Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець
  • Відвідувань: 2
  • Переглядів: 7

Чому після Майдану скорочується вживання української мови

Категорія:

Світ:

Спецтема:

Під час Революції гідності і на початку війни з Москвою відбувся сплеск україномовної активності. Проте торік дослідники почали бити на сполох через нову хвилю русифікації. У 2016 році її вже видно неозброєним оком. За приблизними оцінками, вживання державної мови в Україні скорочується зі швидкістю 1% на місяць. Для розуміння цього парадоксу треба усвідомлювати устрій гібридної війни. 

160510mova.jpg

Є мова – є майбутнє
Є мова – є майбутнє

Москва її веде за тими ж "лекалами", що й століття тому. Вперше про це докладно розповів Юрій Бєзмєнов – високопоставлений співробітник КҐБ, що перейшов на Захід. У 1984 році у брошурі "Лист Америці з любов'ю" він виклав структуру і етапи цією невидимої війни.

Головна її ідея полягає у знищенні противника шляхом поступового і непомітного його розкладання із середини. Тут нічого особливо вигадувати не треба: досить активно підтримувати все негативне, яке завжди є в народі, і шельмувати все позитивне. Причому це робиться легальними засобами – через телебачення, радіо, газети, конференції, освіту, пропагандистські кампанії.

Перша фаза війни – "деморалізація". Потрібно від 15 до 20 років, щоб підірвати цілісність нації, зруйнувати її ідентичність. Чому так довго? Тому що це мінімальна тривалість, необхідна для вирощення деструктивного покоління в країні потенційного противника.

Друга фаза – "дестабілізація". Вона триває від 2 до 5 років. Найуразливішими є економіка, міжнародні відносини та система безпеки. Поширені заходи: нацьковування спільнот одне на одного, саботаж, диверсії, сепаратизм, підтримка корупціонерів, "радикалів", дурнів і демагогів, поширення хаосу, передусім у головах.

Третя фаза війни – "криза": триває від 2 до 6 місяців. Тут перехоплюється управління державою, насаджуються сепаратистські режими або анексовуються території.

Четверта фаза – "зачистка": ліквідація всіх незгідних, а також тих "радикалів", які допомагали на фазах "дестабілізації" й "кризи".

Гібридна війна нагадує поведінку павука. Той впорскує у здобич отруту і травні соки, далі чекає, поки здобич "дійде до кондиції", а потім з'їдає її.

Юрій Бєзмєнов повідомив, що у 1945-му Москва почала гібридну війну проти США – свого головного союзника. Тож через 20 років Америка отримала молодіжні бунти, "сексуальну революцію", сплеск "лівизни", пацифізму, наркоманії, фемінізму, гомосексуалізму, міжрасових змішувань, порнографії та іншої деструкції. Увесь цей непотріб потім назвали "американськими цінностями". Насправді це "павуча отрута" – московський інструментарій руйнування США та інших держав вільного світу.

А що з Україною? Гібридну війну проти нас Москва почала одразу ж після проголошення української незалежності у 1991 році. Її етапи збігаються зі схемою КДБ, яку оприлюднив Юрій Бєзмєнов.

Два десятиліття – "деморалізація". 2010-й – прихід до влади Януковича і початок "дестабілізації". А українці дивувалися, навіщо ці безглузді газові та продовольчі війни, експансія російської мови, "русскій мір", створення негативного образу України в іноземних ЗМІ.

Як пізніше стало відомо, "фаза кризи" була запланована на 2015 рік. Під контроль Москви за короткий час мали потрапити вся лівобережна і південна Україна. Проте Майдан і український пасіонарний спалах 2014-го примусив Москву розпочати третю фазу передчасно, без належної підготовки. В результаті довелось імпровізувати, тож усе пішло "криво".

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й неустанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.

Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.

Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.

Максим Рильський, 1956 р.


Цю статтю 13 травня 2016 р. опубліковано в паперовій "Газеті по-українськи" накладом 300 тисяч примірників. Стаття проанонсована на першій сторінці газети.

Наші інтереси: 

Збереження і розвиток української мови - об’єднуюча і надихаюча ідея для українців цілого світу. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Андерс Фальке.
0
Ще не підтримано

Цим питанням займаюся досить давно. Потрібно також дивитися, яка компанія кому належить. Наприклад meta.ua активно співпрацює з mail.ru. Звичайно користувачеві важко прослідкувати всі фінансові потоки й політичні інтереси, які за ними криються. Для цього склав декілька простих правил:

1. Перевірте мовні налаштування свого браузера за допомогою ресурсу ridna.com.

2. Встановіть у свій веб-переглядач додаток Alexa Traffic Rank – він рахуватиме всі українські сторінки, які ви відвідуєте та підніматиме їх у світовому рейтингу. Чому 4 з 5 найпопулярніших сайтів України – російські? Виправимо це разом! 

3. Зверніть увагу на свою поштову скриньку. Варто переходити з mail.ru, yandex.ru та rambler.ru на ukr.neti.ua та ex.ua і там створювати свої поштові скриньки.

4. Зверніть увагу, які сторінки ви "лайкнули" у соціальних мережах. Часто українські користувачі лайкають російськомовні розділи світових ресурсів, таких як BBC чи Deutsche Welle. Замість BBC Ukrainian лайкають BBC Russian тощо.

5. Користуйтеся українськими торентами – toloka.to та torrents.net.ua! Там вже зібрано надзвичайно багато якісної інформації!

6. Перевіряйте власників інтернет-сайтів – інколи у своїх політичних уподобаннях вони досить лояльні до "рускава міра" та сепаратистів.     

7. Шукати українські відповідники російським сайтам. Існують такі чудові сайти, як inspired.com.uawatcher.com.uamova.ga, UaModna, а не habrahabr.ru, adme.ru, тощо. 

8. Завжди шукайте інформацію в українській Вікіпедії і якщо стаття не повна або неякісна – не полінуйтеся її трохи дописати та відредагувати. Створюйте ще не наявні статті – їх не обов'язково робити сотні і тисячі. Варто зробити декілька і доглядати їх, поповнюючи щоразу новими цікавими джерелами. Українська Вікіпедія росте і набирається сил саме завдяки нам. Запитайте себе – чому українців так багато по світі, а українська Вікіпедія використовується так слабо? Відповідь проста – тому що багатьом з нас лінь шукати інформацію українською. Це потрібно змінювати. Сьогодні ж.

9. Слухайте українські радіо онлайн! Є чудові радіостанції УХ РадіоЄРадіо! та Радіо Культура.

10. Дивіться міжнародний український інтернет-канал uatoday.tv замість rt.com.

11. Робімо українські субтитри на сайті TED.com – їх теж необов’язково робити сотні. Варто зробити свій внесок написанням субтитрів хоча б до одного короткого фільму.

12. Проводимо дискусію про об’єднання всіх українських соціальних мереж в одну. Зараз їх безліч і кожна позиціонує себе, як унікальна. Насправді виграють всі тільки тоді, коли облишать амбіції „перемогти Facebook і Контакт” і об’єднають зусилля навколо однієї соціальної мережі.Druzi.org.ua, ukrainci.org.ua, connect.ua, weua.info, ц.укр, ukrface.com.ua, ukr-contact.com, 100000i.com, susidy.com, folk.in.ua, yachudo.com і так далі… Варто закликати власників тих сайтів створити спільний проект, який би втілив амбіції всіх. Великий спільний проект задовольнить амбіції скоріше, ніж вони працюватимуть поодинці.

13. Запитайте себе: чому в Україні популярний kinopoisk.ru? Чи нема таких же українських ресурсів? Вони розпорошені. Тому як тільки з'являється нагода - варто власникам тих сайтів об'єднуватися, залишати свої амбіції і творити разом.

14. Створюйте нові слова та замінники на сайтах slovotvir.org.ua та mova.ga

15. Засвоюємо наш інформаційний простір – багато українських порталів потребують нових україномовних користувачів – такі як i.uaonline.ua. Створюємо там блоги і наповнюємо їх своєю інформацією!

16. Переглядаємо україномовні ролики та музику на YouTube!

17. Шукаймо українські альтернативи для російських сайтів – українські сайти існують, тільки про них мало хто знає, тому про них потрібно розповідати і розповсюджувати інформацію, одночасно не забуваючи попередні пункти – варто об’єднуватися, а не змагатися.

Миролюбність і озброєність!

Коментарі

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

"Американська мрія" це із тієї ж опери,що і "рускій мір".Та пан Юрій Бєзмєнов трохи помиляється у тому сенсі,що ті люди,які ніби то морально розкладалися під впливом московії,згодом стали високопродуктивними менеджерами і винахідниками.Вони зробили технологічну революцію.

У шістдесяті роки земна цивілізація людей піднялася на новий рівень розвитку.У СРСР їх називали шістдесятниками.На заході цим людям дали волю і вони придумали та створили айфони і тесли,а у СРСР шістдесятників відправили по зонах.Ось вам і відповідь чому СРСР розвалився.

Усі ці соціальні революції від того,що люди невільні і цілими століттями живуть під пресом соціуму.Потім пружина стає на своє природне місце і ми це називаємо революцією.Це природний хід речей,а не спецоперація йолупуватих радянських спецслужб.Адже для йолупа Карлос Кастанеда це наркоман,а Народний Оглядач це секта.

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Вiктор Нокiд.
0
Ще не підтримано
Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Крім того, на мій погляд, є ще одна причина скорочення сфери вживання української мови - розчарування в українському націоналізмі і українських націоналістичних організаціях/партіях!

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Щодо причин

Цитата:
розчарування в українському націоналізмі і українських націоналістичних організаціях/партіях!

розмова довга... Але рекомендую уважно прочитати цикл статей під загальним тегом "Проект "Бандера". Я не з усім написаним можу погодитися... оскільки не вважаю Провідника Бандеру свідомим агентом радянських спецслужб. Але те, що його політичні амбіції були використані на шкоду українському націоналізмові, на шкоду розвитку відносин українських націоналістів з німецькими національними соціалістами - це безсумнівно.
Політична позиція і практична діяльність ПУНу під проводом Андрія Мельника на той час була виваженою і набагато реалістичнішою, ніж "революційні" гасла ОУН-р (бандерівців)!

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Боротьба за мову починається з власної особи і власної сім'ї !
ЦЕ АКСІОМА !
Перш за все важливе спілкування рідною мовою в сім'ї, де є малі діти !
Далі - спілкування українською з друзями, співробітниками та працівниками різних установ, починаючи з кав'ярні і закінчуючи державними установами !
До речі, спілкуючись з іншими потрібно вживати і відповідне звернення: пані/пане, товариш...
Наступним кроком є налаштування інтерфейсу гаджетів, якими постійно користуєшся: комп'ютера, планшета, телефона/смартфона...
Також необхідно для спілкування використовувати українські і європейські сервіси. (Ганебно виглядає "патріот", який користується поштовим сервісом mail.ru) Відповідно листи та SMS необхідно писати українською мовою.
Патріотично мати в помешканні український прапор, а у вірян - іконостас.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Щодо звернення до співгромадян... В залежності від ступеня стосунків я вживаю наступні звернення: пані/пане, друже/подруго, товариш, камераде...

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Андерс Фальке.
0
Ще не підтримано

Цим питанням займаюся досить давно. Потрібно також дивитися, яка компанія кому належить. Наприклад meta.ua активно співпрацює з mail.ru. Звичайно користувачеві важко прослідкувати всі фінансові потоки й політичні інтереси, які за ними криються. Для цього склав декілька простих правил:

1. Перевірте мовні налаштування свого браузера за допомогою ресурсу ridna.com.

2. Встановіть у свій веб-переглядач додаток Alexa Traffic Rank – він рахуватиме всі українські сторінки, які ви відвідуєте та підніматиме їх у світовому рейтингу. Чому 4 з 5 найпопулярніших сайтів України – російські? Виправимо це разом! 

3. Зверніть увагу на свою поштову скриньку. Варто переходити з mail.ru, yandex.ru та rambler.ru на ukr.neti.ua та ex.ua і там створювати свої поштові скриньки.

4. Зверніть увагу, які сторінки ви "лайкнули" у соціальних мережах. Часто українські користувачі лайкають російськомовні розділи світових ресурсів, таких як BBC чи Deutsche Welle. Замість BBC Ukrainian лайкають BBC Russian тощо.

5. Користуйтеся українськими торентами – toloka.to та torrents.net.ua! Там вже зібрано надзвичайно багато якісної інформації!

6. Перевіряйте власників інтернет-сайтів – інколи у своїх політичних уподобаннях вони досить лояльні до "рускава міра" та сепаратистів.     

7. Шукати українські відповідники російським сайтам. Існують такі чудові сайти, як inspired.com.uawatcher.com.uamova.ga, UaModna, а не habrahabr.ru, adme.ru, тощо. 

8. Завжди шукайте інформацію в українській Вікіпедії і якщо стаття не повна або неякісна – не полінуйтеся її трохи дописати та відредагувати. Створюйте ще не наявні статті – їх не обов'язково робити сотні і тисячі. Варто зробити декілька і доглядати їх, поповнюючи щоразу новими цікавими джерелами. Українська Вікіпедія росте і набирається сил саме завдяки нам. Запитайте себе – чому українців так багато по світі, а українська Вікіпедія використовується так слабо? Відповідь проста – тому що багатьом з нас лінь шукати інформацію українською. Це потрібно змінювати. Сьогодні ж.

9. Слухайте українські радіо онлайн! Є чудові радіостанції УХ РадіоЄРадіо! та Радіо Культура.

10. Дивіться міжнародний український інтернет-канал uatoday.tv замість rt.com.

11. Робімо українські субтитри на сайті TED.com – їх теж необов’язково робити сотні. Варто зробити свій внесок написанням субтитрів хоча б до одного короткого фільму.

12. Проводимо дискусію про об’єднання всіх українських соціальних мереж в одну. Зараз їх безліч і кожна позиціонує себе, як унікальна. Насправді виграють всі тільки тоді, коли облишать амбіції „перемогти Facebook і Контакт” і об’єднають зусилля навколо однієї соціальної мережі.Druzi.org.ua, ukrainci.org.ua, connect.ua, weua.info, ц.укр, ukrface.com.ua, ukr-contact.com, 100000i.com, susidy.com, folk.in.ua, yachudo.com і так далі… Варто закликати власників тих сайтів створити спільний проект, який би втілив амбіції всіх. Великий спільний проект задовольнить амбіції скоріше, ніж вони працюватимуть поодинці.

13. Запитайте себе: чому в Україні популярний kinopoisk.ru? Чи нема таких же українських ресурсів? Вони розпорошені. Тому як тільки з'являється нагода - варто власникам тих сайтів об'єднуватися, залишати свої амбіції і творити разом.

14. Створюйте нові слова та замінники на сайтах slovotvir.org.ua та mova.ga

15. Засвоюємо наш інформаційний простір – багато українських порталів потребують нових україномовних користувачів – такі як i.uaonline.ua. Створюємо там блоги і наповнюємо їх своєю інформацією!

16. Переглядаємо україномовні ролики та музику на YouTube!

17. Шукаймо українські альтернативи для російських сайтів – українські сайти існують, тільки про них мало хто знає, тому про них потрібно розповідати і розповсюджувати інформацію, одночасно не забуваючи попередні пункти – варто об’єднуватися, а не змагатися.

Миролюбність і озброєність!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

На сайті Газета.UA цю статтю переглянули понад 3000 відвідувачів, тобто удесятеро більше.

А сьогодні 13 травня ця стаття вийшла у паперовій "Газеті по-українськи" накладом 300 тисяч примірників. Стаття проанонсована на першій сторінці газети.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

ЧУДОВА НОВИНА ! Вітаю, Ігоре!
МИ ПЕРЕМОЖЕМО ! Слава Україні !

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Андерс Фальке.
0
Ще не підтримано

Дозвольте вставити свої 5 копійок. Безумовно Москві зараз легко проводити приховану московізацію України. Поки-що в неї є надійний ґрунт - це громадяни України, які росли і зросійщувалися в складні 70-і, 80-і та 90-і роки. Московізація, про яку йде мова у цій статті, продовжуватиметься можливо 10, 15 років, але все ж в врешті буде неефективною, бо тоді сьогоднішня україномовна молодь почне приходити до влади у різноманітних галузях. Зараз за інерцією ще живі тенденції, закладені ще в СССР, натомість саме зараз (й за часів Ющенка) закладаються нові тенденції - вже суто українські, вплив яких буде значно більшим за сьогоднішню московізацію. Сподіваюся, мій коментар ясний до розуміння :)

Миролюбність і озброєність!