Три мозкові системи

Гарне знання будь-якого пристрою дозволяє нам в потрібний момент розібратися і зрозуміти, що з ним не так, що треба виправити та усунути. І навпаки, коли ми не знаємо, як це працює, ми будемо отримувати негативні результати. Так само і з нашим мозком - знаючи його системи, характерні особливості і розподіл їх відповідальності, ми будемо краще розуміти себе, природу і сутність своєї поведінки. 

Ці знання дають нам глибший рівень розуміння, ефективний контроль над нашою поведінкою і, відповідно, можливість отримувати потрібні нам результати.

Уявлення про те, як функціонує мозок людини, дає нам знання про те, де він може бути нашим союзником, а де, як не дивно, може гальмувати наш рух.

Розібравшись із взаємодією його систем в контексті нашої теми, вивчивши навички мозку, ми отримаємо ключ до розуміння того, чому багато людей не можуть досягти своєї мрії, і як можна уникнути даремних зусиль при її досягненні.

Особисто для мене відомості про три системи нашого мозку внесли повну ясність у розуміння того, як працює коучинг і чому саме так ми себе поводимо.

Заглянемо всередину свого мозку і подивимося, як поживає ця «комунальна квартира».

Всі люди володіють триєдиною системою мозку, яка включає ретикулярний (рептильний) мозок, емоційний (лімбічний) мозок і візуальний мозок (кора головного мозку, неокортекс.

1. Рептильний мозок (R-комплекс) - мозок ссавців. Існує 100 млн. років і він - найдавніший. Здійснює фундаментальний вплив на нашу поведінку. Відповідає за безпеку виду і управляє базовою поведінкою: інстинкт розмноження, захист своєї території, агресія, бажання всім володіти і все контролювати, слідування шаблонами, імітація, обман, боротьба за владу, прагнення до ієрархічних структур, ритуальне поведінка, контроль меншості.

Йому притаманні холоднокровна поведінка, відсутність співпереживання, байдужість до наслідків наших дій щодо інших людей. Говорячи сучасною мовою, - «переможець отримує все», «у кого сила, той і правий», «переможців не судять». Не дарма вбивцю ми зазвичай називаємо «холоднокровним», а філософ Ніколо Макіавеллі наголошував на принципі «ростити в собі звіра».

Його функції досить прості: «бігти - битися - завмерти». Він дуже корисний для негайних реакцій. Спочатку - реакція, потім осмислення. Це наш «автопілот», яким свідомо ми управляти не можемо. Його головне завдання - захист тіла, Він налаштований на оборону, він завжди «на сторожі» і видивляється на небезпеку для організму.

Отже, він завжди сприймає навколишній світ негативно, як такий, що повний загроз і неприємностей.

Рептильний мозок бачить світ зовсім по-іншому. У ньому живуть сліди наших первісних «рептильних» страхів, які діти проявляють, здавалося б без жодних підстав, ледь навчившись розмовляти. Може, не випадково, звук «п-с-с-с!», який зазвичай ми видаємо, закликаючи до тиші або привернути увагу, нагадує шипіння наших предків-рептилій? Так само наш R-комплекс діє в наших снах, і ми все ще чуємо тупіт динозаврів. Його не можна обійти або ігнорувати, але еволюція подбала про те, щоб пригальмовувати зайву активність рептильного мозку, створивши у скроневих долях гальмуючі центри.

Вдень активність R-комплексу пригнічується неокортексом, але в стані сну він може знову активізуватися, і тоді ми переживаємо первісні страхи - ми боїмося впасти або падаємо, тікаємо від переслідування, відчуваємо сексуальні переживання.

Функція рептильного мозку, безумовно, корисна для виживання у випадку реальних небезпек. Але, якщо стан виживання стає сутністю всього життя, ви потрапите в його полон.

Саме рептильний мозок в першу чергу стає об'єктом зовнішніх маніпуляцій з метою впровадити вам постійну боязнь «не вижити», годуючи інформацією про кризи, про зростання цін, війни, катастрофи, аварії, насильства, при проведенні болючих реформ, що лякає сучасне суспільство від колиски до самої могили.

Під впливом такого програмування вас намагаються «замкнути» до рептильного мозку, щоб потім легко контролювати. Все, що їм потрібно від нас - це наш страх.

Він так само іноді плутає уявну небезпеку з реальною загрозою. У таких ситуаціях рептильний мозок буквально бере під контроль розум і тіло.

У доісторичні часи він добре охороняв наше тіло, але тепер часто гальмує наші трансформаційні процеси, поки не переконається, що організму нічого не загрожує. Напевно ви можете пригадати, що у вашому житті були моменти, коли рептильний мозок брав гору над вашим розумом і ви занадто реагували на ситуацію? У якомусь сенсі наш рептильний мозок все ще виконує в нас функції древніх динозаврів, або наших далеких і диких предків.

2. Лімбічна система - «емоційний мозок». Його вік 50 млн. років. Це спадок від стародавніх ссавців. Він відповідає за виживання особини, самозбереження і самозахист; управляє соціальною поведінкою, материнською турботою і вихованням. Він бере участь в регуляції функцій внутрішніх органів, нюху, інстинктивної поведінки, переживань, пам'яті, сну, неспання та ін. Цей мозок на 98% ідентичний мозку «братів наших менших». До речі, може, саме тому ми так любимо своїх домашніх вихованців?

Емоційний мозок вважається головним генератором емоцій, пов'язує емоційну і фізичну діяльність. Тут зароджуються страх, веселощі, зміна настроїв. Саме лімбічна система піддається впливу психотропних речовин. Порушення в роботі лімбічної системи можуть викликати нічим не з'ясовні напади люті, страху або чутливості.

Емоційний мозок дарує нам «життя почуттів». Важливо знати, що це «одноманітний мозок», він любить комфорт і рутину, прагне до безпеки та сталості. Для емоційного мозку безпека - це робити сьогодні те, що ти робив вчора, а завтра - те, що робив сьогодні. Співпрацюючи з рептильним мозком, він переносить уроки минулого на момент «зараз» і не думає про майбутнє. Іншими словами, він пов'язує всі спогади так, нІби події відбувалися в теперішньому часі, і тоді ви переживаєте почуття та емоції з минулого досвіду.

«Гравітація» емоційного мозку в своєму прагненні зберегти те, що у нас вже є,чинить опор змінам, утримує і тягне нас назад, в так звану «зону комфорту» - status quo як частину гомеостазу. Будь-які наші спроби вийти з неї для емоційного мозку - стрес. Запам'ятайте це поняття - «зона комфорту», ​​воно вкрай важливе для розуміння нашої поведінки, коли ми наважуємося на зміни.

Можна сказати, що це наш «дбайливий батько», «батько, який оберігає». Йому подобаються знайомі вам речі: «мамина їжа», все, що радувало вас із самого дитинства, звичне оточення, поведінка і обстановка. Кожне рішення, яке ви збираєтесь зробити, проходить через його фільтр: «А чи добре це для мене? А чи безпечно це для моєї родини? Чи немає в цьому загрози? ». І якщо щось загрожує, ви відкидаєте цей вибір. Іншими словами, коли емоційний мозок приймає рішення, він ґрунтується на тому, що вам близьке і знайоме.

Коли ви відчуваєте опір змінам, це означає, що емоційний мозок керує вашим розумом.
Його риси:
- Живе теперішнім часом;
- Аудіальність (комунікації за допомогою звуків і тонів);
- Орієнтація на життя в групі, його пріоритет - виживання групи, сім'ї, клану;
- Не знає варіантів, тільки «так» і «ні», «добре-погано», «це або те»;
- Асоціативність з певними моментами життя - коли ми думаємо про щось, ми входимо в образ і відчуваємо почуття.

Емоційний мозок не відрізняє загрози нашому тілу від загрози нашому его. Тому ми починаємо захищатися, навіть не розібравшись в суті ситуації. Коли хтось зачіпає наші почуття, він виділяє адреналін, стимулює приплив крові до великих м'язів, миттєво концентрує наші думки для захисту від загрози.

Важливо знати, що до того, як у вас почнуть відбуватися якісь трансформаційні процеси, емоційний мозок повинен зрозуміти, що вся група, сім'я або клан будуть у безпеці. Його мислення влаштованео так, що він завжди буде шукати прояви подібності. Наприклад, при спілкуванні з новими людьми він відчує безпеку «зони комфорту», ​​коли переконається, що нова людина схожа на вас. Це виконання його функції «свій-чужий». Переконати його в цьому - завдання вашого розуму.

«Все, що ви хочете, знаходиться відразу за зоною вашого комфорту», ​​- говорить Роберт Аллен, співавтор книги «Мільйонер за хвилину». Рептильна та емоційна системи мозку існують разом вже 50 млн. років і дуже добре взаємодіють. Тому так важливо розуміти, що ці дві міцно пов'язані системи часто можуть брати контроль над розумом і тілом. Для рептильного мозку загроза може бути фізичною, для емоційного - емоційною. Наприклад, втрата любові, страх незвіданого або зміни, що відбуваються в житті людини. Ваш емоційний мозок може відкидати всі ваші зусилля, припустимо, коли ви худнете. Замість того щоб правильно харчуватися, ви ловите себе на тому, що неусвідомлено тягнетеся до їжі. Емоційний мозок в цьому винний - він сконцентрований на моменті «зараз» і чуйно стежить за вашими бажаннями в даний момент, негайно реалізує всі ваші звички. Хто худнув, той знає: варто втратити контроль, і одразу ж зайві калорії у вас виявляються в роті.

Як же подолати «чуйну турботу» і звички наших найдавніших мозкових структур і добитися того, чого ви свідомо хочете? Вам необхідно дізнатися, як використовувати сили візуального мозку.

3. Візуальний мозок (кора головного мозку, неокортекс - ліва і права півкулі).
Це раціональний розум - наймолодша структура. Вік 1,5 - 2,5 млн. років. Він являє собою те, що ми називаємо розумом: роздуми, умовиводи, здатність до аналізу, У ньому відбуваються пізнавальні процеси. Він володіє просторовим мисленням, тут виникають візуалізаційні картинки, зосередженість на майбутньому, його дослідження та аналіз. Має 16 трлн. сполучних нейронів і займає більшу частину черепної коробки.

Людський мозок містить близько 10 в 13 ступені синапсів. Синапс - це місце контакту, щілина між нейронами. Таким чином, число різних станів, в яких він може перебувати, являє собою число 2, помножене саме на себе десять трильйонів разів. Це неймовірно велике число, що набагато перевищує кількість усіх електронів і протонів у Всесвіті, яке менше, ніж число 2, зведене всього в ступінь 10 в кубі. Якщо спробувати записати число можливих комбінацій (варіантів зв'язків) між його нейронами, то нулі доведеться записувати 75 років! Це дає неймовірну гнучкість мислення, колосальні можливості бачення майутнього, спрагу знань.

З його допомогою ви можете уявити все, що захочете!

Це ще й наша «мислемішалка» (приблизно 60 000 думок в день!).
Цей мозок може визначити:
- Які дії вам потрібно зробити,
- Поставити цілі і скласти план,
- Обговорювати ваші цілі і мрії,
- Надихнути вас і стати причиною дій на короткий проміжок часу,
- За допомогою логіки приймати або відкидати ідеї та цілі.

Важливо пам'ятати, що свідомий мозок не відповідає за дії на довгостроковій основі. Сьогодні нейрологія довела, що свідомий мозок відповідає за перспективні цілі всього на 2%. Решта 98% - відповідальність нашої підсвідомості. Поль Мак-Лін, автор моделі структури та еволюції мозку, яку він назвав «триєдиним мозком», говорив: «Ми повинні подивитися на себе і на світ очима трьох абсолютно різних особистостей», дві з яких не озброєні мовою».

Людський мозок, вважає Мак-Лін, «рівнозначний трьом взаємозалежним біологічним комп'ютерам», з яких кожен має «свій власний розум, своє власне відчуття часу і простору, власну пам'ять, рухову та інші функції.

Тепер, маючи уявлення про устрій нашого мозку, можна рухатися далі. Свого часу Конфуцій говорив, що «світ перетворять ті, хто зміг перетворити себе, знаючи, що найбільша майстерність починається з контролю розуму. Коли розум стає слухняним слугою людини, весь світ ляже біля її ніг».

Гравець: 
Олена Каганець

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка