Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Новітнє зближення Росії і Китаю має синергетичний характер – Foreign Affairs (США)

Категорія:

Занадто довго західні лідери припускали, що глибока недовіра і конкуренція будуть вбивати клин між Росією і Китаєм. Натомість стратегії цих країн стали взаємозміцнюючими. Хоча їхні дії здаються неузгодженими, разом вони здійснюють більш руйнівний вплив, ніж поодинці.

181008-putinsi.jpg

Друзі

Про це пишуть Андреа Кенделл-Тейлор (Andrea Kendall-Taylor) і Девід Шаллмен (David Shullman) в статті «Як Росія і Китай підривають демократію» (How Russia and China Undermine Democracy).

Дії Росії і Китаю демонструють їх зближення в тому, щоб кинути виклик глобальному світопорядку, центральне місце в якому займають США.

Минулого місяця Китай взяв участь у найбільших російських військових навчаннях з часів холодної війни. Коли почалися військові ігри, президент Росії Володимир Путін і голова КНР Сі Цзіньпін влаштували у Владивостоці чергову публічну демонстрацію своїх відносин, спільно покуштувавши млинців з горілкою.

Крім розширення військового співробітництва, кооперація двох країн в міжнародних інститутах і надзвичайно часті зустрічі на високому рівні відображають їх зростаючу згоду щодо того, як повинен бути впорядкований світ.

Центральне місце в цій загальній думці займає віра в те, що ослаблення демократії може прискорити зниження впливу Заходу і просунути геополітичні цілі як Росії, так і Китаю.

Втручання Кремля в президентські вибори в США в 2016 році, наприклад, було покликане принаймні частково очорнити американську демократію і дозволити Москві стверджувати, що Вашингтон не має права вказувати іншим країнам як проводити вибори.

Зі свого боку китайські лідери прагнули поступово послабити демократичні норми в якості способу зміцнення міжнародної легітимності ленінсько-капіталістичної форми правління в Китаї.

Хоча ці зусилля докладаються вже давно, загроза демократії зростає в силу дії двох факторів.

По-перше, зовнішньополітичні тактики Росії і Китаю поєднується по-новому, синергетично.

Російська зовнішня політика конфронтаційна і нахабна. Китай досі використовував більш тонку і менш схильну до ризику стратегію, вважаючи за краще стабільність, яка сприяє зміцненню економічних зв'язків і впливу. Хоча ці два підходи різняться і здаються неузгодженими, разом вони чинять більш руйнівний вплив на демократію, ніж будь-який з них поодинці.

Атака Росії на демократичні інститути, включаючи втручання у вибори, поширення корупції та кампанії дезінформації, послаблює прихильність деяких суб'єктів демократії. Але Китай надає альтернативну модель успіху, і, що більш важливо, доходи, які вона приносить урядам, що борються, дають слабким демократіям можливість відсторонитися від Заходу. Аналогічним чином діяльність Китаю, ймовірно, була б менш результативною без російських зусиль щодо послаблення демократичних інститутів і прихильності до демократії.

Ця динаміка найбільш очевидна в Східній Європі і на Балканах, де давні російські зусилля по дискредитації демократії і ЄС діють в тандемі з великими інвестиціями в інфраструктуру з Китаю.

Розглянемо Сербію, де Росія вже давно проектує вплив, спрямований на підрив демократичного прогресу. В даний час Сербія грає центральну роль в планах Китаю щодо фінансування транспортних проектів в Європі в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях».

Сербські лідери розглядають китайське фінансування як можливість просувати себе всередині країни, забезпечуючи поліпшену інфраструктуру без строгих правил, дотримання яких вимагають європейські фонди. Це породило поширену помилку про те, що Китай тепер інвестує в Сербію більше, ніж великі країни ЄС.

Коли ці економічні важелі поєднуються зі стійким барабанним боєм російських повідомлень про недоліки ЄС, це ефективно послаблює рішучість Сербії проводити реформи на зміцнення верховенства закону, що необхідно для вступу в ЄС. Незважаючи на різні інтереси в Сербії і відсутність координації, зусилля Росії і Китаю взаємно доповнюють одні одних.

Нинішні зрушення в геополітиці - другий фактор, що підсилює загрозу демократії з боку Росії і Китаю. Історія показує, що, коли світом керують одна або кілька авторитарних держав, авторитарними стає все більше число країн. Наприклад, коли на початку холодної війни міць Радянського Союзу зросла, авторитаризм поширився по всьому світу. Поразка комунізму і тріумф Сполучених Штатів, навпаки, привели до поширення демократії та зменшення числа країн, які перебувають під автократичним правлінням.

Китай і Росія вже давно вживають ряд прямих дій з підтримки дружніх диктатур, підвищуючи міцність цих режимів. Найбільш помітно, що вони використовують кредити та інвестиції для зміцнення авторитарних урядів, що знаходяться в блокаді, як це було зроблено Росією в Венесуелі і Китаєм у Камбоджі. Вони також пропонують фінансову допомогу і зброю без будь-яких умов, розмиваючи західні важелі тиску щодо захисту прав людини і зміцненню верховенства права. Вони активно передають свої стратегії виживання урядам і лідерам, які прагнуть зміцнити контроль всередині своїх країн.

Обидві країни переконані в загрозі революції, підтримуваної Заходом, і відповіли на неї не тільки «дифузійної захистом» своїх власних режимів, а й переконанням інших урядів в небезпеці участі Заходу, а також навчанням передової практики контролю над своїми громадянами і захисту від цих демократичних вторгнень. Китай, зокрема, став експортером тактики спостереження та охорони правопорядку, а китайські компанії продають системи розпізнавання осіб і навчають авторитарні уряди того, як найбільш ефективно контролювати телефонну і інтернет-активність.

Зростаючі зв'язки Росії і особливо Китаю в даний час підвищують ризик наростання глобальної хвилі авторитаризму.

Зрушення в геополітиці також означають, що Росія і Китай не повинні навмисно брати участь в просуванні автократії, щоб послабити демократію. Навіть без продуманої стратегії експорту своїх моделей управління зростання Китаю і напористість Росії посилають потужний сигнал іншим лідерам про успіх їх моделей і змінюють уявлення про те, що являє собою законний режим.

Занадто довго західні лідери припускали, що глибока недовіра і конкуренція будуть вбивати клин між Росією і Китаєм. Але цей прогноз не виправдався. Замість цього стратегії країн стали взаємозміцнюючими в потужній та, наскільки це можливо, ненавмисній манері. В результаті Росія і Китай зміцнюють авторитарні тенденції в усьому світі, сприяючи відмовам лідерів від демократії і полегшуючи нинішнім автократам можливості залишатися при владі.

Спроби безпосередньо протистояти Китаю і Росії через їх антидемократичні дії навряд чи принесуть плоди і можуть ще більше зміцнити їх співпрацю. Однак є інструменти, які Захід може використовувати для протидії цій тенденції. На додаток до підтримки позитивних моделей демократичного управління Сполучені Штати та їхні партнери повинні подвоїти зусилля по зміцненню демократичної стійкості країн, що піддаються найбільшому ризику, в тому числі шляхом підтримки розбудови незалежного країнознавства по Китаю і Росії, а також шляхом зміцнення розслідувальної журналістики і громадянського суспільства, які можуть пролити світло на вплив авторитаризму і пов'язаних з ним національних лідерів.

Чим сильніше буде регулююче середовище країни, громадянське суспільство, політичні партії і незалежні засоби масової інформації, тим менш ефективними будуть атаки авторитарних держав на демократичні інститути і тим менш привабливі будуть авторитарні наративи і моделі.

Найбільш ефективною зброєю проти китайського і російського впливу буде робота з союзниками і партнерами США, спрямована на те, щоб дати можливість внутрішнім виборцям протистояти іноземній підривній діяльності проти їх власних демократій.

Наші інтереси: 

Протистояти китайському та російському впливу. Вивчати ситуацію, вчитись аналізувати інформацію.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Андрій Ясун.
0
Ще не підтримано

Гримуча суміш - комуністичний Китай і московська ОЗГ. Загальнолюдські цінності попрані. Сатанізм зашкалює... І ми знаємо це і усвідомлюємо. Хай буде.

Si vis pacem, para bellum

Коментарі

Зображення користувача Андрій Ясун.
0
Ще не підтримано

Гримуча суміш - комуністичний Китай і московська ОЗГ. Загальнолюдські цінності попрані. Сатанізм зашкалює... І ми знаємо це і усвідомлюємо. Хай буде.

Si vis pacem, para bellum

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Ультраіндустріальний союз москальських орків і китайських гномів дедалі міцнішатиме. Це антитеза, необхідна для прискореного розгортання постіндустріальної арійської Тези.

Андрій Ясун каже:
Гримуча суміш - комуністичний Китай і московська ОЗГ. Загальнолюдські цінності попрані. Сатанізм зашкалює... І ми знаємо це і усвідомлюємо. Хай буде.

Все, що робиться з власної волі, – добро!