Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
 • Відвідувань: 0
 • Переглядів: 0

Будуть масові звільнення? Що таке робота майбутнього і чого чекати українцям

Аналітики Світового економічного форуму опублікували новий звіт про те, що світ чекає на ринку праці вже в найближчому майбутньому. Судячи з прогнозів, перспективи у людства дуже непогані. Впровадження нових технологій призводить до зростання попиту на робочі місця у сфері зеленої економіки, штучного інтелекту, роботі з даними, а також нові ролі в інженерній справі, хмарних обчисленнях та розробці продуктів.

Завдяки цьому вже в наступні кілька років у світі з'явиться близько 6,1 млн. робочих місць, пише OBOZREVATEL.

Згідно зі звітом, уже зараз у світі розвиваються 96 нових робочих професій у семи галузях, які об'єднують у собі, як сучасні цифрові технології, так і людську працю.

Якщо нинішні тенденції зростання збережуться, поява цих професій забезпечить 1,7 мільйона нових робочих місць у 2020 році, а вже у 2022 році ця цифра значно збільшиться на 51% – до 2,4 мільйона робочих місць.

Найбільше зростання нових можливостей, за прогнозами фахівців, буде у сфері економіки догляду, в продажах, маркетингу та контенті, в аналізі даних і штучного інтелекту. Трохи менше в інженерії, хмарних обчисленнях, а також роботі в галузі культури і з людьми. А от найнижчий прогноз дається "зеленій" економіці.

Це доводить той факт, що найближчим часом затребуваність людської праці нікуди не зникне. Однак світ змінюється, а з ним і ринок праці, який вимагає мати все більше корисних і відповідних новим професіям навичок.

Так у яких галузях нас чекає приріст нових робочих місць? У звіті ВЕФ представлені 7 професійних кластерів, у кожні з яких входить близько до 28 професій. Ми взяли по три найперспективніші за версією аналітиків.

Економіка турботи

 • медичні транскріпціоністи

 • помічники фізіотерапевта

 • радіаційні терапевти

Дані і штучний інтелект

 • фахівець зі штучного інтелекту

 • Data Scientist

 • Data Engineer

Інженерія та хмарні обчислення

 • Site Reliability Engineer

 • Python-розробник

 • Javascript-розробник/Full Stack Engineer

Зелена економіка

 • фахівці з систем виробництва звалищного газу

 • техніки з обслуговування вітротурбін/зелені маркетологи

 • техніки з переробки біопалива

Люди і культура

 • IT-recruiter

 • HR Partner

 • Talent Acquisition Specialist

Розробка нових товарів

 • Product Owner

 • QA Tester

 • Agile Coach

Продажі, маркетинг і контент

 • Social Media Assistant

 • Growth Hacker

 • Customer Success Specialist

У міру розвитку робочих місць у цих семи кластерах, будуть розвиватися навички, необхідні для виконання роботи. Очікується, що до 2022 року в середньому відбудеться зміна 42% основних навичок.

Існує велика потреба в людях для розвитку спеціалізованих навичок взаємодії один з одним. До них відносяться креативність, співпраця і міжособистісна динаміка, а також навички, пов'язані зі спеціалізованими продажами, кадрами, доглядом та освітою.

Робота майбутнього в Україні

У нашій країні з розвитком нових професій, очікувано, все набагато складніше. І хоча частково представлені в звіті ВЕФ галузі в Україні все ж існують, але люди не користуються їх послугами, а часто навіть не знають про такі.

"Наприклад, що стосується економіки турботи, це насправді дуже важлива сфера, але вона у нас не розвинена, як, загалом, і вся сфера послуг. Але що стосується довгострокового догляду за людьми похилого віку, дітьми, хворими, людьми з інвалідністю у нас це дуже погано працює", – сказала провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Лідія Ткаченко.

За її словами, ця сфера вимагає професійного підходу, грошей і уваги з боку держави, а замість цього всі проблеми лягають на плечі людей.

"IT-сфера в Україні представлена набагато краще, але проблема в тому, що в основному вона працює в тіні, інші ж оформляють ФОП. Хоча у IT-фахівців часто така ж зайнятість, як і звичайного офісного працівника, у них регулярна робота, чіткі графіки, вони виконують безпосередні завдання роботодавця, але оформлені, як ФОП, і, по суті, не захищені державою", – говорить вчена.

Одна з проблем, чому у немає жодного розвитку нових професійних сфер, так це те, що вони працюють, як базари – нелегально.

Єдиним зростаючим і, навіть, провідним сектором економіки в Україні, Ткаченко вважає торгівлю. А ось для зеленої економіки у нас знову ж таки немає чіткої послідовної політики, яка допомогла б реалізувати в країні низку необхідних проєктів.

Насправді, за прогнозами Ткаченко, в найближчому майбутньому в Україні також буде відбуватися зростання робочих місць, однак буде змінюватися структура зайнятості: "Менше людей буде задіяно на важких роботах, буде переорієнтація на кращі умови праці, і з великим освітнім внеском. На жаль, у нас зараз багато людей зайняті на простих, фізичних роботах. У Києві досі не можуть нормально е-квиток ввести, у нас кондуктори досі в громадському транспорті ходять".

На жаль, просування в Україні нових спеціальностей, проблема не одного уряду, а й людей, оскільки їм досить складно переключатися з однієї професії на іншу, особливо, що стосується більш дорослого покоління.

Крім того, на низькі показники впливає і наш менталітет.

"Нові професії до нас доходять у спотвореному вигляді, і дуже сильно накладається загальний стан наших трудових відносин. Те, що у нас люди масово працюють без оформлення, масово порушується трудове законодавство, людям недоплачують, ставляться, як до рабів. Це накладає свій відбиток. І з чим би до нас не прийшли міжнародні компанії, люди там же наші працюють, і зі своїми звичками, традиціями, які зайвий раз палець об палець не вдарять. Це наша загальна дезорганізованность, недосконале виконання законів, воно дуже сильно тут шкодить", – зазначила вчена.

На жаль, перспективи для нашої країни не дуже обнадіюють, і уряду варто було б уже почати шукати шляхи виходу з цієї ситуації. У першу чергу варто організувати для людей можливості для підвищення кваліфікації, або ж повної перекваліфікації відповідно до нових викликів на ринку праці. Це ж стосується і приватного сектора.

Створення акценту на перепідготовці та забезпечення готовності до працевлаштування в майбутньому сприятиме підвищенню соціальної мобільності, що є ключовим фактором зниження нерівності. Згідно зі звітом, поліпшення глобальної соціальної мобільності всього на 10% прискорить економічне зростання майже на 5% протягом наступного десятиліття.

Наші інтереси: 

Йти в ногу із сучасним світом.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Теги: 
РОБОТА
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи