Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець

В Дзензелівці вшанували Христофора Барановського

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

27 липня в селі Дзензелівка Маньківського району відкрили пам'ятну дошку видатному діячу українського кооперативного руху, першому міністру фінансів УНР Христофору Барановському. Головним організатором заходу виступив дзензелівський краєзнавець Юрій Дудник, всебічно посприяв проведенню заходу сільський голова Віталій Букань.

Про це пише на своїй сторінці у Фейсбуці лідер гурту Тінь Сонця і активний промоутер української історії та українського способу життя Сергій Василюк.

Він повідомив, що на відкриття меморіальної дошки в Дзензелівці, яку зробив скульптор Дмитро Бур'ян, було запрошено багатьох помітних економістів та фінансистів України - Олександра Сугоняку, Михайла Савлука, Юрія Левченка та Генадія Михайленка. На заході виступили також історики Валерій Рекрут та Вадим Мицик.

Що ж привернуло дружню громаду дзензелян, яких налічувалось близько двох сотень, та таких солідних гостей до постаті Барановського?

Близько ста років тому Дзензелівку справедливо було би назвати найрозвинутішим селом у світі. Завдяки щирій праці на благо українського селянства керівників дзензелівського ощадно-позичкового товариства Олександра Черненка (засновника) та Христофора Барановського (управляючого) дзензеляни та жителі сусідніх округ значно поліпшили своє економічне становище, зокрема, звільнилися від боргової кабали місцевих лихварів.

Довіра населення до Дзензелівського кооперативу постійно зростала, що дало можливість збільшити кількість його членів та суми вкладів. За перші десять років товариство об’єднало в своїх лавах близько 3 тис. осіб. З 1895 по 1910 роки Дзензелівським кооперативом було видано кредитів майже на 3 млн. крб. Крім того, кооператив мав товарний склад, з якого реалізовував сільськогосподарський реманент, посівне насіння, добрива, бляхи.

За підрахунками В.Ф.Тотоміанца, Дзензелівське ощадно-позичкове товариство за основними показниками своєї роботи посідало третє місце серед кредитних кооперативів Російської імперії. Пізніше, в середовищі Дзензелівського ощадно-позичкового товариства виникла ідея створення губернського союзу кредитних кооперативів. Так, у 1907 році був заснований Київський Союзбанк – перше в Україні союзне утворення споживчих кооперативів. Барановський був його засновником і першим головою правління. Оскільки влада не дозволяла вести діяльність банку в Києві, він проводив діяльність лише в Дзензелівці до 1911 року.

Київський „Союзбанк” посідав перше місце серед кредитних кооперативних союзів України і друге в Російській імперії. На 1 серпня 1913 року його баланс перевищував 2 мільйона крб. Свідченням високого авторитету Київського союзу установ дрібного кредиту стало прийняття його у грудні 1913 року до лав Міжнародного сільськогосподарського кооперативного союзу.

Після встановлення в Україні окупаційної радянської влади, більшовики відзвітували у західній пресі так: „Ми опанували нашим впливом всю індустрію підкупом і агітацією, робітничі організації терором, пропагандою проти верхів управи і т.п. Рівночасно ми взяли під наш контроль комерцію через банки. Після перемоги над національною кооперацією український націоналізм втратив свою економічну базу. Після призначення нашого товариша Моргуліса директором Українського банку, наша перемога була цілковита”.

Наш коментар: три роки тому (в березні 2010 р.) на одному з засідань прихильників ідеї Третього гетьманату Віктор Макаренко зробив виступ про феномен Дзендзелівки - про Олександра Черненка, Христофора Баранівського і Дзензелівське ощадно-позичкове товариство. В травні того ж року учасники АРСА-тур їздили в Дзендзелівку на екскурсію, яку організував згадуваний вище в повідомленні Юрій Дудник - наш прихильник і добрий друг. Завдяки йому Дзендзелівка стає відомою в Україні, а приховані сторінки історії відкриваються для українців.
Наші інтереси: 

+

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Пандемія!

Політична зоологія: психопати і соціопати в ситуації глобальної кризи ­– повстання мавп (+аудіо)

«Психопати можуть імітувати почуття, проте єдиним реальним почуттям, яке вони мають, є своєрідний голод, який хижак відчуває щодо своєї майбутньої здобичі. Коротко кажучи, психопат є хижаком людства».

Коментарі

Зображення користувача Оксана Лутчин.

Побільше б таких позитивних новин. Думаю, що у нас багато відбувається позитивних подій, які підносять, надихають, що треба висвітлювати. Негативна інформація опускає нас у нижчі простори. Отож, дякую за позитив.
Невеликі зауваження: "всебічного сприяння проведенню заходу надав сільський голова Віталій Букань". -всебічно посприяв проведенню заходу сільський голова...
"Близько ста років тому, Дзензелівку" - кома зайва.
"дзензеляни та жителі сусідніх округ значно поліпшити своє економічне становище, зокрема, звільнитися від боргової кабали місцевих лихварів". - (узгодити у відмінку) - ... значно поліпшили своє економічне становище, зокрема звільнилися від ...
3 тис. чоловік - 3 тис. осіб.
"з якого йшла реалізація сільськогосподарського реманенту" - з якого реалізовував сільськогосподарський реманент...

Творімо разом мову Сенсар!

Зображення користувача Зірка Вітошинська.

Підтверджую, що і блискуча доповідь Віктора Макаренка, і прекрасна поїздка АРСА до Дзензелівки, завдяки Тобі, Олено, і надзвичайно цікава екскурсія, організована Юрієм Дудником закарбували Дзензелівку в моїй пам'яті як передове село, де діяли винахідливі, чесні й свідоміі українці. Ӏ то в умовах імперського ярма! Ніколи не сумнівалася у творчих здібностях українців!!! Вітаю славну Дзензелівку!

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Віктор Макаренко.

Дякую всім! Додам тільки що відкриття дошки Х.А.Барановського відбулося під час
4-го Всеукраїнського фестивалю "Дзензелівські вечори класичної музики". Мені, на щастя, вдалося побувати у Дзензелівці на відкритті пам'ятної дошки і на заключному концерті фестивалю. А ось про те як ці події стали реальністю то, мабуть, треба робити окремий матеріал...