Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
 • Відвідувань: 0
 • Переглядів: 0

Нацрада зафіксувала 100% української мови в ефірі 9 загальнонаціональних телеканалів

Світ:

Середня частка української мови в ефірі загальнонаціональних, супутникових і регіональних телеканалів у першому півріччі 2019 року перевищила 90%. Водночас є динаміка зменшення обсягу звучання державної мови в ефірі телеканалів «Донбас» – на 17 відсоткових пунктів, «112 Україна», СТБ – на 10 в. п. Про це свідчать результати моніторингу Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. 

Результати моніторингу презентували 25 вересня заступниця голови Нацради Уляна Фещук і члени Нацради Сергій Костинський і Максим Онопрієнкоповідомляє сайт Нацради.

Найбільше української мови звучить на регіональних телеканалах – 97%. На місцевих каналах державної мови 96%, а загальнонаціональні і супутникові телеканали сягли середньої частки 94%.

Нацрада зафіксувала 100% української мови в ефірі дев’яти загальнонаціональних телеканалів: «UA: Перший», «UA: Культура», ZIK, «Ескулап», ТЕТ, Zoom, «Піксель», М1, ХSport.

Найменший показник державної мови серед загальнонаціональних телеканалів Нацрада зафіксувала в ефірі телеканалів СТБ – 76%, «Україна» і К1 – 77%. Але це не є порушенням закону, який передбачає 75% української мови.

Загалом середня частка української мови на загальнонаціональних телеканалах зросла на 9 відсоткових пунктів порівняно з першим півріччям минулого року – із 83% до 92%.

Найбільша динаміка зростання була спостережена на таких телеканалах:

 • ICTV – на 8 відсоткових пунктів
 • ТЕТ, «Індиго» – на 7 в. п.
 • НТН – на 6 в. п.
 • «Ентер-фільм» – на 5 в. п.

 Серед 47-ми супутникових телеканалів, які увійшли до цієї хвилі моніторингу, ефір 21 телеканалу є 100-відсотково україномовним згідно з вимогами законодавства.

Водночас Нацрада помітила динаміку зменшення обсягу звучання державної мови в ефірі кількох телеканалів:

 • «Донбас» – на 17 відсоткових пунктів
 • «112 Україна», СТБ – на 10 в. п.
 • «Оце» – на 9 в. п.
 • «1+1» – на 7 в. п.
 • К2, «Еспресо» – на 6 в. п. 

Нацрада виявила 100% української мови в ефірі регіональних телеканалів шести областей: Вінницької, Волинської, Івано-Франківської, Рівненської, Черкаської, Чернігівської.

Мовники ще 19-ти областей України мають частку української мови від 90 до 99%.

Найнижчий показник – 86% – зафіксовано в Одеській області. І це при тому, що вони збільшили частку української мови в загальному ефірі.

Телеканали в деяких областях збільшили частку української мови в загальному ефірі: у Луганській (+5 в. п.), Хмельницькій (+4 в. п.) та Одеській областях (+3 в. п.).

Передачі новин на загальнонаціональних, супутникових і місцевих телеканалах 100-відсотково звучали державною мовою; на регіональних телеканалах цей показник – 99%, тоді як закон вимагає 75%. При цьому у 18 областях України частка новин українською мовою становила 100%.

Уляна Фещук нагадала, що при введені і виконанні квот телерадіомовники зіткнулися з певними труднощами. Наприклад, на телеканалах раніше майже всі розважальні передачі виходили російською мовою. Однак було докладено багато зусиль для того, щоб навчити української мови запрошених російськомовних ведучих. І сьогодні багато з них досить вільно спілкуються українською. Тобто тенденція позитивна, резюмувала заступниця голови Нацради.

Нагадаємо, що законодавство передбачає такі вимоги щодо української мови на телебаченні:

 • не менше ніж 75% української мови в ефірі загальнонаціональних, супутникових та регіональних телеканалів;
 • не менше ніж 60% української мови в ефірі місцевих телеканалів;
 • не менше 75% української мови від загального обсягу передач новин для всіх телеканалів.

Головною ознакою мови передачі є мова ведучих. Звуковий ряд фільмів, які зараховуються до квоти, має бути виконаний державною мовою. При цьому законодавство дозволяє фільми власного виробництва титрувати українською мовою.

Мовні квоти обраховуються протягом тижня в часовому проміжку з 07:00 до 22:00 години.

Наші інтереси: 

Розуміти важливе значення державної мови на телебаченні як спосіб виховання населення.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ця ілюстрація створена за допомогою штучного інтелекту

Філон Іудей та його псевдоепіграф: Кукіль без пшениці, частина 3

Фальсифікатором Євангелія був багатий аристократ з Александрії, який для цього шахрайства долучив групу своїх учнів-грантоїдів. Будучи корпоративним психопатом, він не творив нового, натомість...

Останні записи