Зображення користувача Світ Зелений.
Світ Зелений
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Українське IT в цифрах і фактах: ми на роздоріжжі, але знаємо, куди рухатися далі

Однією з головних тем для обговорення на Lviv IT Arena стало дослідження українського IT від PricewaterhouseCoopers (PwC), проведене на замовлення ІТ-комітету Європейської Бізнес Асоціації. Доповідь ще раз підтвердив, наскільки вагомим є наш внесок у розвиток української економіки. Ми - потужна і науково-ємна індустрія, і усвідомлення цього робить нас ще більш консолідованими. Ми розуміємо, що потрібно зробити, щоб Україна асоціювалася з високими технологіями, а у наших фахівців була можливість реалізовувати тут свої таланти.

Місце IT-галузі в Україні та світі

За даними PwC, Україна входить топ-20 (за даними International Trade Centre - топ-25) найбільших експортерів IT-послуг в світі. Понад 70% експорту IT-послуг України становить розробка ПО на замовлення. Уже зараз IT - ключовий драйвер економіки України і демонструє найбільше зростання серед інших експортних галузей. З 2011 до 2015 року внесок IT для ВВП збільшився з 0,6 до 3,3% (з $ 1,1 до $ 2,6 млрд). Такого зростання вдалося досягти завдяки молодому поколінню інженерів - за останні чотири роки число IT-фахівців збільшилася з 42,4 тис. До 91,7 тис:

Але наш внесок в економіку України, насправді, набагато обширніше. Адже майже 100 тис. Українських інженерів - це і є горезвісний середній клас, який живе і користується послугами, купує товари в Україні. До речі, 1 фахівець створює 3,6 додаткових робочих місця в суміжних галузях:

Вибрати кращий сценарій

Дослідження PwC не тільки показало реальний стан нашої галузі, а й розглянув три ймовірні сценарії розвитку ринку до 2020 року.

- Перший сценарій - залишити все, як є. Якщо залишити існуючу податкову ставку і не робити додаткових заходів для стимулювання галузі, то ринок продовжить рости тими ж темпами. Так, кількість програмістів до 2020 року може зрости до 142 тис., А доходи держави - до 21 млрд грн. Але чи достатньо цього?

Наприклад, наші країни-сусіди - Польща, Румунія, Білорусь - випереджають нас за темпами зростання. Якщо за минулий рік динаміка розвитку IT в Україні склала 7%, то в Польщі - 22%, Румунії - 19%, Білорусі - 17%. Справа в тому, що у всіх країнах-конкурентах задіяні ті чи інші методи стимулювання IT-сектора. Україні варто розробити власні.

- Другий сценарій - зіпсувати все. У разі різкого збільшення податкової ставки до 20% програють усі. Конкурентоспроможність нашої країни на світовому ринку в 2020 році знизиться приблизно вдвічі. Кількість фахівців в галузі зменшиться до 72 тис. - кращі інженери просто виїдуть в країни-конкуренти. І доходи держави знизяться до 13 млрд грн.

- Третій сценарій - Win-Win. Найбільш оптимістичний сценарій - це планомірне щорічне підвищення податкового навантаження на 1% разом з додатковими методами стимулювання галузі. При такому підході українські таланти зможуть реалізовувати себе в рідній країні - і кількість інженерів в Україні зросте до 146 тис. До 2020 року. При цьому експортна виручка від IT-компаній виросте в два рази (з 2,5 до 5,1 млрд доларів), а доходи від IT в бюджет України складуть 27 млрд грн.

Важливою умовою для реалізації цього сценарію, крім уже згаданої прогнозованою фіскальної політики, є посилення захисту прав інтелектуальної власності. Тільки так ми можемо сподіватися на появу великої кількості українських стартапів і продуктових компаній, які не будуть змушені перевозити свій бізнес до Європи чи Штатів. При стимулюванні внутрішнього ринку нашими клієнтами буде ставати все більше вітчизняних компаній - так вони зможуть впроваджувати інновації в свій бізнес.

Крім цього, не варто забувати, що головна причина зростання нашої галузі - це людський капітал. І хоча в Україні є сильне інженерну освіту, але воно сильно відстає від темпів розвитку світових технологій. Потрібно реформувати освіту в Україні - адаптувати програми в вищих навчальних закладах відповідно до вимог ринку, щоб задовольнити майбутній попит на висококваліфіковані кадри. Тому ми, IT-компанії, на рівні спеціалізованої асоціації допомагаємо Міністерству освіти і науки удосконалювати освітні програми.

Що в наших силах?

Української IT-галузі дуже важливо зайняти свою нішу на глобальному ринку. І я вважаю, що такий нішею повинен стати R & D. По-перше, наші українські інженери вже сьогодні створюють високотехнологічні рішення для світових брендів. По-друге, попит на високотехнологічні та комплексні рішення в усьому світі тільки збільшується в зв'язку з повсюдним впровадженням інтернету речей і величезною кількістю клієнтів, які раніше не були пов'язані з IT, але вирішили впроваджувати інновації в свій бізнес. Тут мені дуже імпонує приклад Ізраїлю, який при невеликому населенні став одним з головних R & D-центрів у світі. Свого часу вони відмовилися від дешевих аутсорс-проектів і сконцентрувалися на високотехнологічних розробках. Мені здається, що схожий шлях має бути і нашого ринку.

І що важливо - сьогодні саме висококваліфіковані інженери, які складають лише 20% від загальної кількості IT-фахівців, забезпечують більше 40% доходів галузі. Це як раз ті фахівці, які можуть пропонувати високотехнологічні рішення для світових брендів і навчати цьому молодих співробітників. Нам варто цінувати потенціал наших інженерних талантів і направляти його в потрібне русло.

Українські IT-компанії інвестують багато часу, знань і досвіду для розвитку ринку. Так що позитивний сценарій до 2020 року, який запропонували PwC - це не утопія, а реальність, яку ми з вами втілюємо вже зараз.

 

Про автора: Ігор Біда - старший віце-президент і керуючий директор GlobalLogic в Україні.Більше 15 років працює в IT-індустрії, останні 9 років - на керівних посадах в компанії GlobalLogic.У вільний час любить готувати, грати в сквош і відпочивати за містом]

Наші інтереси: 

+

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи