Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 1
  • Переглядів: 1

Токсична політика Росії досягла точки кипіння. Провал перевороту, слабкість Путіна і нерозуміння Заходом дій Кремля

Категорія:

Заходу потрібно бути обережним, аби не попастися на гачок російських керівників, не мати з ними жодних справ і не йти їм на поступки, вважає відомий журналіст і автор книжок про Росію, старший співробітник Центру європейської політики Едвард Лукас. Він переконаний, що найімовірнішою перспективою для Росії – з Путіним чи без Путіна – буде ще більший безлад.

230627edward-lucas-tiit-plaat.jpg

Edward Lucas. Photo by Tiit Blaat/Delfi.
Edward Lucas. Photo by Tiit Blaat/Delfi.

На сторінках британської The Times він пише, що боротьба точитиметься між кланами всередині російського режиму, і навряд чи розпад РФ відбудеться за територіальним принципом, як це сталося з СРСР.

Лукас пропонує уявити грубуватого шеф-кухаря – можливо, Гордона Рамзі – який займається не лише охороною ресторанів, але й державними контрактами. Цей вигідний побічний бізнес починається з охоронців, розширюється до послуг брудних операцій і, зрештою, включає повноцінний легіон найманців. Уряд спочатку вважає це меню апетитним, але смак стає кислим. Після кількох місяців брутальних нападів на міністерство оборони наш герой оголошує добре озброєний "марш свободи" на Білий Дім. Панує паніка, але на півдорозі до М4 він відмовляється від свого плану і тікає до Ірландії.

"Сценарист не наважився б запропонувати таку сюжетну лінію навіть у найфантастичнішому політичному трилері. Але це приблизно те, що щойно сталося в Росії. Євген Пригожин, колишній продавець хот-догів з приватною армією, здавалося, був на порозі взяття Москви в суботу. Але в останню хвилину він здригнувся, залишивши свої грізні сили групи Вагнера в розгубленості та розпачі.

Це, безумовно, є розв'язкою для наступної частини російської політичної драми. Чи було все це хитрістю, щоб виявити нелояльність в еліті? Чи отримав Пригожин обіцянки скальпів, чи його кинули ймовірні прихильники в Москві? Тепер він приречений чи плете нові інтриги? Чи справді пихатий білоруський президент Олександр Лукашенко уможливив цю угоду? Таких запитань безліч.

За браком відповідей коментатори не залишили без уваги жодного кліше про Росію. Метафора Черчилля про собак, що б'ються під килимом, є більш ніж влучною, ніж зазвичай, так само як і його настільки ж затертий афоризм про те, що країна – це "загадка, загорнута в таємницю, всередині загадки".

Головний урок, який я виніс із сорокарічного ламання голови над радянськими, а потім і російськими справами, полягає в тому, що не варто розставляти крапки над "і" занадто рано. Деякі крапки належать до інших картин. Багато з них досі невидимі.

Кровожерливі вагнерівські покидьки скоюють воєнні злочини, звірячі навіть за російськими мірками. Ворог нашого ворога може бути просто іншим ворогом. Ми також повинні проявляти смирення щодо нашої власної здатності формувати події в Росії. За 30 з гаком років майже кожна інтервенція зазнавала невдачі або мала зворотні наслідки.

Поки ми чекаємо на майбутні повороти сюжету, перший урок, який ми повинні засвоїти, полягає в тому, що наше уявлення про Путіна застаріло. Влада російського лідера ґрунтується на його репутації компетентного і рішучого. Останнім часом вона виглядає пошарпаною, і навіть продажні державні ЗМІ допускають деякі нотки критики. Ніхто не вважає, що війна йде добре, єдині суперечки точаться навколо того, кого звинувачувати. Винуватці варіюються від НАТО до військової корупції і – що небезпечно для Путіна – недолугості верхівки", – пише Едвард Лукас.

На його думку, останні події ще більше зіпсували імідж Путіна. Як хвалена служба безпеки ФСБ не змогла помітити та запобігти цьому? Люди в Ростові-на-Дону вітали сили Вагнера, коли вони захопили місто. Кого вони будуть вітати далі?

Російський лідер міг би скористатися моментом, щоб відновити свою владу. Але він виглядав більш відстороненим, ніж зазвичай. Чутки про те, що він втік до заміського бункера, змушують його виглядати боягузом. Ще один удар прийшов від передбачуваних союзників. Вдома мало хто став на його бік. За кордоном Китай зберігав кам'яне мовчання. Казахстан та Іран заявили, що переворот – внутрішня справа Росії. Білорусь, всупереч своєму іміджу російської маріонеткової держави, взяла на себе відповідальність за виправлення путінського безладу.

Автор вважає, що поранений Путін може бути більш нестабільним, кидаючись у бійку в себе в країні або за кордоном. Приватні армії будуть продовжувати розростатися. Найбільш вірогідною перспективою, з Путіним чи без нього, є більший безлад. Розпад у радянському стилі за територіальною ознакою – малоймовірний. Більш вірогідним є ворожнеча кланів, які захищатимуть свої активи й намагатимуться вкрасти у конкурентів.

"Боротьба точиться всередині режиму, а не проти нього. Сусіди Росії вважають такий варіант розвитку подій імовірним, і одним з найменш поганих. Попередні потрясіння, в 1917 і 1991 роках, принесли їм незалежність. Але вони зазначають, що їхні більші й багатші союзники вважають стабільність першорядною: вони побоюються, що слабка, хаотична Росія може повністю зануритися в орбіту Китаю, потрапити під повномасштабне екстремістське правління або розпастися, дозволивши ядерній зброї та технологіям потрапити до рук терористів, польових командирів і держав-ізгоїв.

Ці побоювання перебільшені. Але всі вони є розмінними картами для будь-якого російського лідера. Вони добре працювали в минулому, коли спочатку Михайло Горбачов, а потім Борис Єльцин регулярно викликали примари хаосу або фашизму, щоб заручитися західною фінансовою і політичною підтримкою. Ми ризикуємо знову наступити на ті ж граблі, будуючи свою геополітику за принципом: "Завжди треба мати поруч медсестру, якщо боїшся чогось гіршого".

Але наразі ми повинні святкувати приємні новини для України, яка так багато пережила. Я сумніваюся в теорії, що все це дійство було влаштовано для того, щоб заманити київське командування в контрнаступ з використанням надмірних сил. Основним практичним ефектом було послаблення російської оборони. Найкраща надія на швидке і сприятливе завершення війни полягає в тому, що невдачі й розлади в Москві посилюються.

Безлад вдома роз'їдає бойовий дух на фронті. Дезертирство, заколот і капітуляція зростають, керівники, які приймають рішення, розгублюються, і гниль поширюється. Шанси на це можуть бути невеликими, але вони щойно зросли. З цієї точки зору, чим гірші справи в Росії, тим краще", – написав Едвард Лукас.

Виділення в тексті мої, О.К.

Наші інтереси: 

Стежимо за наслідками спроби військового заколоту у РФ. Чим там гірше і нестабільніше, тим краще для України в ході цієї війни.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи