Важливість: 
4
Великий перехід на Лінукс

Цього разу мова піде про Лінукс (Linux). Ця сукупність операційних систем є одним з найвидатніших прикладів створення вільних програмних засобів або софту, як його називають на комп’ютерному жаргоні.

27.png

Так виглядає Лінукс

Для пересічного користувача одним з рівнів свободи котрий надається при користуванні вільним софтом є можливість вільно розповсюджувати копії програми (зокрема, модифіковані). Тобто, якщо вам сподобалась якась програма, ви можете на законних підставах передати її другові і йому не знадобиться купувати ліцензію у розробника.

Спочатку Лінукс розробляли як операційну систему для серверів, але згодом з’явились дистрибутиви з графічним інтерфейсом і розраховані на користувачів персональних комп’ютерів, нотбуків, тощо. Приємно і те, що багато з версій цієї системи і програм, сумісних з нею, є українізованими. Зокрема, на толоці можна знайти достатньо дистрибутивів, що підтримують українську мову.

Чому я надаю перевагу Лінукс над Windows (українською мовою означає вікна)?

Більшість операційних систем на ядрі Лінукс є безоплатними за означенням. А Вікна, в принципі, платні. Просто хтось полюбляє дорогі ліцензійні ключі роздавати в мережі безоплатно. Тобто особу, котра користується Windows без купленої ним ліцензії, можна прирівняти до того, хто носить крадений одяг. А карма користувачів Лінукса — чиста.

Linux Mint (м’ятний) надає користувачеві приблизно ті самі можливості, що і системи від Майкрософт. І виглядає вона теж приблизно так само. Тож для тих, хто уже звик до піратського софту, навчання буде мінімальним.

Крім того, користувач отримує набір стандартних програм: для Інтернету — браузер Firefox (вогневий лис), для електронної пошти — Thunderbird (буревісник), для швидкого спілкування — Pidgin, LibreOffice повністю замінює Microsoft Office. Є програми для перегляду кіно, слухання музики, редагування малюнків, тощо. При бажанні можна встановити собі Оперу або Скайп, для цього треба скористатись Менеджером Програм. Якщо ви використовуєте якусь специфічну програму, аналогів якої ви не знайшли для Лінукс, спробуйте скористатись засобом Wine (вино, тобто свіжий сік з винограду :), котрий дозволяє запускати на Лінуксі програми, розроблені для Windows.

Якщо ви вирішили встановити Лінукс на свій комп’ютер, але не робили цього раніше, підготуйте місце, куди ви хочете встановити нову операційну систему. Знадобиться щонайменше 10 Гб простору. Скопіюйте на свій комп’ютер дистрибутив м’ятного Лінукса ще в якесь інше місце. Він досить простий при встановленні і використанні. Там буде два файли з розширенням iso: один для 32-розрядних, один для 64-розрядних процесорів. Вибираєте той, котрий підходить вашому комп’ютеру і записуєте образ на диск, а ще краще одразу на флешку за допомогою програми LiLi з цього сайту. Сайт англомовний, але програма підтримує українську.

Після запису вам потрібно перезапусти комп і зайти в базову систему введення/виведення (BIOS). Там встановити пріоритет завантаження з оптичного диску (чи флешки). Після того записати зміни і вийти. Після того ви зможете завантажити програму для встановлення Лінукса зі свого носія. По суті ця програма і є операційною системою Лінукс, але з обмеженими можливостями. Є можливість зайти в Інтернет, створити текстовий файл, тощо. Швидкість роботи залежить від швидкості читання вашого носія, де записано дистрибутив.

Після цього можна приступити до встановлення. Обов’язково на самому початку виберіть українську мову. Це спростить роботу з початку і до кінця. При цьому на етапі встановлення можна вибрати збереження встановлених раніше операційних систем.

Під час встановлення програма може спитати вас чи розмонтовувати наявні диски. Не розмонтовуйте. Треба буде вибрати розділ куди встановити нову систему (вибираємо заздалегідь підготовлений розділ) і вказати розділ для розміщення резервної пам’яті. Резервної пам’яті рекомендують виділяти 1,5 рази більше оперативної. Для цього я використовував альтернативний спосіб розбиття і представлення дисків. Далі відбудеться власне процес встановлення, котрий у мене відбувся дуже швидко, навіть не встиг занудьгувати. Після встановлення ви побачите робочий стіл з розділами, котрі ви не розмонтували при встановлені. Можете на них отримати доступ до своїх даних. В лівому нижньому кутку є кнопка аналогічна до “Пуск”, там ви знайте все решта.

Це звісно, написано все дуже узагальнено, але кого зацікавила тема вільних програмних засобів і хоче отримати більш детальну інструкцію зі встановлення Лінукса і того, що з ним пов’язано, підтримайте дану публікацію і далі буде!

Наші інтереси: 

Вивчаємо Лінукс.

Гравець: 
Леонід Українець

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка