Зображення користувача Богдан ДуБ.
Богдан ДуБ
  • Відвідувань: 465
  • Переглядів: 520

Афоризми Григорія Сковороди

Категорія:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
1 - Може колись знадобиться.

1) пізнавай себе, вдосконалюйся, вчися тому, до чого маєш здібності; 2) займайся тією професією, що відповідає твоїй природі; 3) дружи з тими, до яких є народжений. Г. Сковорода «Розмова, названа алфавіт, або буквар миру»

"Зроблю

Маленьку книжечку. Хрестами

І візерунками з квітками

Кругом листочки обведу

Та й списую Сковороду"

Т.Г.Шевченко

"... сучасники бачили в ньому «мандровану академію» і його самого вважали вартим за університет; досить сказати, що коли треба було тоді знайти в Україні ідейну, чесну та чисту людину, шукали її між «сковородинцями» ... " С. Єфремов

Якщо Бог всюди, якщо він присутній і в цьому черепку (при цьому я підняв черепок з землі), то для чого ти шукаєш розради в інших місцях, а не в самому собі? Адже ти є кращим з усіх творінь! Г.Сковорода3 грудня 1722 року народився Григорій Сковорода. Український святий, високоосвічений філософ і вчитель. Сковорода навчав, що найбільше й фактично єдине завдання філософії — шукати правду і прагнути до неї. Про стиль його життя з харківського періоду його перший біограф пише: «Уставав дуже рано, їв раз на день, без м'яса і риби, був завжди веселий, сильний, рухливий, з усього задоволений, до всіх добрий, усім готовий послужити. Поважав і любив добрих людей без різниці їх стану, навідувався до хворих, розважав сумних, ділився останнім з тим, хто нічого не мав» («Житіє Сковороди»). Ніколи не розлучався філософ із Біблією, сопілкою або флейтою і своїми писаннями. У філософських діалогах і трактатах біблейська проблематика переплітається з ідеями платонізму, стоїцизму та динамізму.

Наведені тут варіанти портрету - це найкраще, що зміг віднайти в неті. Мене збивають з пантелику портрети Сковороди, особливо той блюзнірський, який панує в обігу. Ну не може ця людина мати такого лиця і такого виразу обличчя! Це суперечить природі і здоровому глузду. Склалось враження, що його портрети намірено спаплюжені, і чим блище до російської творчості - тим більше. Натрапив на зображення Сковороди з якоїсь царської колекції портретів - та там якийсь бомж в валянках з тупим поглядом зіпсованої тварини!

Цитати:

Істина спалює і нищить усі стихії, показуючи, що вони лише тінь її. 

***

Солодке пізнає пізніше той, хто може проковтнути неприємне.

***

Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю. 

***

З видимого пізнавай невидиме

***

Хіба розумно чинить той, хто, починаючи довгий шлях, в ході не дотримує міри?

***

З усіх утрат втрата часу найтяжча. 

***

Так само як боязкі люди, захворівши під час плавання на морську хворобу, гадають, що вони почуватимуть себе краще, коли з великого судна пересядуть до невеличкого човна, а відти знову переберуться у тривесельник, але нічого сим не досягають, бо разом з собою переносять жовч і страх, — так і життєві зміни не усувають з душі того, що завдає прикрості і непокоїть. 

***

Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру. 

***

Безумцеві властиво жалкувати за втраченим і не радіти з того, що лишилось.

***

Ти не можеш віднайти жодного друга, не нашукавши разом з ним і двох-трьох ворогів.

***

***

Добрий розум, робить легким будь-який спосіб життя.

***

Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати — це наполовину завершити.

***

О, коли б змога писати так само багато, як і мислити!

***

Мудрець мусить і з гною вибирати золото.

***

Коли велика справа — панувати над тілами, то ще більша — керувати душами.

***

Збери всередині себе свої думки і в собі самому шукай справжніх благ. Копай всередині себе криницю для тої води, яка зросить і твою оселю, і сусідську.

***

Хіба не любов усе єднає, будує, творить, подібно до того, як ворожість руйнує? 

***

Хіба може говорити про біле той, котрому невідоме, що таке чорне?

***

Світло відкриває нам те, про що ми у темряві лише здогадувалися.

***

Ніхто не може вбити в собі зло, коли не втямить спершу, що таке те зло, а що добро. А не взнавши сього у себе, як можна взнати і вигнати його в інших. 

***

Природа прекрасного така, що чим більше на шляху до нього трапляється перешкод, тим більше воно вабить, на зразок того найшляхетнішого і найтвердішого металу, який чим більше треться, тим прекрасніше виблискує.

***

Неправда гнобить і протидіє, але тим дужче бажання боротися з нею. 

***

Як ліки не завжди приємні, так і істина буває сувора.

***

Без ядра горіх ніщо, так само як і людина без серця. 

***

Солодке пізнає пізніше той, хто може проковтнути неприємне.

***

Не любить серце, не бачачи краси.

***

Що вподобав, на те й перетворився.

***

Не за обличчя судіть, а за серце. 

***

Кому душа болить, тому весь світ плаче.

***

Пізнаєш істину — ввійде тоді у кров твою сонце. 

***

Все минає, але любов після всього зостається.

***

***

1) пізнавай себе, вдосконалюйся, вчися тому, до чого маєш здібно-сті;

2) займайся тією професією, що відповідає твоїй природі;

3) дружи з тими, до яких є народжений.

Г. Сковорода «Розмова, названа алфавіт, або буквар миру»

***

Слава блаженному Богу за те, що потрібне зробив неважким, а важке – непотрібним.

***

Благодарення блаженній природі за те, що потрібне зробила неважким, а важке — непотрібним.

***

Мертва зовсім є душа людська, яка не віддана своєму спорідненому ділу, подібна до каламутної та смердючої води... Що горесніше, як плавати в достатку і смертно мучитись без спорідненої справи? І нема радісніше, як жити за натурою.

***

Бог подібний до багатого водограю, що наповнює різні посудини, відповідно до їхнього об’єму. Над водограєм напис: «Неоднакова всім рівність». Ллються з різних рурок різні струмені в різні посудини. Менша посудина має менше, але тим однакова вона з більшою, що так само повна. Бо що є дурніше, як рівна рівність, яку дурні у світ ввести марно хочуть? Яке бо дурне те, що супротивне блаженній природі?

***

хвороба, всяка зараза і запалення не можуть прищепитися, коли тіло холодне, позбавлене слизу і легке, як корок (…), то зроби його тоншим, скорочуючи надмірну їжу й уникаючи вогню, породженого вином, звідки всі пороки душі, а з останніх, у свою чергу, — всі хвороби тіла.

***

обов'язково і саме щоденно підкидай у душу, як у шлунок, слово або вислів.

***

…те, що побачиш і почуєш, перетворюй у споживний і рятівний сік ... 

***

їжа добра, але що з того, якщо вона не подобається твоєму шлунку

***

Якщо Бог всюди, якщо він присутній і в цьому черепку (при цьому я підняв черепок з землі), то для чого ти шукаєш розради в інших місцях, а не в самому собі? Адже ти є кращим з усіх творінь!

***

страшенно мучить демон печалі, і який звичайно називають бісом меланхолії. (…) Даючи поради цій людині, я сам ледве не пропав. (…) Дуже важливе значення має, з ким щоденно спілкуєшся і кого слухаєш. Бо поки ми слухаємо, ми їх дух в себе вбираємо. (в тему Слух, судячи з його текстів, Григорій розумів Аюрведу)

***

Всяка праця благословенна Богом

***

Святість життя полягає в робленні добра людям

***

Вірити в Бога не значить — вірити в Його існування, а значить — віддатися Йому та жити за Його законом.

***

Щоб пізнати Бога, треба пізнати самого себе. Поки людина не знає Бога в самім собі, годі шукати Його в світі.Більше афоризмів ТУТ.

Наші інтереси: 

філософія

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стартувала міжнародна слідча комісія Нюрнберг 2.0 щодо коронавірусної афери (відео)

Польський депутат Гжегож Браун разом з іншими польськими державними діячами та німецькими адвокатами дав пресконференцію щодо створення парламентської комісії з розслідування зловживань та порушень...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Дякую за гарну підбірку, Богдане!
(... чекаю: коли вже можна буде роздруковувати... Хай буде воля Твоя!)

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.

Дякую за зображення. Теж замислювася на зовнішністю Сковороди та інших постатей. А рекордсмен з фальшивих портретів, то образ Івана Мазепи.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.

Про Григорія Савича є коротенька стаття в базі знань. !Долучайтесь до наповнення!

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Зображення користувача Миро Продум.

Ярослава Мудрого на новій банкноті зробили з "московською борідкою", хоча київські князі завжди голили обличчя. Це все прояви тотальної війни. Добре, що ми їх уже помічаємо.  

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Миро Продум.

Про смерть Сковороди записав Срезневський таке

 

“…Був прегарний день. До дідича з’їхалось багато сусідів погуляти й повеселитись. Мали також на цілі послухати Сковороди… За обідом був Сковорода незвичайно веселий і говіркий, навіть жартував, оповідав про своє минуле, про свої мандрівки, досвіди. Зачаровані його красномовством повставали всі від обіду, Сковорода щез…

 

Він пішов у садок. Довго ходив він по перехресних стежках, зривав овочі й роздаваїв їх хлопчикам, що працювали в садку. Над вечір пішов сам господар шукати Сковороду й застав його під гіллястою липою. Вже заходило сонце: останні його проміння пробивалися крізь гущу листя.

 

З рискалем у руці копав Сковорода яму — вузьку, довгу яму. — “Що це, друже Григорію, чим то ти зайнятий?” — спитав господар, підійшовши до старого. “Пора, друже, закінчити мандрівку!” — відповів Сковорода — “і так усе волосся і злетіло з бідної голови від мордування, пора непокоїтися!” “І, брате, дурниця! Досить жартувати, ходімо!” — “Іду! Але я прохатиму тебе попереду, мій добродію, хай тут буде моя остання могила”.

 

І пішли в хату. Сковорода недовго в ній лишився. Він пішов у свою кімнатку, перемінив білизну, помолився Богу і, підложивши під голову свої писані праці і сіру свитку, ліг, зложивши навхрест руки.

 

Григорій СковородаДовго чекали на нього з вечерею. Сковорода не з’явився. Другого дня вранці до чаю теж, до обіду так само. Це здивувало господаря. Він насмілився увійти до Сковороди, щоб розбудити його; одначе Сковорода лежав уже холодний закостенілий”.

 

 

Вчення Григорія Сковороди - це різновид українського аріянства

 

Порівняйте з філософією аріянства, яка називалася словом Динамізм (динамістичне монархіанство).

 

А тут про українське аріянство і аріянство козаків

 

Головним аріянським лідером в часи козацького відродження був Юрій Немирич - полковник Богдана Хмельницького, Генеральний писар гетьмана Івана Виговського. 

 

Часи Виговського-Немирича були зенітом утвердження Гетьманату, піком його бойової та політичної слави.

 

 

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Ух! Гарно як! Оце син Божий!

Хочу ще дізна(ва)тися про його Життя... гарне.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Богдан ДуБ.

"Революція без еволюції - це ідейна спекуляція"

Зображення користувача Богдан ДуБ.

"Революція без еволюції - це ідейна спекуляція"

Зображення користувача Миро Продум.

Рай у серце лізе,
А ми в церкву лізем,
Заплющивши очі,—
Такого не хочем.
гурт ТрансФормер з піснею "Калина" на слова Тараса Шевченка

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!