Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 13
  • Переглядів: 13

"Синдром матері Терези": позбудьтесь цього негайно!

Ловиш себе на думці, що готова допомагати іншим навіть на шкоду собі? Стала все частіше помічати, що контролюєш оточуючих і думати, що тільки ти знаєш, як зробити «ідеально», а інші самі можуть не впоратися? Годі, пора позбутися синдрому «всім допоможу», так і до неврозу рукою подати.

Взагалі поняття «синдром матері Терези» офіційно не існує. Цей термін щільно прижився в побуті і журналістському середовищі, проте психологи вважають за краще говорити про те, що «синдром» - це лише наслідок дитячих травм, неправильного виховання, наявності помилкових установок, відсутності розуміння важливості наявності у себе власних кордонів і здорового егоїзму.

Жадібність, егоїзм, «поганість» - ось чого так бояться «Терези» будь-якої статі. Навіщо їм весь час потрібно доводити свою «хорошість» для оточуючих. Таким людям дуже страшно бути поганими, вони гостро відчувають справедливість і її відсутність і сильно балують вже дорослих людей, які знаходяться поруч з ними, втрачаючи свій власний час.

Нерідко «Терези» у своїй доброті залишаються безликими. Кандидат психологічних наук Е. Омельчанко пише:

«На мій погляд, тільки егоїзм може допомогти людині досягти виконання цілей і завдань, успішно реалізувати свої плани, впоратися з труднощами, що і забезпечить йому здоровий спосіб життя».

Важливо розуміти, що нав'язлива потреба постійно допомагати іншим і тривога за неможливость врятувати світ - не ознака здоров'я. Така «Тереза» одночасно егоцентрична (важливо бути хорошою для всіх) і абсолютно глуха до своїх потреб.

Наприклад, в побуті жінки-«Терези» намагаються купити хоч що-небудь кожному своєму знайомому (особливо якщо хтось потребує), соромляться відкладати гроші для себе заради вирішення власних цілей, вигадують за дорослих людей нібито потрібні їм потреби і намагаються терміново забезпечити партнера, дітей, друзів - грошима, солодощами, книгами, одягом, допомогою у пошуках житла.

Вони погоджуються бути жилетами, втрачають свої кордони і ось їм вже здається, що приходити в гості без подарунка - непристойно, що дорослий чоловік сам не зможе купити собі черевики, а подруга не зможе сама знайти психотерапевта або нову квартиру.

У підсумку «Терези» балують оточуючих і втрачають себе, віру в себе і поняття своєї цінності і унікальності. Адже гроші, які вони заробляють, перш за все, необхідні їм для власних цілей, час, який вони мають, призначений для власної реалізації чи відпочинку і т. д.

Однак «безмежні Терези», відчуваючи дискомфорт, продовжують робити інфантильними всіх, хто знаходиться поруч з ними. Не можна сказати в цілому, чому так відбувається. Кожен раз причина індивідуальна і вимагає втручання психолога.

Активістка, письменниця і одна з лідерів феміністського руху США Бетті Фрідан з'ясувала методом опитувань батьків, дітей, вчителів і психіатрів, що в 60-ті рр. дами, які слідували «американській мрії» того часу. Працюючий чоловік, прекрасний будинок, чудові діти, дружина-домогосподарка зробили своїх дітей настільки інфантильними, що ті ледве могли навчатися в школах. Крім того, дорослі хлопці шукали собі не активну, повну захоплень дружину, а нову «маму», так як звикли, що їх власні матері іноді навіть фарбувалися, готуючись до їхнього приходу зі школи.

«Терези» не можуть зрозуміти, що їх люблять не за подарунки та інше, їм складно прийняти той факт, що їх можуть приймати просто тому, що вони існують в цьому світі зі всією своєю унікальністю. Психологи петербурзького центру «Форсайт» часом вчать клієнтів на сімейній терапії намагатися вибирати один одному подарунки, які коштували не більше 200 рублів. Складне завдання для перфекціоніста, проте подібна практика вчить бути більш практичними і, головне, щирими. Я купую, не тому що треба, а тому що у мене є щира, сердечна потреба.

«Егоїзм робить людину чесною. Чесність є предметом моральності»

Також і психотерапевт Ст. Дашевський стверджує, що «... егоїзм нормальна властивість людської породи, оберігаючо «Я» від впливу зовнішнього світу».

При цьому фахівець зауважує, що поняття егоїзму перетворюється на хворобу, коли «з'являються одержимі бажання, які опановують всім єством. Коли я точно знаю, яким повинен бути результат, і не виключаю жодних варіантів, я починаю самоотруєння».

Те ж саме, тільки навпаки, проявляється і в «Терези» - вони чомусь вирішують, що тільки їм підвладні знання про життя, про те, як і що повинно бути, вони починають контролювати дії оточуючих, будучи абсолютно впевненими, що левову частку завдань в цьому світі можуть владнати лише вони.

Але, можливо, «Терезам» пора зупинитися? Спокійно зітхнути, випити кави без докорів совісті, подумати про себе, накопичити на те, про що давно мріяла, поставити реальні життєві цілі і стати для оточуючих не надокучливим добрягою, а унікальними, вони поважають свої і чужі кордони.

В іншому випадку власники «синдрому матері Терези» отримують неврози, депресію, хронічну втому, манію контролю, що аж ніяк не сприяє ні щастю, ні розвитку.

Наші інтереси: 

Вміти дослідити власні недоліки, самовдосконалюватись.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

У всьому має бути міра. Для того, щоб гарно допомагати іншим, спочатку треба допомогти самому собі стати людиною, а ще краще - арієм.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Коментарі

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Прочитавши статтю, хвилин 15 перебирав величезне коло своїх знайомих і родичів. Виявив 20 явних носіїв "синдрому Матері Терези" :-)

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

У всьому має бути міра. Для того, щоб гарно допомагати іншим, спочатку треба допомогти самому собі стати людиною, а ще краще - арієм.

Все, що робиться з власної волі, – добро!