Категорія:

Про кашлюк, який є, або моя відповідь Комаровському

Нещодавно відомий телеведучий, політичний піарник і в минулому лікар-інфекціоніст Євген Комаровський опублікував статтю «Про загрозу біологічної безпеки країни і про коклюш, якого немає». У статті розповідається про ситуацію в США, де в останні роки спостерігається значний ріст захворюваності на кашлюк (коклюш). Ця хвороба смертельно небезпечна для маленьких дітей. Зараз у США смертність від цього захворювання досягла показників 50-х років. Треба щось робити, і рекомендація американського МОЗ радикальна: прищеплювати майбутніх матерів, поголовно, незважаючи на імунний статус.

Цим прикладом Євген Комаровський проілюстрував свою улюблену тезу: «колоти всіх, завжди і від усього підряд!». 

Для повноти картини відзначу, що загрозлива ситуація з кашлюком не тільки в США, але і в інших високорозвинених країнах. Наприклад, у Великобританії, де в минулому році спостерігалося зростання захворюваності в 5 разів, прийнято аналогічне рішення: запропонувати всім без винятку вагітним пройти вакцинацію на останньому терміні.

В Україні проти кашлюка щеплюють у 3, 4, 5 і в 18 місяців. Вакцини, кажуть, погані, охоплення щепленнями, кажуть, низьке. Низьке не тому, що МОЗ регулярно зриває закупівлі вакцин і поставляє приблизно половину від потрібної кількості, а тому, що багато тих, хто відмовився. Принаймні нам так говорять. У той же час нам кажуть, що українські вакцини дуже якісні, сертифіковані ВООЗ, закуповуються ЮНІСЕФ і застосовуються у сорока країнах світу. Не говорять, правда, у яких саме.

Упевнений, що в США українські вакцини не застосовують. Там дуже суворий контроль за якістю та ефективністю медичних препаратів з боку федерального агентства FDA. Контроль за інфекціями там здійснює спецслужба CDC з багатомільярдним бюджетом. Там щеплюють і дітей, і підлітків, і дорослих, і навіть пенсіонерів, членів сімей новонародженого. Охоплення щепленнями дуже високе: фронтмен українського МОЗ Федір Лапій нещодавно заявив, що без щеплень в США не пускають в жодний навчальний заклад.

Виникає логічне запитання: чому в країнах з передовою медициною і з найвищим охопленням щепленнями в останні роки різко ускладнилася ситуація з кашлюком, і що робити?

Сучасна медицина пропонує тільки один спосіб боротьби з цією інфекцією - «більше прищеплювати». До цього закликає українців і лікар Комаровський. Але фактично в США прищеплювати вже більше немає кого, всі і так уже багаторазово вакциновані. Тому американське мінохоронздоров'я дає команду - прищеплювати вагітних додатково, позапланово і незалежно від того, як і чим їх прищеплювали раніше.

Таке розпорядження змушує серйозно засумніватися в ефективності щеплень проти кашлюка. З точки зору захисту від кашлюка виходить, що всі раніше щеплені прирівняні до нещеплених. Крім того, американське професійне співтовариство медиків негативно сприйняло цее розпорядження. У будь-якому випадку, це їх, американські справи. Але як так вийшло, що в цій благополучній з точки зору вакцинації країні відбувається таке неподобство, що діти вмирають так само, як і півстоліття тому? Чи виправить ситуацію досить ризикована вакцинація вагітних? І взагалі, який сенс був в тотальній піввіковий вакцинації і «колективному імунітеті», якщо діти як вмирали без щеплень раніше, так і вмирають зараз?

На жаль, доктор Комаровський вважає за краще ігнорувати ці цілком резонні запитання. Але розібратися в них, я думаю, варто.

Нагадаю, що кашлюк викликає бактерія Bordetella pertussis. Потрапляючи в організм людини, вона стрімко розмножується і виділяє токсин. Токсин викликає хворобу, що супроводжується нападами спазматичного кашлю, надзвичайно небезпечного для маленьких діток.

Для профілактики кашлюку застосовували вакцину АКДС, до складу якої входили «вбиті» клітини кашлюкової палички. Вакцина ця, а особливо її кашлюковий компонент, була надзвичайно реактогенною, складною для безпечного застосування і вимагала індивідуального підходу до кожної дитини. Показово, що інструкція із застосування АКДП займала 18 сторінок густого тексту.

З початку 80-х років почали випускати більш сучасну і безпечну вакцину АаКДС, і до кінця минулого століття на неї перейшли всі розвинені країни світу. Імпортні вакцини такого типу застосовуються зараз і в Україні.

Відмінність АаКДС від АКДС в тому, що нова вакцина не містить убитих клітин кашлюкової палички, а тільки окремі їх фрагменти. Зокрема, в популярній вакцині «Пентаксим» міститься всього один (з десятків, якщо не сотень) з характерних для збудника білків - гемаглютинін, а в «Інфанріксі» - всього два, гемаглютинін і пертактин. Основним протикашлюковим компонентом є знешкоджений (інактивований) кашлюковий токсин - анатоксин. Цей компонент є низькоефективним для запобігання зараження людини і розмноження бактерій, але допомагає перенести хворобу в легшій або безсимптомній формі. Фахівці стверджують, що наявність анатоксину є у вакцині головним, і однокомпонентні протикашлюкові вакцини (тобто такі, які містять анатоксин і більше нічого) так само ефективні, як і багатокомпонентні.

Що ж виходить? Виходить, що курс щеплень новою безпечною вакциною, можливо, захистить від кашлюку, але навряд чи ефективно зможе запобігти інфікування, бактеріоносійство (в тому числі серед підлітків і дорослих) і поширення палички.

У часи до застосування щеплень діяв природний захисний механізм. Майбутні матері, які перехворіли в дитинстві кашлюк, отримували сильний і тривалий імунітет. Материнські антитіла передавалися дитині і захищали її від хвороби протягом перших 3-4 місяців життя.

Теперішнє покоління матерів, поголовно й багаторазово щеплених АаКДП, не хворіло на кашлюк. Вони отримали нестійкий прищепний імунітет, який повністю втрачається до дітородного віку, тому вони не можуть передати антитіла своїм дітям.

«Ще один спосіб профілактики - вакцинація вагітних. Тоді мама зможе передати дитині захисні антитіла, яких вистачить, щоб «протриматися» до початку вакцинації», - стверджує Комаровський. На жаль, ці надії марні. Додаткові щеплення в період вагітності не виправлять ситуацію. Це ще в 1980 році встановив український дослідник професор А.А. Сохін. Крім того, дитині потрібно «протриматися» не до початку, а до кінця первинного курсу: перше щеплення призводить до руйнування материнського імунітету, тому що наявні антитіла йдуть на те, щоб нейтралізувати вакцину, і дитина залишається повністю беззахисною. Тільки подальші введення вакцини формують імунітет. Саме тому важливо по можливості не переривати розпочатий курс АКДС і допускати до щеплення здорових дітей, організм яких впорається з хворобою в разі зараження.

Повернемося до ситуації в Англії і США. Виходить, що в суспільстві поголовно щеплених новими вакцинами кашлювова паличка може вільно циркулювати, а її жертвами стають найбільш беззахисні - новонароджені, які не можуть отримати захист від матерів, не можуть бути вакциновані за віком, і для яких кашлюк є смертельно небезпечний.

«А як же інші протикашлюкові компоненти?», - запитаєте ви. Так, більшість вакцин проти кашлюку містять не тільки анатоксин, але й інші характерні для кашлюка антигени. Але, на жаль, природний відбір, який так зневажають прихильники килимової імунопрофілактики, ніхто не відміняв. Кашлюкова паличка, як виявилося, успішно пристосовується до умов, що змінилися. Вчені з американської служби контролю за інфекціями CDC виявили новий штам збудника кашлюка, який відрізняється тим, що не містить пертактин. Цей білок, нагадаю, входить до складу АаКДП, і імунітет, що виробляється після цієї вакцини, на цей штам палички не діє. На думку французьких дослідників, зараз уже 14% випадків кашлюку спричинені саме таким штамом, що мутував.

«Вакцина не винна!», - стверджують автори замітки. Так завжди буває: що б не трапилося, вакцина ніколи не винна. Але хіба не багаторічне масове застосування вакцини, що містить протимікробний компонент пертактин, викликало появу і розповсюдження нового резистентного штаму?

Апологети килимової імунопрофілактики, такі як Комаровський, регулярно лякають нас страшилками: якщо ми не будемо вакцинуватися, ти скотимося у середньовіччя і отримаємо жахливі показники захворюваності.

Зараз в США охоплення щепленнями настільки високе, що в Україні воно неможливе навіть теоретично. При цьому в 2012 році в США було 42 тисячі хворих на кашлюк, у тому числі понад тридцять тисяч дітей. Ця цифра перевищила показники 1959 року (коли щеплення не робилося) — тоді перехворіло 40 тисяч людей. Тобто США вже «скотилися в середньовіччя» без жодних відмов від щеплень, а швидше навіть навпаки.

У своїй статті Комаровський наводить поодинокі приклади того, як у наших поліклініках фальсифікуються діагнози і ховаються випадки інфекційних захворювань. На підставі цього він робить узагальнення, мовляв, офіційна статистика МОЗ повністю сфальсифікована, ситуація в Україні катастрофічна. І, зрозуміло, закликає всіх поголовно вакцинуватися.Відзначу, що проблеми з виявленням та реєстрацією інфекцій характерні не тільки для України. На думку фахівців, в тих же США реєструється лише 15-25% випадків кашлюку, тобто американські цифри захворюваності занижені в 4-6 разів. А це означає, що реальне число хворих на кашлюк в країні з найбільшою вакцинацією в світі, найвірогідніше, близько 200 тисяч. І це — вже справжня катастрофа для традиційної імунопрофілактики.

Я не буду сперечатися: офіційна статистика нашого мінохоронздоров'я не витримує жодної критики. Але наостанок хочеться запитати у лікаря Комаровського: до чого Ви нас закликаєте? Чому Ви раптом вважаєте, що тотальна масована вакцинація за американським зразком позбавить нас від кашлюку, коли фахівці провідних країн, у тому числі США і Англії, самі не знають, як вирішувати свої внутрішні проблеми?

 

Гравець: 
Олена Каганець
2454

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка