Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

12 помилок бізнесменів-початківців. Блог стартап-менеджера

Світ:

Чому я не хочу мати власний малий бізнес? Цьому є ціла низка причин, перша з яких – існує більш ефективний і результативний спосіб вкладання моїх зусиль.

Соціальна база для поповнення рядів малих підприємців дуже широка. Йдеться і про менеджерів, що зневірилися перемогти корпоративний маразм, і про вчорашніх студентів, які прагнуть змінити світ за допомогою коворкінгів/стартапів/вейкшопів, і про кандидатів старшого віку, що зневірилися знайти роботу за наймом.

На жаль, результати далеко не завжди відповідають тим, які малювалися в голові (рідше – на папері) до відкриття бізнесу.

«Ти хочеш сказати, що успішного малого бізнесу не існує?» – запитає скептик. Існує. Але це поодинокі приклади, винятки, що підтверджують загальне правило: щоб бути успішним в малому бізнесі, його потрібно будувати за правилами, ще більш складними, ніж у корпоративному світі. Тому що величезні партії посереднього товару купить (або не купить) посередній споживач, а якийсь посередній інвестор або стане на кілька відсотків багатшим, або втратить ті самі кілька відсотків свого капіталу.

А в малому бізнесі відносини потрібно вибудовувати з конкретними споживачами (а не статистичною одиницею), рівень сервісу і якість товару повинні бути незмінно і прогнозовано високими. Сховатися за анонімністю не виходить, а репутації, створювані роками, руйнуються через прикрі помилки, що допускаються якщо не самим підприємцем, то його найманим працівником.

Ось дюжина найбільш поширених помилок бізнесменів-початківців, «завдяки» яким фінансові та ринкові результати їх діяльності не завжди вражаючі:

1. Незалежність

Популярна ілюзія про те, що свій бізнес дозволить бути незалежним, розвіюється в перший же рік (часто – раніше). Головне – зрозуміти, від кого чи чого ви хочете бути вільним. Від начальника? Це не найголовніше зло, тому що, по-перше, ви з ним були в одному човні, і він був зацікавлений у вашому успіху так само, як і ви самі, а по-друге, при всіх його (теоретичних) недоліках, як мінімум раз на місяць він робив вас багатшим.

Тепер же ви – сам собі начальник, і ви самі повинні знайти можливість оплатити всі рахунки, зарплату працівникам і, якщо пощастить, щось заробити собі. Як? Це нікого не цікавить (спробуйте розповісти про сезонність, низький тренд або фінансову кризу своєму орендодавцеві, працівникові або податковому інспектору).

Щоб бути успішним у малому бізнесі, його потрібно будувати за правилами, ще більш складними, ніж у корпоративному світі

2. Свій бізнес буде забирати менше часу, ніж робота за наймом

Часто бізнес замість більш-менш нормованої кількості часу поневолює вас всього. З психологічної точки зору це сприймається, звичайно, легше, ніж перепрацювання в корпоративному світі (все-таки, ви самі вирішуєте, скільки вам працювати), але, тим не менш, працювати ви будете цілодобово без вихідних і відпусток. Принаймні, перші роки.

3. Ті ж доходи, що й від роботи за наймом

Насправді, завдяки корпоративному важелю (спільним зусиллям багатьох високопрофесійних працівників, яких ви, як власник малого бізнесу, не маєте ресурсів залучити), а також набагато більш високим масштабам діяльності, прибутковість у корпорацій істотно вища. Тому бути корпоративним менеджером, з точки зору вашої особистої прибутковості, часто більш обгрунтоване рішення.

4. «Кинути все», «йти за мрією» і все в такому роді

На жаль, не дивлячись на красиве звучання, ці поради мають побічні ефекти у вигляді необдуманих ризиків, про які краще знати до того, як з головою кинутися у вир підприємництва. Частина з них – в цій статті. Інші краще б обміркувати і всебічно зважити, щоб ваші результати не відрізнялися від ваших очікувань.

5. Якщо бачиш недоліки в існуючих бізнесах, значить, вийде зробити краще

На жаль, помічати недоліки і вміти їх виправити – не одне й те саме. Часто візуальні недоліки є невід'ємними властивостями продукту або послуги. Причини цього приховані в непомітних для стороннього спостерігача внутрішніх процесах. Якщо у всіх рестораторів, наприклад, проблеми з сервісом, і ви їх помічаєте, це не означає, що ви знайдете спосіб зробити інакше (краще). І найголовніше – не факт, що ціна зробленого вами буде доступною для ваших споживачів, і вони будуть готові за це систематично платити.

6. Багато корпоративних менеджерів, досягнувши успіху в одній сфері діяльності, впевнені, що «зловили бога за бороду», і зможуть досягти успіху в будь-якій іншій

Все можливо, але професіоналізм рідко буває вродженим. Чи чули ви про правило 10 тисяч годин? Бажано мати фінансову «подушку», аби так довго тренуватися в бізнесі.

7. Фундаментальна помилка атрибуції

За цією малозрозумілою назвою з поведінкової економіки ховається схильність людей асоціювати свій успіх зі своїми винятковими особистими якостями, а невдачі списувати на вплив обставин. Таким чином, підприємець не може напевно знати, що саме привело його до успіху (але скажіть це авторам бізнес-бестселерів на тему досягнення успіху). Бажаючи отримати той же ефект в інший географії, з іншим продуктом або іншою командою, цілком можна зіткнутися з розчаруванням. Ще раз: ви ніколи не знаєте, що саме привело вас одного разу до успіху, тому його повтор або масштабування – справа не стовідсоткова.

8. Помилковим у більшості випадків буде купувати готовий бізнес

Перше питання, яке повинно у вас виникнути: чому його продають? Ніхто не продасть курку, яка несе золоті яйця, ще й без вашої участі (як часто стверджує продавець готового бізнесу). А якщо в бізнесі фінансові проблеми, то надмірно самовпевнено буде вважати, що ви зможете робити щось краще, ніж в середньому на ринку (існує така когнітивна помилка – «вище середнього», згідно з якою більше 80% водіїв вважають, що водять машину краще, ніж середньостатистичний водій).

Ще однією проблемою покупки готового бізнесу може бути його «зав'язаність» на особистість засновника. Він іде, і бізнес-модель перестає працювати. З невідомих причин.

Крім того, у кожного бізнесу є життєвий цикл, і купувати бізнес «на піку» – значить неминуче зіткнутися зі спадом, і рано чи пізно «поховати» бізнес разом з надією на окупність ваших інвестицій.

9. Франшиза

На ній зазвичай заробляють двоє – продавець і посередник (зараз розвинений цілий бізнес «створення» красивих упаковок – франшиз і продажу їх за комісію). Продавець одноразово отримує первинний внесок, плюс щомісячні роялті, що залежать від вашого обороту (не прибутку!) Ви не замислювалися, чому винагороди продавця прибуткової франшизи зав'язані не на прибуток, а на оборот? Тому що оборот (простимульований вашими інвестиціями в розвиток ринку) якийсь час буде, а от прибуток – не факт.

10. Вважається, що малий бізнес – справа істотно простіша, ніж, наприклад, управління корпоративними фінансами, торгівля цінними паперами або корпоративне право

На жаль, нюансів багато в будь-якій справі, а тим більше в такій уразливій до якості та сервісу справі, як малий бізнес.

Але, на відміну від корпорацій з роздутим штатом, у вашому бізнесі не буде окремого фінансиста, маркетолога, юриста, рекламіста. Всі ці ролі найчастіше виконуватиме сам власник бізнесу. Покладатися на інтуїцію і дар небес – вірний шлях до невдачі.

Однак стало вже нормою протиставлення практиків («я вже Х років так роблю») і книжкових теоретиків (і так, наприклад, маркетинг для великої корпорації і маркетинг для малого бізнесу суттєво відрізняються своїми акцентами, процесами і ціною помилки). Проте, систематичний і довгостроковий успіх в будь-якій справі приходить до професіоналів. Варто заздалегідь оцінити ступінь свого професіоналізму, і в разі потреби врахувати в бізнес-моделі залучення стороннього розуму (і ресурси на це).

Окрема проблема – небажання високопрофесійних фахівців приходити до недосвідчених власників-управлінців. Професіонали воліють працювати з професіоналами. Таким чином, часто перешкодою для залучення (або низького професійного рівня) персоналу в малому бізнесі є низький управлінський рівень самого власника. Він намагається шукати відповіді на запитання, які повинен ставити сам собі, за допомогою найманих фахівців.

На жаль, ніхто не зпозиціонує ваш продукт за вас, ніхто не опише вашого споживача і не зрозуміє його потреби і способи достукатися до його серця і гаманця. Ніякий HR-ворожбит не замотивує ваш персонал за вас. Ваша система управлінського обліку не даремно називається вашою. Ви - її архітектор, і перейменуванням головного бухгалтера на фінансового директора ця проблема не вирішиться.

11. Наслідок попередньої помилки – бажання вирішити проблему (1) терміново і (2) недорого

Проблему створювали роками, а на її рішення відводиться місяць-другий випробувального терміну свіжонайнятих «чарівників». При цьому платять «чарівникам» мало, тому що «немає можливості», «ти більше не коштуєш», «що ти такого зробив?». Ви спробуйте піти в автосалон і попросити знижку на Мерседес, обґрунтовуючи тим, що «більше грошей немає». Це нікого не цікавить, і, не сплативши повну вартість, машину ви не отримаєте.

Виходів два: або ваша бізнес-модель передбачає достатню кількість персоналу потрібного професійного рівня (і джерело доходів для оплати його послуг), або вас чекає невдача. І про це краще подумати до того, як в бізнес інвестовані всі ваші заощадження і позикові кошти.

12. Якщо у вашого бізнесу невисока норма прибутку (я сподіваюся, ви зрозуміли, про що я), першою порадою корпоративного фінансиста буде масштабувати бізнес за принципом «сто бабусь – сто гривень»

Однак у цього процесу є зворотний бік. Ваша перша торгова точка, бар або коворкінг створювалися особисто вами, ви були залучені не тільки в творчий процес створення, а й самі особисто робили перші продажі, працювали на кухні або вибудовували сервісні процеси. Ваша мотивація залишити слід і створити Великий Бізнес допомагала вам витримати шалену гонку і безгрошів'я перших років становлення бізнесу.

Потім ви передали функції управління найманим людям. І навіть якщо ви довго і ретельно відбирали ваш персонал (а в умовах високошвидкісної експансії це робити часто немає часу, фінансової можливості і професійних навичок), його мотивація буде не така як у вас.

Наслідок? Зниження стандартів якості. Ваш унікальний барбер-шоп або винний бар стає «таким, як усі». В умовах, коли на ринок щомісяця виходять десятки нових бізнесів (і стільки ж йдуть), бути «таким як усі» – надійний шлях прогоріти. І за цим словом ховається відчай, зруйнована самооцінка і сім'я, багаторічна боргова кабала. Але про це в запалі ейфорії мало хто з бізнесменів-початківців думає.

Я не ставив собі за мету відмовити вас йти до мрії. Але попереджений – значить, озброєний.

За цими порадами – багато років особистого досвіду, і багато тисяч (в різних валютах) інвестицій. Часто – інвестицій в свій життєвий досвід, яким зараз і ділюся.

Більше корисної інформації читайте на сторінці автора в Facebook

 

 

Наші інтереси: 

Попереджений – значить, озброєний. Потрібно тверезо оцінювати всі можливі ризики.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Піарники знову в ударі. Кадр з фільму «Хвіст крутить собакою» (Wag the Dog, 1997).

Підготовка до СКК «Вибори-2024»: у Демпартії США знайшли причину затримок зі зброєю для України

Про це 14 квітня 2023 року повідомив Юрій Швець – головний російськомовний рупор Демократичної партії США – на своєму ютуб-каналі, що має 1,28 млн користувачів. Виявляється, що головною причиною,...

Останні записи