Огляд деяких понять

Щоб якнайкраще дослідити властивості дійсності, треба розпочати з уявлень, означень, моделей. Сукупність успадкованого досвіду створює переконання, котрі можуть обмежувати нас. Іноді корисно розглядати певні явища так, наче спостерігаємо їх уперше. А вже потім співставляти з попереднім досвідом.

Є думка, що хороша теорія має базуватись на якомога меншій кількості принципів. Але, крім основних принципів, існує багато проміжних і перехідних. Логічні операції та інтуїтивні уявлення є своєрідними правилами переходу від одного твердження до іншого. Тому вони теж є принципами.

В дослідженні явищ краще мати справу із самими явищами, а не їх означеннями. Надання означення певній величині чи явищу є втискуванням суті у форму, при цьому частина суті може бути втрачена. Зокрема, суть може бути також нескінченною. Але відмовитись від означень взагалі поки що не є для мене можливим. Принаймі в рамках використання символьно-звукової мови.

Результ будь-якої діяльності певним чином залежить від інструментів виконання. Перед тим, як розпочати дослідження, треба поставити питання: чи достатньо засобів для його проведення, чи є вони адекватними? Адже, якщо засоби пізнання (логіка, сприйняття, інтуїція) відповідні, то і результ дослідження буде правильним. Тому дослідження засобів дослідження є першочерговим.

Згідно з квантовою теорією процес дослідження є взаємодією дослідника і піддослідного об’єкту. При цьому їх характеристики є змінними у часі. Таким чином ставиться під сумнів існування речі самої по собі за Кантом. Адже повідомлення про існування об’єкту ми отримуємо тільки взаємодіючи.

В попередньому абзаці я згадав про час. Але що таке час? Труднощі виникають уже при потребі дати строге означення цьому поняттю. Навіть у квантові фізиці, де майже всі величини розглядають, як дискретні, час є неперервним. Час і простір пов’язані між собою. Але цей зв’язок нерівноправний.

Гравець: 
Леонід Українець

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка