Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 1
  • Переглядів: 1

Запорожці – рятівники Відня

320 років тому, 12 вересня 1683 року, відбулася вирішальна битва за визволення Відня від турецької облоги.
Облога почалась 14 липня 1683 року, коли 300-тисячне турецьке військо оточило Відень, гарнізон якого налічував лише 10 тисяч солдат та 15 тисяч ополченців. Сили були дуже нерівні.

На заклик коменданта Відня графа Штаремберга викликати допомогу зголосився українець Юрій Кульчицький, який був довгий час у турецькому полоні, добре знав турецьку мову й звичаї. Перевдягнувшись у турецький одяг, він нахабно пройшов під виглядом купця, що постачає харчі до війська, через турецький табір.

Передавши листа коменданта полковникові Данилові Апостолу, що на той час знаходився з військом у Штільфріді, Кульчицький повернувся до Відня. Окрім звістки про швидку допомогу та вказівки комендантові, Кульчицький також приніс копію відомого листа запорожців турецькому султанові. Листа було негайно перекладено німецькою мовою, і за добу вийшла брошура “Листування запорожців із турецьким султаном”, яку поширювали серед оборонців.

Коли зранку 12 вересня турки почали генеральний штурм Відня, несподівано їм в тил ударили прибувши союзні війська, у складі яких були українські полки Семена Палія, Іскри, Ворони, Булиги.

Турецьке військо було розгромлено. Втративши понад 30 тисяч убитими і залишивши увесь обоз, турки втекли.

На честь подвигу запорізьких козаків на старовинній церкві, що стоїть на горі Леопольдсберг, було встановлено меморіальну дошку.

До речі, герой Відня Юрій Кульчицький отримав у нагороду увесь запас кави, що був у турецькому обозі. Наступного року він відкрив кав’ярню, де почав пригощати кавою “по-віденьські” – з цукром та вершками. Вважається, що саме з того часу почалась історія кави у Європі.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи