Важливість: 
5

Категорія:

Програма «П’ять вигод»: методика надійної самооцінки – просто, легко, цікаво

Ми можемо контролювати лише те, що можемо виміряти. Тому будь-яка серйозна програма потребує кількісної оцінки. 

Кількісна оцінка програми «П’ять вигод» потрібна для того, щоб у будь-який момент часу знати, на якому етапі її виконання ми перебуваємо, тобто яку частину шляху до мети ми вже пройшли.

Візуалізація методики самооцінки:

Ієрархія важливості

У попередній статті ми з’ясували, що програма «П’ять вигод» складається з 5 компонентів, важливість яких послідовно зростає: 

1. Їжа і вода.
2. Сон і активність.
3. Інформаційна гігієна.
4. Здоров’я.
5. Клуб друзів.

Горизонтальна метрика

Виконання кожного компоненту можна розбити на три етапи:

1) початок, 2) середина, 3) завершення.

Загальна ідея в тому, що

1) на початковому етапі ми позбуваємося шкідливих звичок,
2) на другому докладаємо вольових зусиль для вироблення корисних звичок,
3) на третьому етапі діємо без зусиль, адже вже маємо вироблені звички.

Перебування на кожному етапі має відповідне числове значення: 1, 2, 3.  

Наприклад, виконуючи перший пункт програми, на початковому етапі її учасник відмовився від м’яса, алкоголю і тютюну. За це він собі зараховує 1 бал.

На другому етапі він виробляє в собі звичку щодня випивати п’ять стаканів чистої води, а вживання будь-якої їжі починати зі свіжих салатів, овочів та фруктів. За це записує собі 2 бали.

На третьому етапі він помічає за собою, що усе це робить без зусиль, на автоматі, за звичкою – отже, сміло записує собі 3 бали.  

Вертикальна метрика

Номер компоненту (пункту) програми – це водночас його «вага», тобто показник його важливості. Це означає, що правильні «сон і активність» важливіші удвічі, ніж «їжа і вода», а належність до дружньої спільноти – уп’ятеро.

Для прикладу розглянемо виконання другого пункту – «Сон і активність». Він має вагу «2», тому за виконання кожного етапу кількість балів подвоюється.

На початковому етапі людина відмовляється від поганої звички йти до сну після 22-00 – за це записує собі вже не 1, а 1х2=2 бали.

На середньому етапі людина виробляє звичку щодня робити фізичні вправи, а за 4 години до сну не вживати термообробленої їжі – за це записує собі вже не 2, а 2х2=4 бали.

На завершальному етапі людина все це робить без зусиль, за звичкою – отже, записує собі 3х2=6 балів.      

Індекс виконання програми

По кожному пункту програми можна максимально набрати відповідно 3, 6, 9, 12 і 15 балів. Тобто за повне виконання усіх 5 пунктів належить 3+6+9+12+15=45 балів. До цього ще додаємо 5 балів за заснування свого нового клубу, отже максимальна кількість балів програми «П’ять вигод» становить 50 балів. Як бачимо, успіхи учасника програми виражаються числом від 0 до 50.

Для наочності це можна виразити у відсотках. Оскільки 50 балів – це 100 відсотків, то для оцінки пройденого шляху треба кількість набраних балів збільшити удвічі. Наприклад, якщо людина набрала 15 балів, значить вона пройшла 30% шляху.


Зміст кожного етапу всіх 5 компонентів програми буде описано в наступних статтях.

Прошу висловити у коментарях свої запитання, зауваження і пропозиції.       

 

Наші інтереси: 

Плануємо, малюємо, реалізуємо, контролюємо. 

Гравець: 
Ігор Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка