Зображення користувача Володимир Федько.
Володимир Федько
 • Відвідувань: 358
 • Переглядів: 400

Чоловіча мода: від 1920-х до 2020-х

«Мода - це те, що виходить з моди!»

«Мода проходить, стиль залишається!»

(Коко Шанель)


За минуле сторіччя значні зміни в наш світ внесли дві світові війни, комуністичний переворот в Росії (1917), атомна бомба, Голодомор, розпад СРСР, а також комп'ютер, інтернет та максимальне скорочення довжини жіночого одягу. І це лише мала частина того, з чим зіткнулося людство.

При цьому слід зауважити, що чоловічий костюм зумів зберегти свій колишній зовнішній вигляд і придбав більш високий престиж, чому посприяла чоловіча консервативність.

Сьогодні для чоловіків характерна та ж манера носіння повсякденного одягу, що була властива і нашим дідусям при виїзді на природу. Але в даний час більшості представників сильної статі доводиться одягати костюм, не звертаючи увагу на те, створює він їм зручність або дискомфорт, що обумовлено виконуваною ними роботою або займаною посадою. В той же час існує певна категорія людей, які використовують в якості транспорту метро, ​​які також звикли ходити в костюмі, а не в повсякденному одязі, навіть незважаючи на те, що іноді вони в ньому виглядають досить незвично.

Неважливо, чи йде мова про сучасного денді, якого в наш час називають метросексуалом, або ж про звичайного співробітника банку, або презентабельну особу, що займає керівну посаду, кожен чоловік повинен мати уявлення про сучасний асортимент чоловічих костюмів, здатних на рівних змагатися за своєю різноманітністю з жіночим гардеробом. Чим вирізняється чоловічий костюм на тлі жіночого гардеробу, так це більш обмеженим вибором колірних рішень. Хоча неправильно думати, що чоловічий костюм може мати тільки чорний колір. Його одягають у виняткових ситуаціях, коли заплановано якийсь офіційний захід, скажімо, весілля або похорон.

Що стосується інших випадків, то для костюма можна вибирати тканину різних тонів темно-синього і сірого, починаючи темно-попелястим і закінчуючи світло-сірим. Поряд з цим допустимим варіантом може бути чоловічий костюм у ледь помітну смужку або клітку. Найчастіше костюм в клітину або «Принц Уельський» надягають в випадках, коли заплановані напівофіційні заходи. Вони здатні зробити вельми привабливими чоловіків середньої статури, які не мають дефектів фігури. Варто зауважити, що з таким костюмом відмінно виглядатиме сорочка білого або пастельного кольорів.

Костюм – невід'ємний атрибут успішного чоловіка. Але навіть якщо ви можете дозволити собі прийти на роботу в джинсах, все одно подбайте про те, щоб у вашому гардеробі був хоча б один якісний костюм.

Деякі фахівці моди припускають, що з посиленням глобалізації в різноманітному гардеробі пересічних жінок повністю зникнуть національні ознаки. Однак це не торкнеться чоловічих костюмів, що відрізняються своєю консервативністю, і які будуть і далі боротися з тотальним змішанням стилів. Внутрішній зміст гардероба подібен жіночим думкам: в ньому представлено настільки велике число різноманітних видів одягу, що її сортування стає настільки ж безглуздим так само, як і спроби зрозуміти жіночу логіку. Що стосується гардеробу чоловіка, то тут можна спостерігати зовсім іншу картину: там панує повний порядок, причому навіть костюми рознесені по безлічі різних ознак, включаючи їх континентальну приналежність, а також число гудзиків.

Які ж види чоловічих костюмів існують, і як вибрати відповідний? Це тільки на перший погляд здається, що всі чоловічі костюми схожі. Деякі люди можуть відрізнити хіба що фрак від смокінга. Однак чоловічі костюми розрізняються і по цілі (урочиста подія, діловий захід або на кожен день), і за моделлю (однобортний, двобортний і костюм-трійка), а також по крою (англійський, італійський, американський та інші).

Найочевидніший розподіл чоловічих костюмів – за моделями


Однобортний – один з найпопулярніших і зручних видів піджаків, якому віддають перевагу 80% чоловіків.Відмінні риси: має ряд гудзиків на одному борту і петлі на іншому.

Плюси: універсальна модель, що підходить практично всім; зручно розстібати і застібати.


Двобортний – менш поширена модель, виглядає більш строго. На офіційні заходи рекомендується надягати саме такий костюм, при цьому він повинен бути застебнутий на всі гудзики.Відмінні риси: має два ряди гудзиків, а борти досить далеко заходять один на одного.

Плюси: підійде худорлявим чоловікам високого зросту.


Костюм-трійка – класичний чоловічий костюм, що з'явився на початку 20-го століття і став втіленням справжнього смаку.


Відмінні риси: складається з брюк, однобортного піджака і жилета, зшитих з однієї тканини.

Плюси: згідно з етикетом, в костюмі-трійці дозволено зняти піджак, не спитавши про це дозволу.


Те, що до вашої фігури підходить та чи інша модель, не означає, що у вас повинен бути один-єдиний костюм на всі випадки життя!


Види чоловічих костюмів за призначенням

Чоловічий костюм підійде і для ділових зустрічей, і для урочистих заходів, і для повсякденного носіння. Для кожної мети потрібно підібрати відповідний костюм.

Формальні або урочисті костюми

Формальні представляють собою категорію костюмів, які вважають за краще одягати ділові чоловіки, які з відповідальністю ставляться до своєї роботи. Якщо раптом трапиться так, що їх закине на безлюдний острів, то першим ділом вони будуть не кликати на допомогу або розводити багаття, а відправляться на пошуки Інтернету з єдиною метою – дізнатися, як справи у них в офісі.

Традиційним матеріалом, з якого виготовляють формальні костюми, є вовняна тканина класичного сірого кольору або кольору деревного вугілля або темно-синього. Поряд з цим допустимим варіантом може виступати тканина в смужку. Але при цьому тут важливо, щоб ці смужки були досить невеликої ширини, щоб вони не акцентували на себе увагу. Цьому строго класичному костюму характерна така якість як багатофункціональність. Він може використовуватися не тільки для роботи, але і для участі в ділових зустрічах. Якщо ж в цьому костюмі замість суворої краватки додати краватку більш яскравого забарвлення, що володіє багатою фактурою, то в ньому можна відправитися і на прийоми, і в театр.

До таких костюмів відносяться візитка, фрак і смокінг.

Візитка – вид чоловічого костюма полуфрака, особливо популярного в якості повсякденного одягу в 19-м столітті. Після Першої Світової війни такі костюми прийнято вдягати лише у виняткових випадках (на весілля, похорон, церемонії).Особливості:

 • Має борти, які звужуються донизу, утворюючи конусоподібний виріз.
 • Застібається на один ґудзик.
 • Ззаду довжина нижче колін.
 • Носиться з брюками в смужку, білою сорочкою з коміром-метеликом, жилетом і чорними черевиками.

Смокінг – так званий «клубний» піджак (раніше його носили на неформальні дружні зустрічі або бесіди з партнерами по бізнесу). Сьогодні його надягають на протокольні заходи після п'ятої вечора, згідно з дрес-кодом «black tie».Особливості:

 • Чорний піджак з відкритими грудьми (припустимо також білий піджак – у випадках, коли на вулиці не буде потрібно верхній одяг).
 • Має довгі атласні або шовкові лацкани.
 • Може бути однобортним і двобортним, на одному або трьох ґудзиках.
 • Носять з чорними брюками, білосніжною сорочкою з комірцем-метеликом або краваткою-метеликом.
 • Обов'язково доповнюється хусткою в нагрудній кишені і поясом (замість пояса допустимо жилет).

Фрак – парадний вечірній костюм, який зазвичай одягають на урочисті та офіційні заходи за суворим протоколом (згідно з дрес-кодом «white tie»).Особливості:

 • Короткий спереду, ззаду має довгі вузькі фалди (їх ще називають «ластівчин хвіст»).
 • Носиться з білосніжною сорочкою, накрохмаленим білим жилетом, білою краваткою-метеликом, зав'язаним вручну, чорними лакованими туфлями.
 • Штани вузькі, мають високий пояс і подвійні шовкові лампаси з боків, носяться без ременя.
 • Доповнюється також білою хусткою в нагрудній кишені і білими рукавичками.

Неформальні костюми

Зазвичай костюми для неформальної обстановки або на кожен день не відрізняються строгими правилами. Вони можуть бути зшиті з різних тканин, різних кольорів і мати різні стильні доповнення. Саме такі костюми виникли на противагу суворому дрес-коду, вони підкреслюють індивідуальність, але при цьому дозволяють виглядати елегантно.

Серед неформальних костюмів виділяють:

Casual – підходить для прогулянок, зустрічей з друзями, неформального спілкування, сімейних вечірок і неофіційних заходів вихідного дня. Носиться без краватки і з розстебнутим коміром сорочки. Піджак і брюки можуть бути виконані з різних тканин.Fashion item – це так звані костюми «на один сезон». Вони шиються з нетрадиційних для чоловічих костюмів тканин (наприклад, бавовни, льону, шовку), їм властива деяка недбалість, іноді вони можуть виглядати злегка пом'ятими. Підходять для вечірок і на кожен день.Ділові костюми

Ділові костюми в основному відрізняються по пошиттю. Тут можна виділити англійський, італійський, американський костюми, а також європейський, німецький і французький.

Англійський – підійде шанувальникам суворого класичного стилю. Ідеально сидить на струнких чоловіках, а от чоловікам великої комплекції краще вибрати щось інше.Особливості:

 • Популярна як двійка, так і трійка.
 • Піджак може бути однобортним і двобортним.
 • Має невеликі підплічники, які, як правило, скошені.
 • Талія позначена і трохи занижена.
 • Позаду – дві шліци.
 • Кишені трохи скошені, з лацканами, а над боковим кишенею може бути ще один невеликий, для дрібних грошей.

Італійський – дуже елегантний костюм, скроєний строго по фігурі. Підійде чоловікам будь-якої комплекції.Особливості:

 • Піджак традиційно однобортний з трьома гудзиками і двома шліцами (але може бути двобортний з вузькими плечима, облягаючий).
 • Плечі злегка розширені і підняті.
 • Прямі брюки.

Американський – дуже зручний і комфортний. Підійде повним чоловікам. Однак на строго офіційні заходи його краще не надягати, він більш актуальний для неформальних ділових зустрічей.Особливості:

 • Не має підплечників.
 • Практично не приталений (прилягає тільки на стегнах).
 • Коротше, ніж європейський костюм.
 • Піджак може бути однобортним (з двома або трьома гудзиками і центральною шлицею) і двобортним (з оздоблювальними ґудзиками, розташованими на великій відстані, і глибокими лацканами).

Якщо розглядати американський вид крою, що має й іншу назву – американський сак, то слід виділити його квадратну форму, меншу довжину в порівнянні з іншими стилями костюмів, відсутність прокладок для форми плечей, наявність кишень з клапанами, невеликих відрізних, трохи закруглених лацканів. Поряд з цим американський сак виділяється наявністю двох, або трьох гудзиків, звуженням крою піджака в області талії. Саме завдяки даним особливостям його рекомендується одягати повним чоловікам.


Цікава історія пов'язана з костюмами чорного кольору, які Брати Брукс (Brooks Brothers) не випускали з 1865 по 1998 рік. Існує легенда, пов'язана з президентом США Авраамом Лінкольном, який був застрелений в театральній ложі, будучи в чорному фраку, зшитому на замовлення кравцями BB. І, якщо вірити легенді, то саме з того дня в компанії виникло табу на костюми чорного кольору. Однак, історики моди до сих пір не можуть до кінця розібратися: чи має насправді це табу відношення до загибелі президента, або ж вся справа в традиційних американських правилах моди. Адже в денний час чорні костюми носили лише представники обслуговуючого персоналу і небіжчики.Європейський – став популярний в 80-х роках минулого століття. Це трохи видозмінена і спрощена модель класичного костюма. Він підходить в основному тільки високим чоловікам з гарною фігурою, не рекомендується повним.Особливості:

 • Подовжений піджак (на 5-7 см нижче сідниць), розширені плечі.
 • Вільні штани.
 • Піджак може бути однобортний і двобортний без розрізів.
 • Існує також модифікований варіант, який підійде чоловікам невисокого зросту: з вузькими брюками, приталеним піджаком, з прорізними кишенями без клапанів.

Німецький – шиється з особливої тканини, яка не мнеться і зберігає початкову форму. Має вільний крій, просторі рукави, злегка мішкуватий. У цьому німецькому костюмі гудзики на рукавах розстібаються, петлі прорізаються і обшиваються вручну вже після придбання костюма – це дорого і престижно.Французький – підходить невисоким чоловікам. Скорочений піджак, об'ємна груди, звужена лінія стегон, плечі закруглені. Виглядає дуже витончено і елегантно.


Декілька порад:

 • Світлі костюми носите вдень, ввечері ж темні.
 • В офіційній обстановці піджак повинен бути застебнутий.
 • Повністю розстебнути ґудзики піджака можна під час вечері або сидячи в кріслах театру. Піднімаючись, необхідно застебнути на верхній гудзик.
 • Тримайте вихідний костюм в повному порядку завжди.
 • Це ж відноситься до взуття, шкарпеток, запонок.
 • Костюм повинен бути зручним.
 • Не завжди слідуйте за модою. Краще виглядати не модно, але добре, ніж модно і погано.
 • Майте при собі дві носових хустки. Перша «робоча» – знаходиться в кишені брюк. Друга – завжди абсолютно чиста – у внутрішній кишені піджака.
 • Краватку – метелик, призначену для офіційних урочистостей або великих свят, надягають тільки до темних костюмів.
 • Краватку до вечірнього костюма найкраще підбирати з натурального або штучного шовку.
 • Якщо краватка зшита з якісного матеріалу, то вузол розв'язують, коли знімають його.
 • Якщо краватка з недорогого матеріалу, то вузол можна не розв'язувати, а знімати краватку через голову.


Джерела:

Авторська компіляція з Інтернету, з перекладом українською.


Наші інтереси: 

Правильно і стильно одягатися.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Оксана Колосовська.
0
Ще не підтримано

Клас! Яке різноманіття!

Коментарі

Зображення користувача Оксана Колосовська.
0
Ще не підтримано

Клас! Яке різноманіття!

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Декілька друзів вже встигли запитати мене в новорічних розмовах:
Чому я почав новий рік з такої незвичної теми для моїх публікацій, як одяг?
Відповім коротко: тому, що тема одягу теж займає важливе місце в дослідженнях НДІ Третього Райху!

В націоналістичних країнах – США і Німеччині, – зовнішньому вигляду людини приділялося багато уваги. Підтягнутість; костюм, що добре сидить на статурі; акуратна зачіска; відкритий погляд і щира посмішка – були візитною карткою людини арійського складу. Незіпсована свідомість, чисті помисли, освіченість, духовність і патріотизм – свідчили, що перед вами справжній Арієць.
Виходячи з цього, ми і заклали в напрямки наших досліджень тему одягу і моди.

Головні напрямки наших досліджень:

 • світогляд та ідеологія;
 • релігія і віровчення;
 • екологія;
 • народне здоров’я і демографія;
 • виховання дітей і молоді, плекання національної еліти;
 • освіта і наука;
 • заохочення творчості;
 • соціальна організація;
 • державне управління;
 • економіка, бізнес, фінанси;
 • благодійність;
 • мистецтво і краса;
 • дизайн і мода;
 • туризм і народна дипломатія.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Що об'єднує, окрім ідеології національного солідаризму, націоналістичних лідерів України і Німеччини 1920-х - 1930-х років?

Бездоганно пошиті традиційні двобортні костюми!

Навіть якщо політик виходить з брудних окопів війни, рано чи пізно він одягає модний костюм і краватку.

Звідки б ти не прийшов у політику, ти все одно одягнеш модний костюм і краватку!

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!