Зображення користувача Альберт Саїн.
Альберт Саїн
1094

П'ять етапів особистісного зростання

Більшість людей переживає важливі події у своєму житті як якесь одкровення. Однак якщо людина наділена розвиненою самосвідомістю, процес змін представляється їй у вигляді рівного, послідовного руху. Пропонована модель цілеспрямованого самовдосконалення допоможе вам успішно змінювати свої особистісні якості і робити це з натхненням і ентузіазмом.
Цей процес носить циклічний характер. Щоб перетворитися на особистість, знайти гармонію і досягти ідеалу, людина повинна пройти всі п'ять стадій циклу.

Якщо в людині починають відбуватися внутрішні зміни, це завжди не випадково. Інша справа, що, не володіючи розвиненою самосвідомістю, можна довгий час цього не помічати. Іноді ми не здатні вловити зміни в своїй поведінці, поки нам не вкажуть на них інші. Тому навіть довгоочікувані зміни, до яких ми стільки готувалися, нерідко сприймаються нами як несподіванка.


Одна з найважливіших завдань будь-якого грамотного лідера - навчитися вчасно розпізнавати зміни і осмислено керувати процесом особистісного розвитку та освоєння нових навичок.
Наші дослідження показали, що процес особистісного зростання включає в себе п'ять етапів:

- Моє ідеальне «я»: чого я хочу від життя і якою людиною прагну стати - так ми малюємо картину бажаного стану.
- Моя реальна сутність: як я себе проявляю і як мене сприймають оточуючі. Порівняння реальної сутності з ідеальним «я» дозволяє нам виявити свої переваги і недоліки - так ми підводимо «особистісний баланс».
- Моя програма самовдосконалення. З її допомогою ми можемо знайти застосування своїм сильним сторонам, а також наблизитися до свого ідеалу і можливо подолати якісь слабкі сторони (або зберегти існуючий стан справ в бізнесі та особистому житті, якщо він вже відповідає ідеалу).
- Випробування на практиці нових способів поведінки, тренування нових навичок, зміцнення і розвиток позитивних якостей.
- Встановлення і підтримка тісних особистісних стосунків з оточуючими. Гармонійні стосунки з людьми допоможуть нам здійснити зміни і розвинути лідерський потенціал.

Коли людина хоче досягти гармонії з самим собою і оточуючими, велику роль відіграє оптимізм, який служить свого роду емоційним мотором. Не менш важливі емпатія, що робить людину чуйним і співчутливим, а також активна свідомість, завдяки якій процес самовдосконалення стає більш послідовним і осмисленим. Тільки за наявності цих трьох якостей можна зберігати здоровий емоційний настрій, ефективність і плідні відносини з людьми. Тут необхідні рішучість і терпіння.

✔ Етап перший: визначення ідеального «я»

Так зване ідеальне «я» - це новий образ людини, якою ви хотіли б стати. Таким чином, визначення мети, в бік якої потрібно було рухатися, є першим етапом вашого особистісного зростання. Все починається з мрії - про себе, про життя, про роботу.

Наукові роботи в галузі спорту, психології та медитації говорять про те, що уявлення про ідеальний «я», мобілізує емоційні ресурси і вивільняє психічну енергію. Однак, незважаючи на те, що ми чудово обізнані про користь таких ідеальних уявлень про себе і майбутньому, нам не вдається зачепитися за цей рятівний круг. Ми робимо те, чого чекають від нас інші, а не те, про що мріємо самі, а то й просто залишаємося глухі до своїх мрій і не розуміємо, чого хочемо від життя. Тому перша ваша задача - відшукати свою мрію, своє власне уявлення про себе і свого життя.

✔ Етап другий: аналіз власних достоїнств і недоліків

Визначити, хто ми є на даний момент, осягнути свою справжню сутність - значить реалізувати другий етап процесу самовдосконалення. Щоб рухатися від дійсного до бажаного, потрібно мати уявлення про те, як вас бачать інші і розуміти, чи відповідає їх сприйняття вашій самооцінці.

Точна самооцінка вимагає розвиненої самосвідомості і готовності визнати свої недоліки. Щоб побачити своє реальне «я» і визначити як нас сприймають оточуючі, необхідна мужність. З часом у нас формується певне уявлення про себе (як правило, позитивне), і наша свідомість активно оберігає його від зазіхань ззовні. Ми стаємо глухі до будь-якої інформації, здатної підірвати наше самосприйняття і загроз зруйнувати ілюзії. Цей захисний механізм охороняє людину від хворобливих переживань, але одночасно створює у нього спотворений образ «я», який сам себе підживлює. Він все більше вкорінюється у свідомості і може послужити погану службу. Тому, щоб побачити себе в правдивому світлі, потрібно розлучитися із захисними механізмами.

Найчастіше, коли ми несподівано розуміємо, що ми збилися з шляху, виникає здивування: чому ми не помітили цього раніше? Дивуватися не варто: подивитися на себе збоку і чесно оцінити свій душевний стан, поведінку, принципи і цінності - одна з найважчих завдань, які доводиться вирішувати в процесі особистісного зростання.

Зануренню в дисонанс сприяє кілька факторів. По-перше, важко побачити себе або навколишній світ у правдивому світлі, коли люди не бажають вам допомагати, бояться ділитися своєю думкою про вашу поведінку і приховують своє ставлення до вас. Це особливо поширена ситуація, коли мова йде про наділену владою людині - наприклад, батьку або начальнику. По-друге, люди самі можуть стати жертвою подібного синдрому і теж втратити здатність адекватно оцінювати себе та інших - тоді вони об'єктивно будуть не в змозі вам допомогти. По-третє, існує тип людей, які схильні всьому потурати: вони свідомо замовчують правду. Причини можуть бути різні: страх негативних наслідків, прагнення уникнути конфлікту або небажання самому відступати від звичних моделей поведінки і розвиватися.

✔ Етап третій: складання плану навчання

Навіть цілеспрямована, рішуча і повна бажання змінитися людина може легко відволіктися від важливих аспектів і помилково зосередити увагу на помилкових завданнях. Якщо не знайти справжнє джерело своїх страждань і тривоги, якщо не визначити справжню причину невдач, то ніякі стратегії подолання стресу і радикальні заходи не допоможуть досягти бажаного.

Третій етап процесу цілеспрямованого самовдосконалення - складання плану роботи над собою, концентрація сил і уваги на досягненні бажаної мети. Результатом цих зусиль може стати поліпшення трудових показників або зростаюче почуття задоволеності життям. Проте важливо пам'ятати, що в програмі навчання акцент слід робити на процесі особистісного розвитку, тобто енергію потрібно направити насамперед на самовдосконалення, а результати прикладуться. У даному випадку орієнтація на процес відіграє виключно плідну роль, оскільки вселяє людині віру в себе і дарує надію на краще майбутнє.

Домогтися потрібних змін вдасться тільки в тому випадку, якщо знайти в собі сили від чогось відмовитися заради того, щоб вивільнити час і енергію для нових справ. Якщо ви вирішили зайнятися самовдосконаленням, бажано вибрати кілька основних навичок, на яких ви можете зосередити увагу.

✔ Етап четвертий: практичне закріплення нових навичок

Отже, ви розробили коректну і обгрунтовану програму самовдосконалення. Тепер ваше завдання - практикуватися і тренуватись. Необхідно відточити нові навички настільки, щоб вони стали частиною ваших інстинктів і звичок. Нові установки і моделі поведінки повинні стати настільки природними, щоб про них можна було не замислюватися. Перші успіхи наповнять вас надією, а вона викличе ентузіазм і рішучість довести почате до кінця.

На четвертому етапі процесу цілеспрямованого самовдосконалення необхідно «обкатати» засвоєні навички, випробувавши їх на практиці. Реалізація плану навчання і рух до наміченої цілі вимагають чималих зусиль, активних багатопланових дій і постійного тренування нового стилю поведінки. Для цього максимально використовуйте можливості, які надає повсякденне життя. Можливо, варто просто спробувати вести себе інакше в знайомій обстановці - подивіться, що станеться, проаналізуйте наслідки, а потім продовжите експериментувати. На цьому етапі особливо важливо знайти можливість якомога краще засвоїти отримані знання шляхом «програвання» нових сценаріїв.

Люди часто применшують значення такого роду проб. Деякі вважають, що не можна говорити ні про які внутрішньоособистісних змінах до тих пір, поки нові поведінкові моделі не будуть використані «у справі», тобто в робочій обстановці. Через це переконання багато хто намагається відразу ж почати застосовувати нові методи в «бойових» умовах. Однак це загрожує розчаруванням, тому що досвід може виявитися невдалим. Найбільш ефективно тренування нових навичок проходить, коли ми відчуваємо себе комфортно. Відчуття психологічної захищеності створює атмосферу, в якій зручно «приміряти на себе» нові стилі поведінки, сприйняття і мислення і не боятися зганьбитися, розгубитися або помилитися. На цьому етапі цілеспрямоване навчання і робота над собою вже набувають вигляду безперервного самовдосконалення.

✔ Етап п'ятий: один у полі не воїн

Вирішивши освоїти нові навички, ви повинні обов'язково підключити до цього процесу інших людей - в даному випадку без підтримки не обійтися. Іноді вибір відданого друга або колеги, який знаходиться в таких же душевних пошуках, стає ключовим етапом на шляху до самовдосконалення. Коли ви знайшли таку людину, поговоріть з ним, зіставте ваші погляди і постарайтеся сприйняти його думки. Чесний діалог може стати для вас імпульсом до розвитку творчого мислення, допоможе інакше поглянути на себе і оточуючих і набратися сил, щоб довести почате до кінця.

Залучаючи у свою справу людей з боку, ви тим самим берете на себе підвищену відповідальність. Набагато складніше відмовитися від подальшої роботи над собою, коли хтось інший вже вніс свій внесок у ваше самовдосконалення.

Відносини з людьми - найважливіший елемент соціального життя і основний фактор сталого особистісного зростання. Особливо значимі для нас відносини з тією групою людей, на яких ми орієнтуємося у своїх життєвих установках. Спілкування з ними допомагає кожному з нас відчувати себе повноцінною особистістю, що розділяє певні норми і цінності зі своїми однодумцями. Завдяки цим референтним групам ми визначаємо, яка поведінка вважати правильним, а також отримуємо інформацію про соціальний оцінці своїх вчинків.

Наше оточення, культура, референтні групи і соціальні відносини впливають на наше уявлення про себе і наш ідеал власного «я». Виходячи із соціального контексту, ми вибудовуємо ідеальний образ своєї особистості, оцінюємо і пояснюємо свою справжню сутність. Орієнтуючись на ці соціально-культурні фактори, ми також трактуємо свої достоїнства (якості, які вважаємо невід'ємною частиною свого «я» і прагнемо зберегти) і недоліки (якості, які ми вважаємо своїми слабкими сторонами або з якоїсь іншої причини бажаємо змінити).

У цьому сенсі соціальні відносини виступають для нас як посередників, арбітрів, перекладачів, експертів і помічників. Завдяки їм ми отримуємо можливість вчитися і розвиватися.

Автор: Pічapд Бoяціc (Richаrd Bоуatzis), керівник кафедри організаційної поведінки в Школі менеджменту Уедерхед (Уезерхед школа менеджменту) університету Case Western Reserve (Клівленд, Огайо). Матеріал публікується в адаптованому перекладі з англійської.

Коментарі

Зображення користувача Олег Подорожній.

Важлива інформація

Братайтеся, єднайтеся зі світлими - це сила!

Зображення користувача Явсе Світ.

Написано змістовно,але на мою думку пропущено кілька дуже важливих моментів:
1.Все починається не з мрії,а з розчарування.
2.Осягнути справжню свою сутність-це завершення усіх пошуків,а не певний етап.
3.Скласти план роботи над собою неможливо тому,що неможливо передбачити з чим зустрінешся (в цьому і весь азарт справжнього вдосконалення).
4.Відчуття комфорту може привести до того, що людина на хибному шляху зайде задалеко і буде розчарування(але залишаться навички і "духовні м'язи").
5.Непотрібно надто сильно надіятися на людей,чи групи людей..Більше потрібно приділяти увагу Великим учителям людства і знаходити в них спільне зерно істини незважаючи із якої культурної групи вони появилися...Дякую..

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Альберт Саїн.

Явсе Світ каже:
Написано змістовно,але на мою думку пропущено кілька дуже важливих моментів:

А на мою думку з нижче наведених ваших роздумів ви ратше помітили недоліки аніж упущені моменти, тим не менш це лишень моє таке враження..

Явсе Світ каже:
1.Все починається не з мрії,а з розчарування.

Трішки гумору) "Спочатку була кава"=))
Уявити собі лишень маленька безтурботна дитина віком скажемо так 4-ох рочків і вже у неї все розпочинається з розчарування=((

Явсе Світ каже:
2.Осягнути справжню свою сутність-це завершення усіх пошуків,а не певний етап.

Значить ви все ще і досі не осягнули справжню свою сутність раз не відаєте про те що це лишень початок!

Явсе Світ каже:
3.Скласти план роботи над собою неможливо тому,що неможливо передбачити з чим зустрінешся (в цьому і весь азарт справжнього вдосконалення).

Ну тут вже для кого як, у даному випадку тут і справді доречно припасувати оті 4 простори Каганця які якщо я не помиляюся наче придумав Філатович, хоча я такий що можу все як і завжди наплтутати( Та якби там не було, але якщо людині життя підвладне, то значить їй усе можливе...

Явсе Світ каже:
4.Відчуття комфорту може привести до того, що людина на хибному шляху зайде задалеко і буде розчарування(але залишаться навички і "духовні м'язи").

Отут дійсно видно, що ви явно не уважно читаєте статті НО, у яких в свій час якось йшлося про те що тільки улюблена праця є не працею а заняттям.. Ех щось немаю я бажання розписувати свої басні, просто скажу, що я з вами у цьому пункті не зовсім згідний.

Явсе Світ каже:
5.Непотрібно надто сильно надіятися на людей,чи групи людей..Більше потрібно приділяти увагу Великим учителям людства і знаходити в них спільне зерно істини незважаючи із якої культурної групи вони появилися...Дякую..

А хто сказав що на них потрібно надіятися?
А ще також можна подумати що ті Великі учителі НЕлюди=)
А взагалі цікаво би дізнатися хто саме для вас являється Великим учителем людства?? Ну і тим самим також пошукати у них спільне зерно істини. І вам дякую за такий чудовий коментар.

Фанатизм псує знання!

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Цитата: "...доречно припасувати оті 4 простори Каганця".
Коментар: Я вже припасував :D )))))) :
(Опубліковано Арсен Дубовик 16 Липень, 2014 - 00:52 - https://www.ar25.org/node/26510)

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Явсе Світ.

Спочатку було спочатку.....)) Дійсно на сайті НО гумору бракує критично...))
1.Діти до семи років-це святі створіння,які щасливі у своїй невинності..Потім зрілість,доросле життя,розчарування у цінностях нав'язаних суспільством,якась наркотична залежність потім смерть..Тільки після розчарування,починається справжній пошук..
2.Я знаю те,що не знаю нічого..(хтось таке казав)..
3.У різних просторах різні планування..
4.Якщо помилитися потягом і проїхатися у ньому із комфортом,попадеш не туди куди хотів,комфорт закінчиться,а повертатись прийдеться вже без комфорту..
5.Великі вчителі лише візуально подібні на людей,свідомість вже відмінна від нашої,тому я дав їм таке визначення..
Якому вченню віддавати перевагу повинен кожен самостійно,адже Ісус,Будда,Крішна,Бенкей,Гермес,Енштейн,Гурджіев,Піфагор,Сковорода,Блаватська,Арубінго,Ошо,Екхард Толле і десятки інших,говорять про одне і теж.. стиль визначався культурно-часовими аспектами і можливостями синтаксису ..Дякую..

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Альберт Саїн.

Явсе Світ каже:
>
1.Діти до семи років-це святі створіння,які щасливі у своїй невинності..Потім зрілість,доросле життя,розчарування у цінностях нав'язаних суспільством,якась наркотична залежність потім смерть..Тільки після розчарування,починається справжній пошук..

Отже можна припустити, що ви також погоджуєтеся з роздумами пані Олени??

Ну а в загалом я з вами також погоджуюся, просто я чомусь ось все ще і досі з дитинства мрію)) певно через те що аж занадто рано мої мрії познищували чи то пак через те що мені лишень завтра виповниться вже 8 рочків і мій стан св"ятості разом із наївністю скоро вже мине=)

Явсе Світ каже:
>2.Я знаю те,що не знаю нічого..(хтось таке казав)..
3.У різних просторах різні планування..

Саме так воно і є!!
Певно до цього ці кроки і спрямовують..

Явсе Світ каже:
>4.Якщо помилитися потягом і проїхатися у ньому із комфортом,попадеш не туди куди хотів,комфорт закінчиться,а повертатись прийдеться вже без комфорту..

Це вже хто як сприйме цю обставину, іноді туди куди не треба буває якраз саме туди куди і треба було, лиш щоправда не кожному вистачає для цього духу свого аби усвідомити ту обставину. Моя власна думка!

Явсе Світ каже:
>5.Великі вчителі лише візуально подібні на людей,свідомість вже відмінна від нашої,тому я дав їм таке визначення..
Якому вченню віддавати перевагу повинен кожен самостійно,адже Ісус,Будда,Крішна,Бенкей,Гермес,Енштейн,Гурджіев,Піфагор,Сковорода,Блаватська,Арубінго,Ошо,Екхард Толле і десятки інших,говорять про одне і теж.. стиль визначався культурно-часовими аспектами і можливостями синтаксису ..Дякую..

І часто ви з тими Великими учителями у потойбіччі спілкуєтеся?
І чи не були ті Великі вчителі все ж таки серед людей у людській плоті яка від старості припиняла своє земне функціонування?
І чи не бачите ви логіки у тому що якби до тих людей нікому не було б діла і якби ті люди не взаємодіяли з іншими людьми, то ніхто б про тих людей так ніколи би і не дізнався у цей час?????

Фанатизм псує знання!

Зображення користувача Явсе Світ.

Я не вірю у карму.
Ви праві,інколи навіть помилившись,ми приходимо саме туди,куди треба(круіз контроль Всесвіту допомагає тим,хто спраглий до правди)..
Потойбіччя не існує,усе Єдине..
Думаю Великим немає діла до того чи про них будуть знати,писати чи згадувати,особисто я безмежно вдячний усім,хто проявив співчуття до простих людей і вказав шлях до свободи..Дякую..

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Альберт Саїн.

Я також такої ж думки про Великих)
І вам дякую!

Фанатизм псує знання!

Зображення користувача Альберт Саїн.

Цікаво було б дізнатися чи хтось із дописувачів, а також в загалом і читачів вже опанував перший етап свого особистісного зростання??)
Можливо у когось є бажання перед українцями стати яскравим прикладом того як потрібно працювати над самим собою, а саме конкретно над особистісним зростом?)
Чи то вже всі на стільки повиростали, що нікому не цікаво з низами ділитися своїм світлом?(

Фанатизм псує знання!