Зображення користувача Володимир Федько.
Володимир Федько
  • Відвідувань: 7
  • Переглядів: 7

1941: Рузвельт, Черчілль, Гопкінс і Атлантична Хартія очима Еліота Рузвельта

Світ:

"Містере президенте, мені здається, що ви намагаєтеся покінчити з Британською імперією. Це видно з усього ходу ваших думок про устрій світу в повоєнний час. Але незважаючи на це, – він махнув вказівним пальцем, – не дивлячись на це, ми знаємо, що ви – єдина наша надія. І ви, – голос його драматично здригнувся, – ви знаєте, що ми це знаємо. Ви знаєте, що ми знаємо, що без Америки нашій імперії не встояти". (Вінстон Черчіль в розмові з Франкліном Рузвельтом)


Як ад'ютант батька я в більшості випадків був присутній на нарадах військового, політичного і дипломатичного характеру, в яких він брав участь. Я поєднував у своїх обов'язках секретаря, кур'єра і протоколіста. У цьому напівофіційному статусі я мав можливість чути, як домовлялися між собою, офіційно і неофіційно, представники всіх воюючих союзних держав. Я бачив Черчилля, Сталіна, Молотова, генералісимуса Чан Кай-ши і його дружину; членів Об'єднаної ради начальників штабів, генералів і адміралів, які командували усіма театрами військових дій і які представляли всі види зброї; Сметса, де Голля, Жиро, Гопкінса, Роберта Мерфі; королів Єгипту, Греції, Югославії і Англії; емірів і шахів, султанів і принців; прем'єр-міністрів, послів, міністрів, халіфів, великих візирів. Я зустрічав їх біля входу, проводжав до батька, був присутній при бесідах з ними, а потім батько ділився зі мною своїми враженнями.

А коли кінчалися довгі дні нарад, коли йшов останній відвідувач, ми з батьком майже щовечора проводили перед сном кілька годин наодинці, обговорюючи події дня, порівнюючи свої враження, зіставляючи спостереження. Іноді я відповідав на питання батька про мою роботу в якості офіцера фоторозвідки; частіше, проте, я розпитував його про все, що мене цікавило, починаючи зі стану справ з «другим фронтом» і кінчаючи його думкою про пані Чан Кай-ши. Він ставився до мене з такою довірою, що розповів мені про результати своїх переговорів зі Сталіним навіть до того, як повідомив про це своїм начальникам штабів і міністрам. Між нами склалися хороші, близькі, товариські відносини, і він, мені здається, не тільки любив мене як сина, а й поважав як друга.

Таким чином, я був присутній на цих конференціях, з одного боку, як офіційний ад'ютант президента, а з іншого – як найближчий друг людини, яка відігравала провідну роль в забезпеченні єдності Об'єднаних націй.

Ось чому я пишу свою книгу. Я користуюся при цьому офіційними протоколами різних нарад, доповнюючи їх власними нотатками того часу і спогадами; проте я покладаюся на замітки більше, ніж на пам'ять.Друга декада серпня 1941 року, гавань Арджентія

Перед другим сніданком ми з Франкліном заглянули на кілька хвилин до батька. Тільки-но ми встигли привітатися з ним і запитати про здоров'я матері і інших родичів, як він сказав:

– Я доручив Вотсону привезти для вас ось це, – і він подав мені аксельбанти ад'ютанта при головнокомандуючому. – Тільки на кілька днів, – додав він, посміхаючись, і вручив Франкліну аксельбанти морського зразка.

– Ти прекрасно виглядаєш, тато. Але що це таке? Рибальська екскурсія?

Батько розреготався:

– Так думають газети. Вони вважають, що я ловлю рибу десь біля затоки Фендом. – Він, як дитина, радів тому, що спритно обдурив журналістів, відправившись на президентській яхті «Потомак» в Огасту в штаті Мен. Потім він пояснив нам, в чому справа.

Я повинен зустрітися тут з Черчиллем. Він прибуває сюди завтра на «Принца Уельському». З ним Гаррі Гопкінс.

***

За другим сніданком і в холодні сірі передвечірні години ми з батьком віддавалися відпочинку в його каюті, обмінюючись сімейними новинами. Деякий час з нами провів і Франклін, розповідаючи про дії свого есмінця, який супроводжував каравани суден до Ісландії. Батько добре виглядав і явно насолоджувався відпочинком. Він розпитував мене про мою роботу за полярним колом і ще більше – про поїздку в Англію, про мої враження, про настрої людей, з якими мені довелося розмовляти, про те, які відчуття переживаєш під час бомбардувань (мені довелося випробувати їх лише протягом кількох днів, і тому я навряд чи міг висловити авторитетну думку), про те, яка моя думка про Черчилля, з яким батько не зустрічався вже стільки років [І Рузвельт і Черчилль були моряками; саме як моряки вони зустрілися в останній раз в 1919 р. – В. Ф. ], і т. п.

