Важливість: 
5

Категорія:

16 криз і обмежень цивілізації у 21 столітті

Криза науки – це основа нинішньої кризи, яка хитає майбутнє цивілізації. Криза науки веде до кризи освіти. Погано освічені випускники не можуть бути мудрими політиками, бізнесменами або журналістами.

15090401r.jpg

Анджей Станіслав Тарґовскі (Andrzej Stanislaw Targowski) народився 9 жовтня 1937 року в Варшаві, Польща. Видатний польсько-американський вчений, спеціаліст з інформаційних технологій, теорії мудрості і цивілізаційної теорії.
Анджей Станіслав Тарґовскі (Andrzej Stanislaw Targowski) народився 9 жовтня 1937 року в Варшаві, Польща. Видатний польсько-американський вчений, спеціаліст з інформаційних технологій, теорії мудрості і цивілізаційної теорії.

Центральна і основна криза – це криза науки, вважає Андрю Тарґовскі, польсько-американський науковець, спеціаліст в галузях інформаційних технологій, когнітивної інформатики, політології. Криза науки – це основа нинішньої кризи, яка хитає майбутнє цивілізації.

Наука є мірилом поточної влади людського розуму, мотором цивілізації. Саме завдяки розвитку теоретичної науки у фізиці та хімії у 16-му столітті почалося велике прискорення цивілізації.

На його думку, сьогодні економічні науки та інші соціальні науки взагалі не можуть або не хочуть пояснити наслідки того, що називається глобалізацією. Без цього дослідження дія політиків, бізнесменів і професіоналів має базуватися на здоровому глузді. Але здоровий глузд нездатний пояснити, що відбувається в цивілізації.

Криза науки веде до кризи освіти, вважає Тарґовскі, і називає її «сліпою». Каже, що вона не ґрунтується на жодній сучасній науковій основі.

Погано освічені випускники не можуть бути мудрими політиками, бізнесменами або журналістами (звідси й медіа-криза).

Культурна криза загострює всі інші кризи, а криза релігії виходить на поверхню через ігнорування кризи населення – серйозного і небезпечного кризоутворюючого фактора цивілізації. Ці кризи складають суть нинішньої загальної кризи цивілізації, стверджує науковець.

Цивілізаційний трикутник – населення, екологія і ресурси у довгостроковій перспективі приречений на смерть. Всі про це говорять, але ніхто нічого не робить. Життя продовжується. Ці кризи визначатимуть  колапс, що наближається, колапс того, що ми можемо назвати автоматизованою цивілізацією.

На додаток існують кризи середньострокової перспективи, які випливають з самої суті кризи цивілізації. Такі кризи включають:

  • кризу технологій (які сьогодні поглинають культуру);
  • кризу супер-здібностей (неправда, що небо є межею);
  • кризу надкомунікацій (надто часті порожні розмови);
  • кризу війн (тероризму) і
  • кризу адміністрування (безрезультативного і надто дорогого).

Насамкінець – всюдисуща криза виробництва продуктів харчування: вона є зараз, вона буде у середньостроковій і довгостроковій перспективі.

Як можна ліквідувати ці взаємопов’язані 16 криз? З чого почати?

Щоб мінімізувати ці взаємопов’язані між собою кризи, необхідно хапатися за всі проблеми одночасно, стверджує Андрю Тарґовскі. Зрозуміло, що це є дуже важким завданням і невідомо, чи підвладне воно людським силам. Він пропонує збільшувати інтелектуальні здібності людини – і тоді люди зможуть покласти край цим складним кризовим процесам.

Покращувати людські знання і мудрість – місія науки і освіти. На жаль, є очевидним, що ані наука, ані освіта не несуть відповідальності за стан цивілізації. Навіть термін «мудрість» дуже рідко фігурує в академічній термінології, каже Тарґовскі. Сама ж тема розглядається як щось таке безтурботне на всіх рівнях освіти, включно із післядипломною освітою.

Висновки:

  • Велика криза цивілізації на початку 21 століття складається з 16 спеціалізованих криз, але їхня взаємодія загострює велику кризу, роблячи її такою складною, що може статися крах цивілізації.
  • Центральною є криза науки, за якою слідує криза освіти і населення. Криза науки означає, що нема інтелектуальних основ для розв’язання більшості з цих 16-ти криз.  Криза освіти позбавляє людей достатнього рівня знань, мудрості і кваліфікації, щоб вирішити кризу і підтримувати сталий розвиток цивілізації. Криза населення передвіщає фізичне руйнування і спустошення навколишнього середовища і виснаження стратегічних ресурсів.
  • Економічна теорія неокласицизму безпорадна для вирішення як сучасних економічних питань, так і цивілізаційних проблем. Стає все гірше і гірше, випускники, втягнуті у політику, медіа та інші інституції, втратили здоровий глузд, що видно по нинішнім економічним практикам і по самогубній фінансовій системі, яка залазить у найбільші за всі часи борги.

Свою статтю Андрю Тарґовскі  закінчує словами польського педагога 18-того століття Станіслава Сташица: «Такою будуть республіки, якою є освіта їхньої молоді» і узагальнює – світ буде сформований згідно з освітою його молодих людей.

Джерело: Sixteen Related Crises and the Limits of Civilization in the 21st Century

Наші інтереси: 

Досліджуємо цивілізаційні процеси. 

Гравець: 
Олена Каганець

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка