Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Обійти "Гру престолів". Дарко Скульський — про створення серіалу "Чорнобиль"

Нещодавно серіал Чорнобиль, створений американським телеканалом HBO за участю українського продакшн-сервісу Radioaktive Film, очолив рейтинг найпопулярніших серіалів усіх часів за версією найбільшої у світі бази даних про кінематограф IMDb. 5-серійний серіал про аварію на Чорнобильській АЕС зібрав найвищу кількість балів, обійшовши навіть фінальні серії серіалу Гра престолів.

19060604.png

Дарко Скульський. Фото: НВ

 Із матеріалу Ольги Духнич на НВ.Бізнес дізналася про компанію Radioaktive та його співвласника Дарка Скульського, американця, який багато років живе у Києві. 

Компанію Radioaktive Film молоді американці українського походження Дарко Скульський, Роман Кіндрачук та їхній партнер у бізнесі Йоганн Вульф заснували у 1998 році, а потім довго залишалися першими і єдиними на українському ринку. Спочатку знімали рекламу на замовлення невеликих європейських компаній, зацікавлених у модній в 90-і роки радянській естетиці, але вже в 2000-х на Radioaktive Film звернули увагу серйозні гравці відеоринку.

За 21 рік, що минув, Radioaktive Film встиг зняти рекламні ролики для найвідоміших світових брендів від Apple до General Electric, а також взяти участь у зйомці відеокліпів для всесвітньо відомих виконавців, таких як MØ, Coldplay, Twenty One Pilots, DJ Shadow і Hurts.

Гучний британський фільм "Смерть Сталіна" і серіал "Чорнобиль" від HBO, в українських зйомках яких компанія Скульського брала участь, — найвагоміша робота компанії.

Про плани НВО знімати фільм про Чорнобильську аварію його компанія дізналася півтора роки тому. Тоді весь фільм планували знімати в Литві, оскільки там збереглася у законсервованому стані сестра-близнючка ЧАЕС — Ігналінська атомна станція.

— Це нас зачепило, ми одразу зв’язалися з режисером Йоганом Ренке і деякий час просто бомбили їх краєвидами локацій, які у нас є, переконуючи знімати в Україні. Надихнувшись побаченим, НВО вирішила знімати в Україні до 30% фільму.

На думку Скульського, це хороший результат, знімати більше НВО навряд чи дозволив би бізнес-план.

Він розповідає, що в Україні досі не працює система cash-rebate — пільг, що дозволяють іноземним знімальним компаніям повертати до 20−30% видатків, витрачених на зйомках фільму в іншій країні. Зате така програма працює майже у всіх країнах Європи, зокрема, у Литві.

— Ці 30% знятого — найважливіші, без них фільм не був би справжнім, коли у тебе в кадрах миготять будівля КМДА, Хрещатик, реальний вигляд на іржавий ліс, це дорого вартує.

Сценарист Чорнобиля Крейг Мазін з особливою увагою ставиться до деталей у кадрі, тому Radioaktive Film займалася також пошуком реквізиту для серіалу. Його частину відправили на зйомки в Литву, вона давно пройшла через декомунізацію і тому позбавлена більшої частини радянської атрибутики, необхідної в кадрі.

— Було багато творчих завдань. Не тільки знайти чашки, килими і сміттєві відра тієї епохи. Нам навіть машини в кадрі довелося перевзувати в шини того періоду. Зате тепер багато друзів мені кажуть: слухай, подивився фільм, а у мене ж вдома був точно такий килим!

Українські зйомки "Чорнобиля" відбувалися у Києві, Прип’яті та на Київському морі. Частина сцен у лабораторіях і лікарні — у Київському Інституті гідробіології на проспекті Героїв Сталінграда, уважний глядач помітить у фільмі і кадри з корпусів КПІ та НАУ.

— Що було найскладнішим у знімальному процесі? — цікавлюся.

— Зйомки в зоні відчуження, було багато узгоджень із HBO, а ось місцева влада завжди йшла нам назустріч, у підсумку кадри вийшли і стали частиною фільму.

— А акторам, таким як Емілі Вотсон, яким Київ здався? — допитуюся.

— Думаю, місто набагато краще допомогло їм вжитися у роль, у Києві сьогодні багато районів, будівель і натур передають атмосферу того часу, Литва все-таки вже переважно стала частиною об'єднаної Європи, — зауважує мій співрозмовник.

Немов підбиваючи підсумок, він додає, що головний для нього результат — це помітна присутність України у проекті.

— А для бізнесу?

— На HBO залишилися дуже задоволені, і це точно не останній наш спільний проект.

— Ми вже давно не країна радянських декорацій і точно не країна дешевих зйомок, ми, навпаки, всіляко і дуже успішно боремося із цими стереотипами, — пояснює він. — Сьогодні Україна — одна з найкращих країн за співвідношенням ціна — якість зйомки. І тепер тут можна знімати практично все.

Загинаючи пальці, Скульський перераховує й інші переваги України в очах західних колег: різноманітність природних ландшафтів, об'ємні індустріальні локації, професійні кадри, хороша техніка і готовність місцевої влади йти назустріч.

— Із київською, львівською або одеською міською владою ми можемо домовитися про зйомки вокзалів, станцій метро або аеропортів. Так, це можливо швидше вночі або з деякими умовами, але не уявляю, щоб так дозволили знімати центральний вокзал Нью-Йорка, — згадує роботу над кліпом для Apple Cкульський.

Важливими є й знімальні павільйони, яких у Києві нехай недостатньо, але більше, ніж, наприклад, у Литві, для якої зйомки Чорнобиля виявилися чи не найбільшим продакшн-проектом в історії країни.

— Щоб організувати 20 знімальних днів Чорнобиля, ми брали в Києві приблизно 120 осіб. А це готелі, трансфер, ресторани. Місто свою вигоду розуміє. Залишилося, аби її зрозуміла держава, адже сьогодні перше питання у всіх про повернення коштів та про пільги на зйомки. Тут ми програємо всій Східній Європі.

— Те, що ми вміємо виживати під час криз і рости в них, — конкурентна перевага українських продакшенів, — каже він.

— Ми точно не номер один, але обов’язково у п’ятірці, де ще буде Мексика, Іспанія і ще одна країна Східної Європи.

— Я коли приїхав сюди, в 90-і, Київ був темний і працювало всього два ресторани, в одному з них я їв. А зараз тут є класна ресторанна культура, а на вечірки в який-небудь [нічний клуб] Closer спеціально прилітають із різних кінців світу. Ми хочемо бути частиною цього руху, щоб Україна була відома не тільки війною, а як країна професіоналів, у нашому випадку — крутого продакшена для світу. 

Подано з незначним скороченням

Наші інтереси: 

Україна інтегрується в світовий кіноринок. Серіал "Чорнобиль" вартий того, щоб його подивитися. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вгору просування – без краплі вагання!

Динаміка демосів: стартап, ріст, розмноження, омолодження – дороговказ для Aryan Softwerk

Для досягнення режиму керованої молодості – «вічного життя» – демос має бути досить численним. Тож йому треба кількісно зростати, але зростати не механічно, а органічно – як жива істота. Аналогії між...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Ось на таке натрапив.

Білоруська письменниця і журналістка, нобелівський лауреат з літератури, чия книга "Чорнобильська молитва" лягла в основу міні-серіалу "Чорнобиль", Світлана Алексієвич розповіла, що думає про це серіалі.

Про це вона заявила в інтерв'ю "Радіо НВ".

"Не дивлячись на достатню кількість фільмів про Чорнобиль, вони, мабуть, невдалі, раз все проходили повз. Як і книги, незважаючи на мільйонні тиражі. Що доводить, що все-таки світ належить телебаченню. Цей фільм мені сподобався особливо тим, що його обговорює молодь, відкриваючи для себе існування проблеми Чорнобиля ", - сказала Алексієвич.

За її словами, можливо, успіх фільму обумовлений ще й тим, що його вихід припав в період формування "екологічного свідомості" людства.

"Мені здається, серіал потрапив на період формування" екологічного "свідомості. Ми бачимо, як природа змикається і незадоволена нами. Зверніть увагу, скільки у людства проблем планетарного масштабу. Добре, якщо якомога більше людей буде говорити про Чорнобиль", - додала письменниця .

Алексієвич також зазначила, що телеканал HBO офіційно звернувся до неї з проханням використовувати кілька історій з книги в серіалі.

"Ми підписали контракт. Я спочатку сумнівалася, оскільки мою книгу вже десяток разів брали в основу фільмів, і я думала, що це буде чергова невдача, а виявилося зовсім навпаки - вийшов інформаційний вибух! Єдине, мені незрозуміло, чому, використавши для серіалу мої тексти і тексти Володимира Губарєва, який писав про Валерія Легасова, вони ніде не вказали наших імен ", - зазначила вона.

Коментарі

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Серіал "Чорнобиль" подивилася, як кажуть, на одному диханні. Тобто одразу всі п'ять серій. Не можна відірватися! Як на мене, тодішнє життя показане дуже правдиво. Я не дуже добре пам'ятаю самі події, які сталися після аварії на ЧАЕС, бо жила тоді ще не в Києві, але дуже добре пам'ятаю побут 1986 року. У серіалі все як раз дуже правдоподібно показано. Я наче опинилася в тих часах. Відчуття дивні, враження такі, що ТАКОГО не могло бути! А ще дивовижне відчуття того, що те життя було в якомусь іншому житті, цілковите нерозуміння з висоти 33 років, що минули з того часу, ЯК ми тоді могли так жити! Вражаючий серіал. Раджу подивитися!

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

8, 9 червня 2018 року зйомки проходили в моєму дворі. Знімали біля Інституту гідробіології який для кіно зробили "Городской больницей..." Відзняв біля трьох годин відеоматеріалу. На всяк випадок. Тепер монтую коротке відео.
P.S. Коли 8 червня заїхав народ і почав міняти вивіску на інституті, подумав - рейдери.

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

О, як цікаво! Ти зняв відео, як знімали серіал? А серіал вже дивився?

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Я зняв процес зйомки, як виявилось, всього 6-7 епізодів. Найдовший - 10с. На це у них пішло 2 дня, купа народу і техніки. Серйозний підхід.
Серіал "вимушений" був подивитись, бо шукав де знімали те що я зафільмував.
Стосовно самого серіалу. Дуже добре зроблено. Вони намагались зробити художніми засобами фактично документальне кіно. Звідси справжні прізвища героїв, намагання досягнути фотографічної точності персонажів. Популярність серіалу повернула в інформаційну орбіту справжніх ліквідаторів які в численних інтерв'ю оцінили правдивість фільму. І тут виявилось що не все там правильно. Щоб фільм став справжнім дослідженням можна було б зняти 6-ту серію, документальну, де справжні ліквідатори прокоментували би деякі неточності. А так - великий плюс!
P.S. Трохи переборщили зі зверненням "товаріщ". Це все було, але трохи в меншій мірі. Американці показали совєтів так як вони їх уявляли.

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Отже, 8-9 квітня 2018 року серіал Чорнобиль знімався за адресою: Київ, проспект Героїв Сталінграда, 12, Інститут гідробіології НАН України.
Кілька сцен які увійшли в кіно мають загальну тривалість всього 48с!

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

О, Олено, Тобі також серіал сподобався?!
Мені теж. Все дуже реалістично. Одразу нізащо не здогадатися, що серіал зняли американці! Все, як насправді.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Ось на таке натрапив.

Білоруська письменниця і журналістка, нобелівський лауреат з літератури, чия книга "Чорнобильська молитва" лягла в основу міні-серіалу "Чорнобиль", Світлана Алексієвич розповіла, що думає про це серіалі.

Про це вона заявила в інтерв'ю "Радіо НВ".

"Не дивлячись на достатню кількість фільмів про Чорнобиль, вони, мабуть, невдалі, раз все проходили повз. Як і книги, незважаючи на мільйонні тиражі. Що доводить, що все-таки світ належить телебаченню. Цей фільм мені сподобався особливо тим, що його обговорює молодь, відкриваючи для себе існування проблеми Чорнобиля ", - сказала Алексієвич.

За її словами, можливо, успіх фільму обумовлений ще й тим, що його вихід припав в період формування "екологічного свідомості" людства.

"Мені здається, серіал потрапив на період формування" екологічного "свідомості. Ми бачимо, як природа змикається і незадоволена нами. Зверніть увагу, скільки у людства проблем планетарного масштабу. Добре, якщо якомога більше людей буде говорити про Чорнобиль", - додала письменниця .

Алексієвич також зазначила, що телеканал HBO офіційно звернувся до неї з проханням використовувати кілька історій з книги в серіалі.

"Ми підписали контракт. Я спочатку сумнівалася, оскільки мою книгу вже десяток разів брали в основу фільмів, і я думала, що це буде чергова невдача, а виявилося зовсім навпаки - вийшов інформаційний вибух! Єдине, мені незрозуміло, чому, використавши для серіалу мої тексти і тексти Володимира Губарєва, який писав про Валерія Легасова, вони ніде не вказали наших імен ", - зазначила вона.

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Планується протидія:
Росія зробить власну версію серіалу про Чорнобиль, де в трагедії, можливо, звинуватять ЦРУ

Голос Америки © 2019 VOA каже:
"...російський канал НТВ, діяльність якого спонсує російський гігант "Газпром", заявив про плани створити власну версію серіалу, повідомляють ЗМІ...."

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Теж вже читав. Швидко все-таки хлопці працюють. :)

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Чи звернули ви увагу на ще один фільм про Чорнобильську трагедію "Метелики" (2013) відзнятий FILM.UA. Також досить реалістиний, але чисто художній. Центральний сюжет - долі людей на тлі катастрофи (з обломками графітових стержнів.....)

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Вікторе Макаренко, може Ти відзнімав, як цей фільм робили?

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Тільки те що в моєму дворі. Закінчую монтаж.