що Донбас етнічно російський!

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

"То є Львів"

Цитата:
пише сайт То є Львів.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)