Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Партіям відшкодували майже півмільярда витрат на виборах

Парламентські партії отримали з державного бюджету повне відшкодування своїх витрат на виборчу кампанію. У січні Центральна виборча комісія отримала ці кошти з бюджету та, згідно з вимогами закону, перерахувала їх партіям.

Про це ЦВК повідомила ЧЕСНО у відповідь на інформаційний запит.

Сукупна сума компенсації становить 467,3 мільйона. За законом, з бюджету компенсується 100% витрат кожній з партій, яка подолала 5%-ий бар’єр та пройшла до парламенту.

Найбільшу компенсацію отримала партія "Слуга народу" – 114,6 мільйонів гривень, далі "Голос" – 105,7 млн. грн, "Європейська солідарність" – 99,5 млн. грн, "Батьківщина" – 87,2 млн. грн., а найменше отримала "Опозиційна платформа – За життя" – 60,3 мільйони.

Максимальна сума компенсації партіям обмежується лише фактичними офіційними витратами партії та встановленим у законі лімітом на витрати, а це майже 375,6 мільйонів гривень (90 тисяч мінімальних зарплат). Тож жодна партія офіційно не витратила навіть третини від встановлених законом лімітів.

Логіка запровадження відшкодування витрат на виборчу кампанію полягає в стимулюванні партій виводити свої бюджети з тіні, а також компенсувати їм значні видатки на кампанії. 

Вартість виборів зростає у всьому світі. В теорії, зважаючи на таку норму, партії мають стимул бути доброчеснішими, адже чим більше коштів відображено у звітності, тим більше коштів партія отримає в якості відшкодування.

На практиці прозорішою виборча кампанія не стала, адже штаби й надалі покривають значну частину витрат із сірої каси, зокрема, на агітаторів, спостерігачів, членів виборчих комісій, технологів, приховану рекламу в медіа, соцмережах та інші. 

Відкритим залишається і питання походження коштів, які партії витрачають на кампанії. Низка журналістських розслідувань доводить, що люди та бізнес, які офіційно фігурують у фінансовій звітності, найімовірніше, перераховували партіям не власні кошти. Все це не стільки аргумент за скасування норми про відшкодування, стільки сигнал про те, що умови для отримання цих коштів мали би бути жорсткішими, а перевірка партійної та виборчої звітності ґрунтовнішою.

Разом з тим, якщо не обмежувати суму відшкодування, то існує ризик, що навчені на досвіді цієї виборчої кампанії партії матимуть стимул під час наступної кампанії витрачати значно більше. А це може бути обтяжливо для бюджету.

Ще один важливий аспект цього питання – ціна перемоги/поразки на виборах. Фактично, партія, яка отримала 5,1% голосів має все: депутатів у раді, повернення виборчої застави, повне відшкодування витрат на виборчу кампанії та державне фінансування на наступні 5 років. Натомість партія, яка набрала 4,9% голосів не отримує нічого. Ні мандатів, ні власної ж грошової застави (4,2 мільйони), ні компенсації, ні державного фінансування. При цьому на виборах 2019 року за партії, які набрали менше 5% підтримки, проголосувало майже 22% виборців (платників податків, за чий рахунок також оплачується і відшкодування і державне фінансування партій).

Нагадаємо, що на виборчу кампанію партії офіційно витратили понад 900 мільйонів гривень. Витрати мажоритарників становлять ще 477,8 мільйонів, однак третина звітів мажоритарників недоступні, тож сума неповна.

Наші інтереси: 

Знати, скільки грошей пішло з державного бюджету на політичні партії, представлені в цій Верховній Раді, щоб розуміти, чи воно того варте.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи