Важливість: 
5
Блаженна Пандора

Багато хто чув про дівчину на імення Пандора, але мало хто знає, що в неї було й інше ім’я - Анесидора. Багато хто чув про скриньку Пандори, але мало хто знає, що насправді боги дали їй дзбан. Більшість думає, що саме Пандора відкрила той дзбан, але, мабуть, те зробив Епіметей. І, що найцікавіше, прийнято думати, наче з тієї посудини вилетіли усі лиха для людей, але насправді там були божественні благословення.

anesidora.jpg

Пандора пензля Алекса Кабанеля (19 століття)

Бог добрий (за означенням :).

Легко помітити, що образ Пандори, котрий нині сильно поширили в колективній свідомості, дуже схожий на юдохристиянський образ Єви. Їх обох звинуватили в усіх людських лихах…

Тепер усе по порядку. Ім’я Пандора означає обдарована усім. Анесидора - та, що обдаровує. Тож тут ідентифіковані різні якості одного суб’єкту. Вони доповнюють одна одну. Це зрозуміло, бо дарувати може та, хто сама обдарована. На давніх аттичних вазах Анесидору зображають такою, що росте із землі, наче хтонічна богиня Гея (Ґайа). І це логічно! Після Прометеєвого гріхопадіння люди починають більше споживати смаженого м’яса, тож боги посилають дари землі, щоб урівноважити ситуацію. Геленську кераміку на предмет міту про Анесидору досліджувала британська учена Джейн Гаррісон. Вона стверджує, що Анесидора - це і є земля, котра щедро дарує нам свої дари. А Гесіодове спотворення міту розлядає, як суспільний перехід від матріархату до патріархату.

Вставку про скриньку замість дзбану здійснив відомий пацифіст Еразм Ротердамський під час перекладу праць Гесіода латиною. Потім це набуло поширення в іних мовах.

Найплідніший гелленіст Мартін Вест вважає, що у відкритті славнозвісної посудини ролі Епіметея і Пандори були переставлені. Тобто, була застосована інверсія. А міт Гесіода про дзбан Пандори є сумішшю ранніших мітів.

Античний поет Теогніс підказує, що в посудині містились благословення, а не прокляття. І що боги послали дівчину з тим дзбаном до людей. А "якийсь дурень” (не Пандора) відкрив банку, через це більшість з благословень були втрачені. Зосталась тільки надія. У цьому він дотримується традиції, котра імовірно існувала до Гесіода.

До образу Пандори звертався Софокл. Аристофан згадує культ Пандори, котра дарує усе, що потрібно для життя. Про те, що Пандору шанували в Елладі, свідчить Павсаній: “В Акрополі образ Пандори був розташований поблизу Діви Атени”. Українська дослідниця мітології Галина Лозко вважає, що гелленізм - це релігія радості і щастя. Тож у первісному міті про Пандору боги мали послати людям щось добре.

Пропоную спільноті свою версію міту про Пандору. При його укладанні я скористався прийомом замінна змінних, котрий застосовують у математиці. Об’єкт боги позначив як Бог для полегшення сприйняття. Пандору-Анесидору перейменував на Дарину, бо це ім’я ближче українському читачеві. Імена Прометея й Епіметея замовчую навмисно.

Продовження...

Наші інтереси: 

Повертаємо мудрість і світло Золотої ери.  

Гравець: 
Леонід Українець
756

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка