Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Закон RICO, або Як перемогти корупцію, коли в країні нема судів і прокуратури

Категорія:

Щоб зробити структурні зміни в Україні, доведеться мати справу зі схемами «високорівневої» корупції, які штовхають українців у крайню бідність. Така ситуація перетворить теоретично процвітаючу країну в країну, якою керують різні клани, що існують не тільки в приватному секторі, але часто використовують державні відомства, як, наприклад, митні чи податкові органи, для свого приватного бізнесу. 

Але як це зробити, якщо Управління юстиції є «структурою, яка не відбулася»? Протягом 20 років все робилося таким чином, щоб остаточно розбалансувати роботу цього управління, тому що це забезпечує олігархам свободу дій в управлінні країною таким чином, як ніби вони керують своїм приватним підприємством.

США знадобилося 60 років, щоб розібратися з мафіозними структурами - при тому, що вони ніколи не були так глибоко вкорінені в американське суспільство, як в Україні. Після шістдесяти років США вдалося виграти цю боротьбу завдяки постійній адаптації та доопрацювання свого законодавства. На сьогоднішній день в США, ймовірно, найефективніші закони по боротьбі з мафією.

Закон RICO (від англ. Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act, який дослівно перекладається як "Акт про організації, що знаходяться під впливом рекетирів і корупції") - це федеральний закон Сполучених Штатів. Він передбачає більш серйозну кримінальну відповідальність і дає право подавати цивільні позови у зв'язку зі злочинами, вчиненими у складі діючої кримінальної організації.

Закон RICO фокусується на актах вимагання та інших формах рекету і дозволяє притягнути до відповідальності керівників злочинного угруповання за вчинення злочинів, які вони «замовили» іншим людям або співучасниками яких вони були. Таким чином, Закон закриває лазівку, що дозволяє комусь, хто, наприклад, організував «замовне» вбивство, уникнути судового розгляду, оскільки він фактично не здійснював злочин особисто.

Згідно з Законом RICO, людина, яка вчинила «принаймні, два акти вимагання» зі списку 35 злочинів - 27 злочинів по федеральному кримінальному праву і 8 з кримінального права штатів - протягом 10 років, за умови, що ці протиправні дії пов'язані з «підприємством» одним з чотирьох способів, може бути засуджена за здирництво. Особи, визнані винними у вимаганні, можуть бути оштрафовані на суму до 25 000 доларів США і засуджені до 20 років позбавлення волі за кожен акт вимагання. Крім того, у злочинця конфіскують всі доходи, отримані нечесним шляхом і прибуток від бізнесу, отриманий через здирницькі схеми.

Згідно з Законом RICO приватні особи, постраждалі від дій таких бандитських угруповань, можуть подати цивільний позов; в разі успіху людина може стягнути збитки у трикратному розмірі (від фактичного / компенсаційного збитку).

Україна могла б імплементувати щось подібне, але на це підуть роки. І хто б насправді здійснював такі закони в жебрацькій державі проти багатих олігархів чи кланів, які цілеспрямовано «тримають» державу в злиднях? Чи могли б український Парламент і Конгрес США проголосувати за просту угоду між Україною та США, про те, що Закон RICO та інструменти, що забезпечують його дотримання, поширюються і на територію України? Якби RICO набув чинності в Україні (з деякими розумними винятками), вона також могла б отримати в своє розпорядження всю правову систему США, і прокурори США могли б висувати звинувачення українським громадянам за злочини, що підпадають під цей закон.

Ми знаємо, що це буде працювати, оскільки це вже працювало в минулому. Павло Лазаренко, колишній український прем'єр-міністр, був заарештований в США і засуджений до семи років в'язниці за відмивання грошей. Дмитро Фірташ, український олігарх, досі є головою Ради Федерації роботодавців України, в даний час знаходиться в Австрії, де намагається уникнути екстрадиції в США за звинуваченням, пред'явленим за законом RICO. Він не може покинути Австрію до винесення остаточного рішення про екстрадицію. Основним аргументом його захисту є не те, що Фірташ не здійснював того, в чому його звинувачують, а те, що обвинувачення було пред'явлено не на території США і тому дія RICO на нього не поширюється.

Українські олігархи і високопоставлені чиновники не бояться української судової системи, і це навряд чи змінитися в найближчі роки. Однак Міністерство юстиції США - це зовсім інша історія. Воно швидко змусить їх змінити поведінку, що дасть Україні можливість вирости в країну, де закони стосуються всіх в рівній мірі. Найближчим часом кримінальне переслідування олігархів або високопоставлених чиновників судовою системою України будуть пояснювати як спробу помсти. Якщо ж США візьмуть на себе цю функцію, вони зможуть використовувати всі правові механізми захисту, які й відрізняють США, де панує верховенство закону, від України.

Зробити так, щоб український Парламент проголосував за підписання такого договору - це серйозний виклик. З новим парламентом і тиском громадянського суспільства, шанс на здійснення такої ідеї все ж є. Україні це потрібно. І потрібно терміново, тому що у війні з Росією вона показує більші успіхи, ніж у війні з корупцією, яку, якщо бути відвертим, Україна ще навіть не розпочала.

Наші інтереси: 

Застосувати дієвий американський інструмент для очищення України від олігархів і бандитів. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Тарнай Стрілець.
0
Ще не підтримано

Чудова ідея.

Коментарі

Зображення користувача Тарнай Стрілець.
0
Ще не підтримано

Чудова ідея.

Зображення користувача Творимир Здобудьволя.
0
Ще не підтримано

Не вірю, що цей парламент здатний підписати такий договір...

Немає релігії понад істину

Зображення користувача Миро Продум.
0
Ще не підтримано

Цей парламент не підпише, але ідея реально крута! Це називається, здати оптом своїх олігархів американцям.

Творимир Здобудьволя каже:
Не вірю, що цей парламент здатний підписати такий договір...

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Якби ВР ухвалила Закон Ріко, то в нас уже через рік не було би високопосадової корупції.

Все, що робиться з власної волі, – добро!