Я ​​запитав його, яка мета майбутньої наради.

– Нацисти зараз на коні. Вони господарі Європи. Навряд чи в Америці ще залишилося багато людей, які не визнають, що ми повинні надати Англії хоча б моральну підтримку, якщо не хочемо самі опинитися перед жерлами гармат або під бомбами.

– Значить, це робиться для підняття духу? – запитав я.

– Не тільки для цього. А наша програма поставок по ленд-лізу? Англійці знають, що вони дійшли до межі своєї виробничої потужності, і ця межа не розрахована на наступальну війну. На нашій нараді ми повинні будемо розробити виробничі плани і, що для англійців набагато важливіше, плани поставок.

Я подав батькові вогонь, і він закурив.

– Їх турбує питання, яку частину вироблених нами матеріалів ми маємо намір віддавати росіянам.

– І що ж?

Мені вже відомо, наскільки прем'єр-міністр вірить у здатність Росії продовжувати війну. – Батько жестом показав, що ця віра дорівнює нулю.

Очевидно, ти віриш в них більше, ніж він?

Гаррі Гопкінс вірить більше. А він здатний переконати і мене.

***

Прем'єр-міністр буде тут завтра, тому що він знає, хоча навряд чи це покаже, що без Америки Англія не зможе продовжувати війну.

***

– Звичайно, – продовжував батько, – Черчилля найбільше турбує питання, коли ми вступимо у війну. Він ясно розуміє, що до тих пір, поки Америка обмежується зусиллями в області виробництва, це тільки допоможе Англії триматися – не більше. Він знає, що для перемоги йому потрібні американські війська.

– Читав ти англійські газети, коли був в Лондоні? – запитав раптом батько.

Я відповів, що мені довелося бачити в англійських газетах ряд статей, що різко критикували Сполучені Штати, які нібито зацікавлені тільки в тому, щоб Англія була знекровлена, після чого ми виступимо як рятівники в останню секунду. Батько задоволено кивнув головою.

– Ось почекай, – сказав він, – почекай, і ти побачиш, що прем'єр-міністр почне з того, що зажадає від нас негайного оголошення війни нацистам.

Я сказав, що мені не зовсім ясно, що ж власне можемо виграти від цієї наради ми, американці, якщо не говорити про те, що ми морально і без того вже на стороні Англії.

– Це перше, і це дуже важливо, – сказав батько. – Потім, май на увазі, що тут зі мною знаходяться і наші начальники штабів. Вони можуть з'ясувати дуже багато. Як в точності йде справа з англійським військовим потенціалом? Чи вірно, що стосовно людських резервів англійці вже підмели все дочиста?

– Є ще одна обставина, – сказав батько. – На карту поставлена ​​доля Британської імперії. Англійські і німецькі банкіри вже давно прибрали до рук майже всю світову торгівлю – правда, не всі віддають собі в цьому звіт. Навіть поразка Німеччини в минулій війні не змінила справи. Так ось, це не дуже вигідно для американської торгівлі, чи не так? – Він підняв брови і глянув на мене. – Якщо в минулому німці і англійці прагнули недопущення нас до участі у світовій торгівлі, не давали розвиватися нашому торговельному судноплавству, витісняли нас з тих чи інших ринків, то тепер, коли Англія і Німеччина воюють один з одним, що ми повинні робити? Одна обставина для нас вже абсолютно ясна. Ми не можемо дозволити собі діяти корисливо і вибирати, на чию сторону нам стати, керуючись тільки міркуваннями найбільшої вигоди. Залишимо на хвилину в стороні, що нацизм нам ненависний і що наші природні інтереси, наші серця на боці англійців. Є й інший підхід до питання. Ми повинні з самого початку ясно сказати англійцям, що ми не маємо наміру бути просто добрим дядечком, якого Британська імперія може використовувати, щоб вибратися із скрутного становища, і потім назавжди забути.

– Я не зовсім розумію, до чого ти ведеш, – вставив я.

– Черчилль заявив мені, що він став прем'єр-міністром Його Величності не для того, щоб головувати при ліквідації Британської імперії (згодом Черчилль повторив цю заяву по радіо). Мені здається, я виступаю як президент Америки, коли говорю, що Америка не буде допомагати Англії в цій війні тільки для того, щоб дати їй можливість як і раніше нещадно придушувати колоніальні народи. – Батько помовчав.

– Мені здається, – сказав я обережно, – що в найближчі дні я буду свідком того, як тут полетять пух і пір'я.

– Подивимося, – відповів батько, – подивимося.

***

В той же день близько о пів на п'яту на «Августу» прибули Самнер Уеллес і Аверелл Гарріман. Їм потрібно було переглянути з батьком деякі документи; я залишив їх і повернувся тільки до обіду.

***

У суботу, о дев'ятій годині ранку, все ми вже були на палубі, спостерігаючи, як «Принц Уельський» увійшов в бухту і кинув якір недалеко від «Августи».

Години через дві прем'єр-міністр і найпомітніші з супроводжуючих його осіб прибули на «Августу». Це була перша зустріч Черчилля з батьком з 1919 року.

Перший візит Черчилля був чисто офіційним; прем'єр-міністр повинен був вручити батькові листа від англійського короля. Велику увагу звертали на себе радники, які супроводжували Черчилля. У той час як батько взяв на конференцію лише невелику групу людей, Черчилль, – якщо не можна сказати, що він привіз всіх від А до Я, – в усякому разі взяв з собою всіх від Бивербрука до Юла.У перший день батько і прем'єр-міністр снідали тільки з Гаррі Гопкінсом, який прибув на «Принці Уельському» разом з Черчиллем. Я радий був знову бачити Гаррі і переконатися в тому, що він порівняно добре виглядає. Це було частково моєю заслугою: місяцем раніше, по шляху в Лондон, він зупинився на озері Гендер, і ми повезли його на цілий день ловити рибу. Це була справжня рибна ловля – ми ловили форель на суху мушку. За один день Гаррі, здавалося, помолодшав на десять років. Тепер він був знову за роботою – відданий і старанний, як завжди.

Всіх інших адмірал Кінг пригостив холодним сніданком. Після сніданку я відправився в капітанську каюту. Батько і прем'єр-міністр сиділи один проти одного і ввічливо сперечалися.

– За моїми відомостями, Франклін, американський народ рішуче налаштований на нашу користь. Більше того – він готовий вступити в боротьбу.

– Ви можете знайти і протилежні симптоми, – сухо відповів батько.

– Однак дебати про ленд-ліз.

– Вінстон, якщо ви серйозно цікавитеся думкою американців, я рекомендував би вам читати кожен день протоколи конгресу.

Зіткнулися дві ідеї: прем'єр-міністром явно володіла одна думка – американці повинні негайно оголосити війну нацистській Німеччині; президент же думав про громадську думку, про американське політичне життя і про всі невловимі фактори, які штовхають людей до дій і в той же час перешкоджають їм. Нарешті, допивши свій келих, прем'єр-міністр встав. Було вже близько пів на третю. Батько сказав, що від імені нашого флоту він посилає подарунки матросам і офіцерам «Принца Уельського» і трьох супроводжуючих його есмінців. Прем'єр-міністр кивнув головою, промовив кілька слів подяки і вийшов.

У той же день англійським морякам було роздано 950 коробок з цигарками, свіжими фруктами і сиром. В цей час начальники штабів вже займалися розробкою порядку денного своїх засідань. Їх змістом були: виробництво, порядок поставок, судна, військовий потенціал – техніка, люди, гроші, тобто три основних елементи сучасної війни.

***

У суботу ввечері в капітанській кают-компанії «Августи» відбувся офіційний обід, за яким господарем був батько. Прем'єр-міністр, звичайно, сидів праворуч від нього; в числі гостей були постійний заступник міністра закордонних справ Англії Кадоган, ад'ютант прем'єр-міністра лорд Черуелл, Самнер Уеллес, Гаррі Гопкінс, Аверелл Гарріман і американські і англійські начальники штабів. За обідом і після нього, майже до півночі, я спостерігав батька в новій ролі. У минулому я міг переконатися, що він завжди грав першу роль у будь-яких зборах, на яких був присутній, і не тому, що він дуже прагнув до цього, а тому, що це завжди здавалося йому природним правом. Але в той вечір було не так. Того вечора батько слухав. Аудиторію тримав у своїй владі інший; він захопив цю владу над нею своєю чудовою, ритмічною, виразною мовою, не надмірно яскравою, але завжди насиченою і до того соковитою, що, здавалося, варто було взяти його слова в руки і стиснути їх, щоб бризнув сік.

Того вечора всі ми були у владі Вінстона Черчилля, і він весь час усвідомлював це. Батько лише зрідка ставив йому питання, підштовхуючи його, змушуючи його говорити.

Зрідка вставляв зауваження і Гаррі Гопкінс, але лише тоді, коли прем'єр-міністр зупинявся, щоб перевести подих. А в загальному всі ми, що носили військову форму, мовчали і лише зрідка перешіптувалися: «Сірник?», «Спасибі», «Передайте, будь ласка, графин з водою», «Тс-с», «Так, в ньому багато перцю», «Так – і дечого іншого».

Черчилль відкидався в своєму кріслі, перекидав сигару з одного кута рота в інший, причому вона весь час завзято стирчала догори, вигинав плечі вперед, як бик; руки його виразно рубали повітря, очі блищали. У цей вечір трибуна належала йому, і він говорив. Але ми, всі інші, мовчали не тому, що нам було нудно. Ми мовчали, як зачаровані, навіть коли не були з ним згодні.

Він розповідав про хід війни, про те, як одна поразка слідує за іншою. «Але Англія завжди виграє війни!» Він досить відверто розповів нам, як близькі були до поразки його співвітчизники «…але Гітлер і його генерали виявилися дурнями. Вони цього так і не дізналися. Або ж вони не посміли».

[Черчілль безсоромно приховав, що тільки завдяки благородній ініціативі Гітлера, який 24 травня 1940 року віддав «стоп-наказ», англійцям вдалося евакуювати з-під Дюнкерку свій експедиційний корпус. При тому кинувши напризволяще своїх французьких союзників, які були змушені здатися в полон. – В. Ф.]

Був момент, коли в тоні Черчилля звучало наполегливе прохання:

Це для вас єдиний вихід! Ви повинні виступити на нашому боці! Якщо ви не оголосите війни, я повторюю, якщо ви не оголосите війни, не чекаючи першого удару з їх боку, вони завдадуть його, коли ми вже загинемо, і цей перший удар може виявитися для вас і останнім!

Але хоча слухачі і помітили у Черчилля цей відтінок прохання, вся його манера триматися створювала враження нестримної сили, яка прекрасно впорається і сама – так, так, впорається, – навіть якщо ми не прислухаємося до його попередження.

Час від часу батько вставляв питання:

– А росіяни?

– Росіяни! – в тоні Черчилля почувся зневажливий відтінок, але потім він, здавалося, схаменувся. – Звичайно, вони виявилися набагато сильніші, ніж ми коли-небудь сміли сподіватися. Але хто знає, скільки ще.

– Значить, ви вважаєте, що вони не зможуть встояти?

– Коли Москва впаде. Як тільки німці вийдуть в Закавказзя. Коли опір росіян врешті-решт припиниться.

На всі питання Черчилль відповідав чітко, без застережень, без всяких «якщо»; в опір росіян він не вірив або вірив дуже мало. Він вів велику гру в цей вечір. Він намагався вселити нам, що левова частка ленд-лізу повинна належати британському леву; що будь-яка допомога Радам призведе лише до затягування війни, а в кінцевому рахунку, і до того ж без сумніву, – до поразки; і з тим більшою переконаністю він приходив до свого єдиного висновку:

– Американці повинні вступити у війну на нашій стороні! Ви повинні вступити у війну, щоб не загинути!

[Вже тоді, в серпні 1941-го, Черчилль розумів, яку небезпеку несе допомога Радянському Союзу з боку США! – В.Ф.]

Батько слухав його уважно, серйозно, час від часу потираючи очі, граючи своїм пенсне, малюючи візерунки на скатертини обгорілим сірником. Але жоден з американців, що сиділи в хмарах тютюнового диму в цій кают-компанії, ні разу не вимовив ні «так», ні «ні», ні «може бути».

Це було схоже на другий раунд товариського матчу боксу. Він нікому не приніс перемоги, але нікому з глядачів і не хотілося підбурювати супротивників, щоб побачити хорошу бійку.У неділю… На початку дванадцятої на англійському кораблі свиснула дудка, сповіщаючи наше прибуття. І начебто за сигналом, в той же момент важкі, свинцеві хмари, що висіли над нами цілий тиждень, стали розсіюватися, і через них пробилися промені сонця.

На палубі вишикувався екіпаж англійського корабля і поруч з ним двісті п'ятдесят наших матросів і солдатів морської піхоти. Судновий амвон задрапували американським і англійським прапорами.

Ми співали «О, Господи!», «Наша порука в минулих століттях», «Вперед, воїнство Христове», «Вічний батько», «Сильні на спасіння», і голоси наші потужно і м'яко розносилися над водами бухти. Ми були єдині в своїй молитві.

Я думав про те, як у нас в Америці починають оживати заводи, як мільйони жінок і юнаків, залишаючи кухні і ферми, освоюють нові, захоплюючі і потрібні спеціальності. Війна чим-небудь та торкнулася кожного: хто не служив у збройних силах і не працював на військовому заводі, той ходив вночі по вулицях в шоломі чергового з протиповітряної оборони, можливо, відчуваючи себе трохи ніяково, але все ж відчуваючи себе часткою своєї батьківщини, учасником могутнього, всепоглинаючого зусилля.

[Цікаво, про яке чергування протиповітряної оборони в США думав Еліот Рузвельт, якщо на той час жоден літак Люфтваффе не міг долетіти до узбережжя США!? –В.Ф.]

І хоча тепер Англія трохи захекалася і у неї підкошуються ноги під градом ударів, зате Америка починає обростати до біса міцними м'язами.

І тут стоять керівники обох народів і моляться: «Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім'я твоє».

***

Після богослужіння ми снідали у прем'єр-міністра. І ось настав момент, коли хтось постукав по столу, вимагаючи тиші, і вигукнув: «Джентльмени, Король!» І потім – стук відсовуваних крісел, човгання ніг і мить мовчання, коли все підняли келихи і повільно осушили їх. Це був урочистий обряд; можливо він давав привід для іронії, але в той же час не можна було заперечувати його значності. У всякому разі, таке враження він справив на мене, що бачив його вперше.

Повертаючись на «Августу», щоб бути присутнім на військових нарадах, які повинні були зайняти весь день, я розповів батькові про свої думки під час ранкового богослужіння.

– Так, це і був лейтмотив нашої молитви, – відповів він. – Навіть якби нічого іншого і не відбулося в той час, вже це одне згуртувало б нас.

«Вперед, воїнство Христове!» З божою поміччю ми йдемо і будемо йти вперед.

***

Наради військових представників обох сторін, що відбулися протягом дня, спричинили за собою деяке порушення ідеальної єдності, якою було відзначено ранок. Англійці знову всіляко намагалися переконати нас надавати якомога більше матеріалів по ленд-лізу Англії і якомога менше Радянському Союзу. Я не думаю, щоб ними безпосередньо керували політичні мотиви, хоча слід визнати, що по суті їх невіра в здатність Росії до опору носила політичний характер. На цих нарадах і Маршалл, і Кінг, і Арнольд продовжували наполягати на тому, що цілком розумно надавати Радам всіляку можливу допомогу. Адже як би там не було, доводили вони, німецькі армії знаходяться в Росії; танки, літаки, гармати в руках Рад будуть нести загибель нацистам, тоді як для Англії ленд-ліз в даний час буде означати лише нарощування запасів. Крім того, ми, звичайно, не могли забувати і про потреби власної оборони, про те, що необхідно для зміцнення наших армії і флоту.

Зі свого боку, адмірал Паунд, генерал Дилл і головний маршал авіації Фрімен на всі лади доводили, що, в кінцевому рахунку, ці запаси будуть більш корисними для вирішальних військових зусиль союзників. Вони наполегливо твердили своє, – що військові матеріали, передані Радам, неминуче будуть захоплені нацистами, що в інтересах самої Америки направляти більшу частину матеріалів в Англію. На щастя, американські представники по-іншому розуміли інтереси самої Америки, а також інтереси війни в широкому сенсі. Я ж задавався питанням, чи не прагне Британська імперія до того, щоб нацисти і росіяни знищували один одного, поки Англія буде накопичувати сили?

Тим часом батько працював з Самнером Уеллесом над проектом якогось документа. Тоді ми ще не знали, що це таке; як виявилося, вони працювали над текстом Атлантичної хартії і над листом до Сталіна, в якому висловлювалася наша загальна рішучість добиватися спільними зусиллями спільної перемоги над гітлеризмом.

***

Того вечора прем'єр-міністр знову обідав на «Августі». Цей обід виглядав менш офіційно; вищих військових чинів на ньому не було. Були присутні тільки батько, прем'єр-міністр, їх найближчі помічники [в тому числі і Гаррі Гопкінс. – В.Ф.], мій брат і я. Тому тут було набагато більше можливостей познайомитися з Черчиллем ближче.

Він знову був на висоті становища. Його сигари згорали дотла, коньяк неухильно убував. Але це, мабуть, зовсім не позначалося на ньому. Його думка працювала не менше, якщо не більше ясно, а мова стала ще гостріше.

І все ж таки в порівнянні з попереднім вечором розмова протікала по-іншому. Тоді Черчилль переривав свою промову тільки для того, щоб вислухати питання, які йому задавали. Тепер і інші додавали дещо в загальний котел, і тому в котлі завирувало, і разів зо два він мало не пішов через край. Відчувалося, що двоє людей, які звикли панувати, вже помірялися силами, вже промацали один одного, а тепер готувалися кинути один одному прямий виклик. Не можна забувати, що в той час Черчилль був керівником країни, що воювала, а батько – тільки президентом держави, який досить ясно визначив свою позицію.

Після обіду Черчилль все ще керував розмовою. Однак зміна вже починала позначатися. Вперше вона різко проявилася в зв'язку з питанням про Британську імперію. Ініціатива виходила від батька.

– Звичайно, – зауважив він впевненим і трохи лукавим тоном, – звичайно, після війни однією з передумов тривалого миру повинна бути найширша свобода торгівлі.

Він помовчав. Опустивши голову, прем'єр-міністр спідлоба пильно дивився на батька.

– Ніяких штучних бар'єрів, – продовжував батько. – Як можна менше економічних угод, які надають одним державам переваги перед іншими. Можливості для розширення торгівлі. Відкриття ринків для здорової конкуренції. – Він з безневинним виглядом обвів очима кімнату.

Черчилль заворушився в кріслі.

– Торгові угоди Британської імперії: – почав він переконливо. Батько перервав його:

– Так. Ці імперські торгові угоди, – про них-то і йдеться. Саме через них народи Індії та Африки, всього колоніального Близького і Далекого Сходу так відстали в своєму розвитку.

Шия Черчилля почервоніла, і він подався вперед.

– Пане президенте, Англія ні на хвилину не має наміру відмовитися від свого переважного положення в Британських домініонах. Торгівля, яка принесла Англії велич, триватиме на умовах, що встановлюються англійськими міністрами.

– Розумієте, Вінстон, – повільно сказав батько, – ось десь по цій лінії у нас з вами можуть виникнути деякі розбіжності. Я твердо переконаний в тому, що ми не можемо домогтися міцного миру, якщо він не спричинить за собою розвитку відсталих країн, відсталих народів. Але як досягти цього? Ясно, що цього не можна досягти методами вісімнадцятого століття. Так ось.

– Хто говорить про методи вісімнадцятого століття?

– Всякий ваш міністр, який рекомендує політику, при якій з колоніальної країни вилучається дуже багато сировини без будь-якої компенсації для народу цієї країни. Методи двадцятого століття означають розвиток промисловості в колоніях і зростання добробуту народу шляхом підвищення його життєвого рівня, шляхом його освіти, шляхом його оздоровлення, шляхом забезпечення йому компенсації за його сировинні ресурси.

Всі ми нахилилися вперед, намагаючись не пропустити жодного слова з цієї бесіди. Гопкінс посміхався, ад'ютант Черчилля, комодор Томпсон спохмурнів і був явно стривожений. У самого прем'єр-міністра був такий вигляд, ніби його зараз заскочить удар.

– Ви згадали Індію, – прогарчав він.

– Так. Я вважаю, що ми не можемо вести війну проти фашистського рабства, не прагнучи в той же час звільнити народи всього світу від відсталої колоніальної політики.

– А як щодо Філіппін?

– Я радий, що ви згадали про них. Як вам відомо, в 1946 році вони отримають незалежність. А крім того, вони вже мають у своєму розпорядженні сучасними санітарними умовами, сучасною системою народної освіти; неграмотність там неухильно знижується:

– Яке б то не було втручання в імперські економічні угоди неприпустимо.

– Вони штучні.

– Вони складають основу нашої величі.

– Світ, – твердо сказав батько, – не сумісний зі збереженням деспотизму. Справа світу вимагає рівності народів, і воно буде здійснено. Рівність народів передбачає найширшу свободу торгової конкуренції. Чи стане хтось заперечувати, що однією з головних причин виникнення війни було прагнення Німеччини захопити панівне становище в торгівлі Центральної Європи?

[Тобто, економічний розвиток Німеччини становив загрозу економічним інтересам Англії і Франції, тому-то вони і оголосили війну Третьому Райху, використавши німецько-польський військовий конфлік. Таким чином німецько-польська війна завдяки Англії і Франції перетворилася у Другу світову війну. – В.Ф.]

Суперечка на дану тему між Черчиллем і батьком не могла привести ні до чого. Розмова тривала, але прем'єр-міністр знову почав опановувати нею. Черчилль говорив вже не окремими фразами, а цілими абзацами, і з особи комодора Томпсона почав сходити стривожений, похмурий вираз. Прем'єр-міністр говорив все впевненіше, його голос знову заповнював кімнату. Однак одне питання залишилося без відповіді; на яке він не отримав відповіді і на наступних двох конференціях, на яких зустрілися ці люди. Індія і Бірма були живим докором англійцям. Сказавши про них вголос одного разу, батько і надалі нагадував про них англійцям, роз'ятрюючи своїми сильними пальцями рани їх хворої совісті, підштовхуючи, підганяючи їх. Він чинив так не з упертості, а тому, що був переконаний у своїй правоті; Черчилль це знав, і саме це турбувало його найбільше.

Він спритно перевів розмову на інше, так само вправно втягнув у неї Гаррі Гопкінса, брата, мене – всіх нас, аби тільки відвести батька від цієї теми, щоб не чути його висловлювань по колоніальному питанню і його наполегливих, дратівливих міркувань про несправедливість преференційних імперських торгових угод.

Була уже третя година ночі, коли англійські гості розпрощалися. Я допоміг батьку дістатися до його каюти і сів там, щоб викурити з ним по останній цигарці.

– Справжній старий торі, чи не так? – пробурчав батько. – Справжній торі старої школи.

– Мені у свій час здавалося, що він вибухне.

– Ну, – посміхнувся батько, – ми з ним спрацьовуватимемо. На цей рахунок не турбуйся. Ми з ним чудово порозуміємося.

– Якщо тільки ти не будеш порушувати Індію.

– Як сказати? Я вважаю, що ми ще поговоримо про Індію більш грунтовно, перш ніж вичерпаємо цю тему. І про Бірму, і про Яву, і про Індо-Китай, і про Індонезію, і про всі африканські колонії, і про Єгипет і Палестину. Ми поговоримо про все це. Не випускай з уваги одну обставину. У Вінні є одна вища місія в житті, – але тільки одна. Він ідеальний прем'єр-міністр військового часу. Його основна, єдина задача полягає в тому, щоб Англія вистояла в цій війні.

– І, на мій погляд, він цього доб'ється.

– Вірно. Але помітив ти, як він змінює тему, коли мова заходить про які-небудь післявоєнні проблеми?

– Ти піднімав делікатні питання. Делікатні для нього.

– Є й інша причина. У нього ідеальний склад розуму для військового керівника. Але щоб Вінстон Черчілль керував Англією після війни? Ні, не буде цього.

***

На наступний ранок, годині об одинадцятій, прем'єр-міністр знову з'явився в капітанську каюту «Августи». Він просидів у батька дві години, займаючись Хартією. До сніданку він, Кадоган, Самнер Уеллес, Гаррі Гопкінс і батько працювали над останнім її варіантом. Протягом цих двох годин я кілька разів входив в каюту і ловив нальоту уривки розмови; при цьому я все намагався зрозуміти, яким чином Черчилль зуміє примирити ідеї Хартії з тим, що він говорив напередодні ввечері. Думаю, що він і сам цього не знав.

Слід зазначити, що найбільший внесок у створення Хартії був зроблений Самнером Уеллесом, який більше всіх потрудився над нею. Хартія була його дітищем з того самого моменту, як вона була задумана в Вашингтоні; він вилетів з Вашингтону з робочим проектом остаточного її тексту в портфелі; весь світ знає, яке велике було і залишається значення цієї декларації. І, звичайно, не він і не батько винні в тому, що вона так погано виконується.

***

О сьомій годині прем'єр-міністр знову приїхав до нас на обід – на цей раз по-справжньому неофіційний: крім батька і Черчилля, були присутні тільки Гаррі Гопкінс, мій брат і я. Це був вечір відпочинку; незважаючи на вчорашні суперечки, всі ми були як би членами однієї сім'ї і вели неквапливу і невимушену бесіду. Все ж Черчиллем і раніше володіло прагнення переконати нас, що Сполучені Штати повинні негайно оголосити війну Німеччині, але він розумів, що в цьому питанні він приречений на поразку. Повідомлення про наради наших військових представників, що відбувалися безперервно в останні дні, говорили про зростаючу переконаність обох сторін в тому, що для досягнення остаточної перемоги Англія потребує американської промисловості і в активних діях Америки; втім, в цьому навряд чи хто-небудь сумнівався і раніше.

Свідомість цієї залежності не могло не позначитися на відносинах між двома керівниками. Поступово, дуже повільно, мантія вождя сповзала з плечей англійця на плечі американця.

У цьому ми переконалися пізніше, ввечері, при нового спалаху того самого спору, який напередодні змусив всіх нас затамувати подих. Це був свого роду заключний акорд войовничого черчиллівського консерватизму. Черчилль став і походжав по каюті, ораторствуючи і жестикулюючи. Нарешті, він зупинився перед батьком, помовчав секунду, а потім, розмахуючи коротким, товстим вказівним пальцем перед самим його носом, вигукнув:

Містер президенте, мені здається, що ви намагаєтеся покінчити з Британською імперією. Це видно з усього ходу ваших думок про устрій світу в повоєнний час. Але незважаючи на це, – він махнув вказівним пальцем, – не дивлячись на це, ми знаємо, що ви – єдина наша надія. І ви, – голос його драматично здригнувся, – ви знаєте, що ми це знаємо. Ви знаєте, що ми знаємо, що без Америки нашій імперії не встояти.

З боку Черчилля це було визнанням, що світ може бути завойований тільки на основі умов, поставлених Сполученими Штатами Америки. І, сказавши це, він тим самим визнав, що англійській колоніальній політиці прийшов кінець, точно так же, як і спробам Англії зайняти панівне становище у світовій торгівлі та її прагненню стравити між собою СРСР і США.

***

На наступний день за сніданком до нас приєднався англійський міністр військового постачання, маленький лорд Бівербрук. Військові представники обох сторін працювали в цей час в каюті адмірала Кінга. До пів на третю всі прийшли до остаточної угоди з приводу спільних декларацій, котрі підлягали опублікуванню. Головне завдання, яке стояло перед дипломатами в ці дні, було виконане; я бачив, що Уеллес і батько відчували задоволення і гордість. Коли ми вийшли на палубу «Августи», здавалося, що всі обличчя розпливаються в широкій посмішці. Почесна варта і судновий оркестр вишикувалися на палубі, і коли англійські начальники штабів, а за ними Черчилль стали спускатися по трапу, оркестр заграв «Боже, бережи короля».

Конференція закінчилася.

***

Я розмірковував про значення того, що відбувалося в останні дні. Англійці приїхали просити у нас допомоги, але трималися гордо, майже зухвало. Наші керівники розуміли, що Сполучене Королівство бореться і за нас, за всіх американців; але вони були представниками народу, який ще не дійшов до ясного, чіткого розуміння небезпеки, що загрожувала йому. Америка все ще перебувала в стані переходу від миру до війни. Перед нашими начальниками штабів стояло складне завдання – зіставити англійські і радянські вимоги і забезпечити обом країнам достатню допомогу, щоб вони могли і далі винищувати нацистів.

***

Франклін Рузвельт в сімейній розмові за кавою з Еліотом Рузвельтом про ленд-ліз (грудень 1941 року):

«Ми знаємо одне: китайці вбивають японців, а росіяни вбивають німців. Ми повинні допомагати їм продовжувати свою справу до тих пір, поки наші власні армії і флоти не будуть готові виступити на допомогу. Тому ми повинні почати розсилати у сто раз, в тисячу разів більше матеріалів, ніж вони отримують від нас тепер».


Джерело:

Рузвельт Э. Его глазами / Пер. с англ. А.Д. Гуревича и Д.Э. Куниной. Под редакцией И.Е. Овадиса. Вступительная статья профессора С.К. Бушуева — М.: Государственное издательство иностранной литературы, 1947. (Roosevelt E. As He Saw It. — New York: Duell, Sloan, & Pierce, 1946).Наші інтереси: 

Знати правду про Другу світову війну і про її учасників.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вгору просування – без краплі вагання!

Динаміка демосів: стартап, ріст, розмноження, омолодження – дороговказ для Aryan Softwerk

Для досягнення режиму керованої молодості – «вічного життя» – демос має бути досить численним. Тож йому треба кількісно зростати, але зростати не механічно, а органічно – як жива істота. Аналогії між...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Значно глибше мислив попередник Черчилля - Невілл Чемберлен - прем'єр-міністр Великої Британії (1937-1940 рр.). Він розумів, що перемога у війні з допомогою США була б пірровою перемогою. «Господь свідок, - писав Чемберлен на початку 1940 р. сестрам, - я не хочу, щоб американці боролися за нас - нам би довелося дуже дорого заплатити за це».

А все тому, що США і Британія були геополітичними конкурентами, натомість США і Німеччина були геополітичними союзниками.

Внаслідок розпаду Британської імперії вигоду отримали СРСР і США.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Ця публікація підтверджує, що Черчилль був посереднім політиком. Через його нестримну войовничість і амбіційність Британія втратила свою колоніальну імперію.

Можливо, він мислив надто локально і не розумів стратегічних наслідків своїх дій.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Значно глибше мислив попередник Черчилля - Невілл Чемберлен - прем'єр-міністр Великої Британії (1937-1940 рр.). Він розумів, що перемога у війні з допомогою США була б пірровою перемогою. «Господь свідок, - писав Чемберлен на початку 1940 р. сестрам, - я не хочу, щоб американці боролися за нас - нам би довелося дуже дорого заплатити за це».

А все тому, що США і Британія були геополітичними конкурентами, натомість США і Німеччина були геополітичними союзниками.

Внаслідок розпаду Британської імперії вигоду отримали СРСР і США.

Все, що робиться з власної волі, – добро!