Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
221

Погляд «Таймс» на вікінгів: можливо, їх очорнили

Важливість: 
3

Чуєш «вікінги» - думаєш «згвалтування та грабежі». Звичний асоціативний ряд для багатьох в Європі, але настав час задуматися: може, скандинавів очорнили? Судячи з усього, погана репутація вікінгів - справа рук середньовічних ченців з їх антиязичницькою пропагандою, пише «Таймс». І навіть в Біблії згвалтувань більше, ніж в хроніках діянь загарбників з Півночі.

Загальновідоме про них уявлення як про кровожерливих мародерів, можливо, несправедливе.

У міфах і літературі вікінги прославилися вже точно не своєю м'якістю. Як відомо, в «Астеріксі і нормани» скандинави дізналися, що таке страх, тільки слухаючи неймовірну музику барда Какофонікса. Ще більш поширені описи на кшталт тих, що є в англосаксонській хроніці, присвяченій «грабежам і різанині», які влаштували вікінги під час нападу на Ліндісфарн в 793 році, коли тамтешня церква «була залита кров'ю служителів Божих і позбавлена ​​всього начиння».

Проте не виключено, що вікінгів очорнили даремно. Так стверджує Мадс Равн (Mads Ravn), археолог, який займається дослідженнями в музеї Вайле в Данії.

Мадс Равн заявляє, що середньовічні церковні літописці, ймовірно, перебільшували кровожерливість вікінгів, а взагалі-то вони були менш жорстокі, ніж англосаксонські загарбники Британії в V і VI століттях, просто про жорстокість вікінгів набагато більше говорили.

Щоб ви не підозрювали Мадса Равна в упередженому бажанні зберегти добре ім'я скандинавів (і в тому числі англосаксів), зверніть увагу на хороші історичні свідчення на підтримку його тези. Розповіді про найпохмуріші нальоти вікінгів, таких як розграбування Нанта в 843 році, з століттями ставали все більш яскравими і жахливими, і це наводить на думку, що монахи вносили в них свій вклад, намагаючись підкреслити жорстокість язичників.

До того ж, як не дивно, про діяння вікінгів в згвалтуваннях не дуже згадується, хоча в єврейській Біблії про цю огидну практику говориться багато (згадайте, наприклад, згвалтування Тамари, дочки царя Давида).

І справді, навіть сама фраза «згвалтування та грабежі», яка давно асоціюється з вікінгами, схоже, належить перу поета XIX століття Джеймса Скотта (JM Scott), який написав про англо-американську війну 1812 року.

Можливо, за сучасними мірками вікінги і не були особливо чуйними людьми, але нащадкам пора змінити своє ставлення до них на більш об'єктивне.

Наші інтереси: 

Переосмислення минулого. Розуміння причин деяких явищ.

Підписуюсь на новини
Поширити цю сторінку: 

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.

Те ж саме "церковні літописці" зробили з українськими видатними особистостями. Так, великого князя Володимира представили дикуном, який начебто згвалтував Рогнеду на очах її батьків (Лаврентіївський і Радзивілівський літописи).

А чого варті вигадки про садизм і зрадливість княгині Ольги щодо підкорених древлян, про фантастичну історію спалювання Іскоростеня за допомогою голубів та інші жахи в стилі іудохристиянської «печі огненної, де буде плач і скрегіт зубів». Всю цю злобну хворобливу маячню діти диявола вставили у руські літописи.

Все, що робиться з власної волі, - добро!

Зображення користувача Анатолій Творець.

Не варто дивитися на традиції часів минулих очима сьогоднішніми. Отримання у винагороду переможцю доньки ворожого очільника - то цілком у дусі тих часів,
(стосується і легенди про причини повернення з-під Риму військ Орди)
Як і "подвиги" Ольги. Напевне ці вчини мали іншу, високу, оцінку тодішнього суспільства, що не відповідає сьогоднішній. Навіть власні вчинки ми з віком переоцінюємо. Що казати про сторіччя?
Помислимо логічно. Чи могли історики смакувати те, що не вважали визнаним досягненням? Ледь не подвигом.
----------------------------------------------
Залишимо минуле - минулому. Піклуймося про майбутнє

В мудрості - сила

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Дякую. Підтримую думку, що вікінгів, як і багатьох інших (наприклад, Салахаддіна) очорнили намірено.

Звертаю увагу архімандрита Миро на цю цитату:

Цитата:
"...монахи вносили в них свій вклад, намагаючись підкреслити жорстокість язичників..."

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Анатолій Творець.

Що до поділу нп "хороші" і "погані" в мнулому, то нагадаю - історію напише переможець,
Я вихований в СРСР і пам'ятаю про "Подвиг Павлика Морозова" Мій жовтенятський загін носив його ім'я,
Про жахливих і тупих фашистів, яких тисячами косили радянські герої на полі бою,
Про подвиги Кожедуба, що збив 64 німецькі літаки і не знав
що спиок асів більше 100 збити ворожих літаків НЕ МІСТИТЬ інших пілотів крім пілотів Третього Райху
А кращий із них Ерік Гартман збив 352 ворожих літаки. Аналогічна статистика і в танкових сутичках.А в співвідношенні людських жертв - тут взагалі страшні числа
Як не знав я про статеві "подвиги" в ґвалтуваннях дітей і цивільних, що вчинили "освободителі".
Досвід показує, що сторона-переможець "навішує" переможеній стороні власні злочини

В мудрості - сила