Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець
  • Відвідувань: 31
  • Переглядів: 32

Що таке Web 3.0: пояснення за 5 хвилин зі схемами і музикою

Категорія:

Наша розробка «Народного Оглядача» фактично є розробкою стандартних модулів для Web 3.0 – програмного забезпечення нової цивілізації. Те, що ми сьогодні робимо, потрібне не тільки нам, а й усій Україні, Міжмор’ю, Всесвіту.   

Словом Веб (від англ. WWWeb – World Wide Web – всесвітня павутина) позначають технології інформаційної взаємодії в Інтернеті.

Web 1.0: лінійна модель «сайт–користувач», одновимірна трансляція

Власник сайту є джерелом інформації, читач є її споживачем. Софт, який це забезпечує, називається Веб 1.0.

Зворотний зв’язок між сайтом і користувачами відсутній, хіба що можна написати листа в редакцію або зателефонувати (подібно як у читачів паперової газети).

Джерело «диктує», читач «виконує». Така собі «диктатура»,  одновимірна система 1D (від англ. dimensional –  вимірний). Слово «диктатура» вживається в первинному нейтральному сенсі. Прикладом «диктатури» є написання диктанту на шкільному уроці.  

Модель 1D реалізується у багатьох інформаційних та управлінських процесах. За цієї моделлю працюють відверто диктаторські, зокрема репресивні режими:

У репресивних режимах горизонтальні зв’язки між людьми сприймаються з підозрою. У технології Веб 1.0 вони взагалі відсутні. 

Web 2.0: соціальна площина, двовимірна взаємодія

Власник сайту керує інформацією, яку постачають користувачі згідно з правилами власника. Користувачі самостійно роблять публікації, пишуть коментарі, спілкуються між собою. Так працюють сучасні масові соціальні мережі.  

Зворотний зв’язок між сайтом і користувачами також відсутній, адже користувачі не формують правила.

Оскільки користувачі можуть висловитися у розмовах між собою, то у них виникає ілюзія, що цими розмовами – «вільним волевиявленням» – вони впливають на сайт. Проте початкова схема залишається такою ж самою: джерело «диктує», читач «виконує».

Web 2.0 вигідніший для власників сайту, ніж Web 1.0,  адже їм тепер не треба наповнювати сайт інформацією – цим займаються самі ж його користувачі.  

З погляду державної реалізації, Web 2.0 – це модель прихованої диктатури, яка ще позначається терміном «охлократія». Буквально цей термін означає «влада натовпу», проте натовпи не мають жодної спроможності до влади, тому охлократія – це влада над натовпом. Різновидом охлократії є сучасна олігархія – панування паразитичної верхівки, замасковане під «вільне волевиявлення». Оскільки правила встановлює олігархія, то результат цього волевиявлення точно прогнозований – це завжди «гра в одні ворота».

Визначальною властивістю натовпу є відсутність вертикальної організації. У натовпах усе відбувається в одній площині. Відповідно, маємо двовимірну державу 2D. Все, що піднімається над натовпом (у третій вимір), репресується диктаторською верхівкою або заглушується самим же натовпом, який у 2D-державах завжди є переважаючою більшістю.  

Та не все так погано: Web 2.0, забезпечуючи горизонтальне спілкування, створює передумови для формування вертикальної ієрархії. Але для цього потрібна інша інформаційна технологія.

Web 3.0: соціальний простір, тривимірна самоорганізація

Вищим рівнем Вебу є такий стан, коли користувачі сайту є його власниками і самі наповнюють його інформацією згідно з власними правилами. Для керування цим своїм інформаційним ресурсом вони свідомо і добровільно обирають органи управління і, за потреби, їх оперативно оновлюють.  Така інформаційна модель називається Web 3.0.  

Визначальними ознаками Web 3.0 є три «с»: самофінансування, самоорганізація і самокерованість – докладніше. Додатковими ознаками третього Вебу є  мобільність (зручність для роботи на смартфонах), масштабованість (легка розширюваність) та ігрофікованість (елементи ігрової змагальності).  

Соціальні 3D-мережі, сформовані за моделлю Web 3.0, набувають ознак колективного мозку, тому ще називаються соціальними нейромережами, або екомережами.

Держава, в якій органи влади формуються громадянами, називається республіка.

Республіка, сформована на основі демосів (природних еволюційних спільнот), називається демократичною республікою, або екодержавою.

Софт (комплекс програмних засобів), призначений для забезпечення життєдіяльності екомереж і екодержав, – це і є Web 3.0. Його ще треба створити.

Прикладом формування третього Веба є розробка «Народного Оглядача»: тут уже є Галія – система обміну соціальною енергією – і створена на її основі система голосування за публікації, коментарі та членів мережі енергообміну. Напрямки подальшого розвитку описані у статті Еволюція Народного Оглядача: від земноводного до небесного.

Усе це означає, що наша розробка «Народного Оглядача» фактично є розробкою стандартних модулів для Web 3.0 – програмного забезпечення майбутньої постіндустріальної цивілізації. Те, що ми сьогодні робимо, потрібне не тільки нам, а й усій Україні, Міжмор’ю, Всесвіту.   

Продовження: Демоси – антикорупційний софт Web 3.0 для ігрофікованої самоорганізації спільнот.

Uttara-Kuru: Winter Dance

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Цікаво, Ігоре чи ВУД творилася за моделею WEB 3,чи обидва ячища розвинулися побічно?

Чомусь галити не вдається: вічно з'являється білий квадратик начорному тлі...

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Коментарі

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Цікаво, Ігоре чи ВУД творилася за моделею WEB 3,чи обидва ячища розвинулися побічно?

Чомусь галити не вдається: вічно з'являється білий квадратик начорному тлі...

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Спочатку була розробка соціальної нейромережі ВУД, а потім з’ясував, що це третій Веб.

Для відновлення нормальної роботи треба вийти з НО (розлогінитись), почистити кеш і знову увійти (залогінитись).

Зірка Вітошинська каже:
Цікаво, Ігоре чи ВУД творилася за моделею WEB 3,чи обидва ячища розвинулися побічно?
Чомусь галити не вдається: вічно з'являється білий квадратик начорному тлі...

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Миро Продум.
0
Ще не підтримано

Web 3.0 - це могильщик корупційних систем. Він закриває усі щілини для паразитів. Тому його можна просувати як антикорупційний софт.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!