І
- А
- Б
- В
- Г
- Д
- Е
- К
- Л
- Н
- О
- П
- Р
- С
- Т
- У
- Х
- Ц
- Ч
- Я
Зображення користувача Леонід Українець.
Леонід Українець

Гермотімос

Довідка

Довідка

Гермотімос (Ἑρμότιμος) — мислитель 7-8 століття до Різдва Хрестового, який ще до Анаксаґора запропонував, що ідея є основною причиною змін. Він пам’ятав свої минулі втілення, зокрема, як Евфорб - герой Троянської війни, і навіть впізнав щит Менелая в музеї Аполона. Секстус Емпірікус класифікував його як дуаліста разом з Емпедоклом і Парменідом.

Тертуліан розказав таку історію. Гермотімосова душа могла покидати тіло під час сну і подорожувати. Дружина зрадила це дивацтво чоловіка ворогам. Вони прийшли і спалили його тіло під час сну. Душа повернулась надто пізно. Мешканці Клазомени збудували храм на честь Гермотімоса, заборонивши туди входити жінкам. За деякими свідченнями Гермотімос наступного разу втілився у Делосі і отримав імення Пірр.

Цю ж історію можна знайти у Плінія Старшого і Аполонія.

Аналіз

Ἑρμότιμος починається так само як і  Ἑρμῆς. З цього можна припустити, що Гермотімос — певним чином міг бути пов’язаним з культом Гермеса. Його ім’я могло означати роговий, наріжний (камінь). Треба зазначити, що в давнину стрічались й інші імена, похідні від Гермеса: Гермодам, Гермон, Гермократ.

В розповіді Тертуліана написано, що вороги спалили тіло Гермотімоса, але ж простіше було завдати раптової смерті, адже під час спалення організм помирає повільно. З цього слідує, що його тіло під час сну перебувало у стані, коли мозок не реагує навіть на сильні подразники. Ця історія перегукується з розповіддю, яку розказав Платон. Але там солдат на ім'я Ер прийшов до тями після того, як його несвідоме тіло поклали на вогонь.