Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

П’ять головних висновків із парламентських виборів в Україні

Категорія:

Спецтема:

Через три місяці після того, як перемога на президентських виборах коміка Володимира Зеленського перевернула з ніг на голову українську політику, цю тенденцію продовжила його політична партія. Вона отримує вирішальну й навіть безпрецедентну перемогу на позачергових виборах 21 липня.

19072201.jpg

Володимир Зеленський святкує оголошення результатів екзит-полів про перемогу його партії, Київ, 21 липня 2019 року

Із обіцянками подолати корупцію, виправити становище в економіці і завершити підтримуваний Росією сепаратистський конфлікт на сході країни партія Зеленського «Слуга народу», названа за телесеріалом, що зробив його знаменитим, схоже, отримує приблизно 122 місця за партійними списками і ще десь 125–127 в одномандатних округах, пише Крістофер Міллер (Christopher Miller) на Радіо Свобода.

Ось п’ять висновків із цих виборів.

«Де-факто президентська республіка, бо вся влада консолідована в руках Зеленського», – написав у твітері Балаж Ярабік, дослідник Фонду міжнародного миру Карнеґі.

За партійними списками нині обирається фактично понад половина Верховної Ради. Решту обирають у 199 одномандатних округах (в 26 округах на нині окупованих територіях вибори наразі не проводять – ред.).

Деякі експерти вважали, що в цих округах «Слуга народу» дасть погані результати, бо в них часто домінують впливові місцеві діячі, яких підтримують великі бізнесмени. Але сталося інакше.

І тепер, за оцінками, партія, що за партійними списками має понад 42,5 відсотка, разом із одномандатниками набере принаймні 246 мандатів, а можливо, й більше. А враховуючи, що ще в майже 50 округах перемагають самовисуванці, принаймні частина яких, як вважають, перейде на біг «Слуги народу», це може ще більше посилити її в парламенті.

Така разюча перемога означає, що «Слуга народу» отримає більший контроль над парламентом, ніж будь-яка партія досі, і велетенський мандат на здійснення свого плану реформ. Це також означатиме й мандат для інших пріоритетів, які Зеленський перелічував так: «зупинити війну, повернути утримуваних (Росією) українців і подолати корупцію».

Тим більше, що тепер Зеленському буде відносно легко провести власну кандидатуру прем’єр-міністра та інших чільних посадовців уряду.

Айварас Абромавичус, колишній міністр економіки і торгівлі, а нині прихильник Зеленського, сказав Радіо Свобода про цю перемогу так: «Краще майже не буває».

А лондонський аналітик Тімоті Аш написав у зверненні до інвесторів іще після найперших результатів виборів: «Перемога реформ – майже три чверті виборців підтримали прозахідні партії, що виступають за реформи».

Серед перших законопроектів, які мають бути розглянуті, як казав Зеленський, – зняття недоторканності з депутатів і визначення процедури імпічменту президента.

Той факт, що партія Зеленського має більшість, означає, що вона не має потреби формувати урядову коаліцію – хоча може шукати партнерів, щоб іще зміцнити свій контроль.

«Нам доведеться працювати з іншими фракціями парламенту, бо наша мета – провести деякі рішучі реформи, а деякі з них потребують конституційних змін, які можна ухвалити тільки двома третинами парламенту», – каже Святослав Юраш, активіст Євромайдану, який у свої 23 роки став, схоже, наймолодшим українським депутатом парламенту.

Зеленський, виступаючи у штаб-квартирі своєї партії після оголошення результатів екзит-полів, запросив партію «Голос» на чолі з рок-зіркою Святославом Вакарчуком обговорити створення коаліції.

«Голос», за неповними даними на цей час, може отримати близько 20 мандатів, а за партійними списками має 6,3 відсотка.

Понад 60 відсотків місць у новому парламенті, ймовірно, займуть політики-новачки, такі, як Юраш. Списки партій і Зеленського, і Вакарчука повні таких новачків – обидві партії встановили собі таку вимогу, щоб були обрані нові люди – як казав Вакарчук, «політично чисті».

Катерина Зарембо з київського аналітичного центру «Нова Європа» каже, що перемога «Слуги народу» разом із результатом «Голосу», схоже, означає «найбільшу зміну» складу депутатів в історії українського парламенту.

Це може означати, що в сумнозвісному своєю корумпованістю парламенті, який, за опитуваннями, був однією з інституцій із найменшою довірою до них, з’являться свіжі ідеї і нові принципи ухвалення законодавства.

Виборці, сердиті на звичні парті, засвідчили рівень свого невдоволення.

Партії «Європейська солідарність» колишнього президента Петра Порошенка і «Батьківщина» колишньої прем’єрки Юлії Тимошенко отримують наразі 8,5 і 8 відсотків голосів за партійними списками (на цей час їм, разом із їхніми мажоритарниками, прогнозують по 26 місць).

Деякі аналітики вважають, що партія Тимошенко може співпрацювати з Зеленським; Порошенко ж, на їхню думку, приречений бути в опозиції.

«Він продовжив своє політичне життя пристойним результатом, порівняно з тим, які були його позиції за опитуваннями місяць тому. Але не чекаю від нього нічого, крім опору», – каже Ярабік.

Водночас Зарембо вважає, що «мати людей старої школи – це добре» для парламенту. Адже законодавці-ветерани мають великий досвід, якого немає в новачків.

Всупереч попередженням деяких політиків про повернення проросійських партій, лише «Опозиційна платформа – За життя» спромоглася потрапити до парламенту за партійними списками, набираючи 13 відсотків (разом із мажоритарниками – наразі приблизно 45 місць).

А дружній до Росії «Опозиційний блок» отримав на виборах 21 липня тільки 3,2 відсотка голосів (і, ймовірно, буде мати тільки 6 мажоритарників).

Величезна більшість голосів за ці партії надійшла з їхньої виборчої бази на роздертому війною сході країни.

Оригінал матеріалу

Наші інтереси: 

Напружитися і працювати далі. Якщо не знаєш, як бути, працюй, займайся своєю справою і не переймайся із-за того, на що не можеш вплинути.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Володимир Самотий.
0
Ще не підтримано

Нічого цікавого, Свобода "дала дуба".

Коментарі

Зображення користувача Володимир Самотий.
0
Ще не підтримано

Буде коаліція Зе, Бе, Ге і ОПЖе. ЄС не буде мати жодного впливу на законодавчу базу в Україні. Результат - радикалізація суспільства. Повинна появитися партія виключно з етнічними засадами формування регіональних структур. Іншого шляху нема, бо фарисей завжди буде брехати, така його етнічна натура.

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

З погляду американського протекторату, формування монопартійного уряду сприятливе для швидких реформ в Україні.

Американський форсаж: постіндустріальний перехід України відбудеться під протекторатом США

Наприклад, посаду прем’єр-міністра України може посісти колишній заступник глави Національного банку (Гонтарєвої), представник України в Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован. Цікаво, що у 2011 році він очолив банківський комітет Американської торгової палати в Україні.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Тепер в ролі націоналістичної опозиції у ВР виступатиме "Європейська Солідарність".

Цікаво, що тепер буде зі "Свободою"? Останній рік вона в основному займається поливанням брудом Порошенка, тобто виступає проти нинішньої найбільш проукраїнської сили у ВР.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Володимир Самотий.
0
Ще не підтримано

Нічого цікавого, Свобода "дала дуба".

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Їм тепер ніхто грошей не дасть. Егрегор Бандери почне слабнути. Звільнятиметься простір для націоналізму.

Володимир Самотий каже:
Нічого цікавого, Свобода "дала дуба".

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Скільки грошей отримають партії, які подолали 2%

Укрінформ каже:
...найбільшу частку отримає президентська партія «Слуга народу» — 537 мільйонів гривень кожного року, тобто понад 2,5 мільярди за 5 років.
Далій йдуть: «Опозиційна платформа — за життя» — 141 млн за рік; «Європейська солідарність» — 109; «Батьківщина» — 93; «Голос» — 77; «Сила і честь» — 54; «Опозиційний блок» — 40; «Партія Шарія» — 38; «Радикальна партія Ляшка» — 34; «Українська стратегія Гройсмана» — 27; «Свобода» — 26.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)