Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
263

Чому після 20 років нам здається, що час біжить швидше. Наукове пояснення

Світ:

Спецтема:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

«Не можу повірити, що вже літо пройшло / мені вже тридцять / дочка заміж виходить!» (Потрібне підкреслити). Вчені знайшли цьому ефекту наукове обгрунтування.

Здається, що тільки вчора ми загадували новорічні бажання - а ось уже серпень добігає кінця! Та й відпустка пролетіла ніби за хвилину. А пам'ятаєте, як у дитинстві шкільні канікули тяглися нескінче-е-е-е-е-нно довго ...

Чому з віком нам здається, що час витікає наче пляжний пісок крізь пальці? З цього приводу у психологів і вчених є дві версії. (І друга, на нашу думку, цікавіша і правдоподібніша!)

Версія перша. Біологічна

Відповідно до цієї теорії в міру дорослішання ми набагато краще знаємо навколишню дійсність і не звертаємо стільки уваги на якісь речі або події.

Для дітей же зовнішній світ - незвідана територія, тому їх мозку потрібно більше енергії для обробки всієї отриманої інформації. Через цей процес складається відчуття, що час проходить повільніше, в той час як у дорослих, з головою занурених у повсякденні турботи, зовсім навпаки - він протікає швидше.

Цю теорію підтримують біологи. Вважається, що чим більше нових стимулів людина отримує із зовнішнього світу, тим більше допаміну звільняється в організмі. Починаючи з 20 років рівень цього гормону щастя починає знижуватися, і нам здається, що час вислизає моментально.

Версія друга. Математична

Вона пов'язана з логарифмічною шкалою. Ідея полягає в тому, що ми підсвідомо сприймаємо час, поділеним на певні відрізки.

Візьмемо, наприклад, дворічного малюка, для якого один рік становить половину його життя. З цієї точки зору наступного дня народження чекати цілу вічність!

У випадку 10-річної дитини один рік становить 10% її життя (що робить очікування більш стерпним), а для 20-річного - всього 5%.

Іншими, «логарифмічними», словами - щоб зрозуміти, як сприймає один рік дворічна дитина, уявіть, що після святкування двадцятиріччя вам слід дочекатися свого сорокового дня народження.

З цієї позиції не дивно, що час «прискорюється» у міру старіння. І чи не це вагома причина, щоб навчитися цінувати кожен прожитий момент і насолоджуватися ним?
 

Джерело

Наші інтереси: 

Згідно з першою версією, якщо жити і дивуватись кожному моменту як дитина, а ще – якщо постійно навчатись новому і отримувати більше вражень, то час "сповільниться". Це гарна новина!

Коментарі

Зображення користувача Володимир Федько.

Особисто я у вже зрілому віці (після 40) неодноразово спостерігав, як деякі дні тягнуться нескінченно довго, і як деякі дні пролітають миттєво.
Тобто різниця між цими днями і стандартними днями величезна.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Владислав Дзигар.

То що саме спричиняло "тягучку"? Цікаве заняття чи навпаки?

Жнива почалися, браття!

Зображення користувача Володимир Федько.

У всіх випадках - цікаве заняття (подорож, спілкування, написання статті...)

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Сірко Крутивус.

Або навпаки: дорожній затор, черга, очікування когось видаються нескінченно довгими, якщо нічим себе зайняти.

Зображення користувача Явсе Світ.

В дитинстві здається,що час іде повільніше,бо Всесвіт нам дає час підготуватися до самореалізації...потім для пустоцвітів він включає прискорений режим утилізації...

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Микола Погорілець.

Йоги (і не тільки вони) кажуть, що усвідомлене життя, це життя поза штампами дорослого сприйняття світу. Життя тут і зараз, а не уявлення і думки про нього - саме дитяче сприйняття. І воно відкриває дорогу до власної душі, до щирості і величезної енергії творчості. Тоді кожен день, як рік. Спробуйте вести щоденник - і побачите.

Зображення користувача Андрій Юрків.

Так і є, цього року це замітив,що часу є багато ( достатньо для реалізації задуманого). Козаки, як діти...

Реальність існує незалежно від вас ... До тих пір, поки ви з цим згодні.

Зображення користувача Володимир Світлий.

Вина , не маленька, наше ставлення до життя і дій. Назва йому нагальне. Завжди щось заважає або щось зовсім інше потрібно зробити щоб отримати бажане. Приклад: хочу бути здоровим але потрібні гроші. Так потрібне здоров'я чи гроші.Так і проходить час - у "нагальному". Коли є цікава справа можливо час і швидко летить але це ж добре. Я вважаю проблема виникає з нашої уяви про термін, обмеження життя коли ми йдемо на перезавантаження. Якщо видалити пункт обмеження терміну життя значення часу зникає. Крім того якщо ми все більше і більше бажаємо часу то його стає все менше і менше.Так світ збалансовує енергії. Всяка дія викликає протидію. Крім того, хто напише хоч одну формулу де б у фізичному ,хімічному, механічному ... процесі стояв час. Що буде з матеріальною частиною при таких то умовах через 100 років , 10000 років? Тобто в нашому світі час не використовується. Замість нього використовується процес.

Від мрії до слова, від слова до дії, від дії до світлової події.

Зображення користувача Микола Погорілець.

Гарно сквзано.
Ще б додав - якщо мета нашої діяльності більша, ніж довжина нашого життя... Або краще так: наша мета - на багато життів уперед, тоді ми прив'язуємося до вічних цінностей і нас менше тривожать дрібні місцеві негаразди. А життя ми обирали для того, щоб накопичити досвід. Зрозуміти красу, якої нам не вистачало. Ну це тим, хто в житті шукає радість і красу. Панові Ігорю та іншим друзям - брахманам :) з Вишньої Борії - респект за позитивну ідеологію.
Мудрі люди кажуть: краса - посольство Бога на Землі. А талановиті люди кажуть: краса у природі і в щирості. Естетика - сублімат краси. Хто ж це казав, не пам'ятаю ...

Зображення користувача Володимир Федько.

В "учебці" старшина без найменших зусиль поєднував час, простір і роботу:

"Другий взвод копає траншею від штабу і до обіду!"

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Ігор Каганець.

Я для себе вирішив, що для виконання задуманого мені доведеться жити довго. Після цього перестав метушитися і поспішати.

Працювати став навіть інтенсивніше, але без страху, що не встигну.

Часу в нас стільки, скільки треба, - не більше і не менше.

Все, що робиться з власної волі, - добро!

Зображення користувача Володимир Федько.

Виконання задуманого - вічний процес! Оскільки в процесі виконання з'являються нові грані задуманого, і через деякий час первісний задум змінюється і доповнються.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Сірко Крутивус.

Помітив: плинність часу залежить від місця. Порівняно з моїм районним центром у Києві день минає швидше, а в маленькому містечку у батьків дуже повільно. Думаю, причина у загальному ритмі середовища, де можуть всі бігти як тороплені, або меланхолійно випасати худобину.