Зображення користувача Світ Зелений.
Світ Зелений
372

Техніки креативності

Важливість: 
3

Ця публікація є перекладом з російської кількох статей з книги "Матиас Нёльке. Техники креативности" 

nollke_m.jpg

Матіас Нёльке (Matthias Nollke) - німецький психолог, автор кількох книг з креативності та розвитку творчих здібностей.
Матіас Нёльке (Matthias Nollke) - німецький психолог, автор кількох книг з креативності та розвитку творчих здібностей.

 

 

Зміст

Передмова

Ми   переживаємо   креативний бум.     Повсюдно ведуться пошуки нових ідей і нетрадиційних рішень,  або це, принаймні, декларується.   Не тільки  копірайтери та розробники нових продуктів, а й фахівці з маркетингу,  консультанти,  керівники відділів продажів,  кадровики, просто  цілі  підприємства  з усіма своїми співробітниками  повинні мати певну компетенцію,  щоб витримати конкуренцію.  Вони повинні бути креативними.
Але тільки як стати креативним?   Існує величезна пропозиція різних книг, курсів, тренінгів  та навчальних відеокасет, ефективність яких,  однак, часто важко оцінити.
Наша книга допоможе Вам отримати уявлення  про те,   яким чином Вам розвинути власну креативність і креативність Ваших співробітників. Ви познайомитеся з найважливішими техніками і дізнаєтеся,  для вирішення яких завдань їх можна використовувати,
а які засоби креативності Вам краще надавати конкурентам.  Адже найефективнішим методом  запобігти появі креативних ідей   є невірно обрана техніка креативності.


Матіас Нёльке

 

Ключовий фактор -
креативність

Рутина і творчість

 

Для більшості завдань, які Ви вирішуєте, Вам не потрібно особлива креативність. Ви застосовуєте ваші знання і навички і з їх допомогою домагаєтеся - в ідеалі - бажаного результату. Такий спосіб роботи називається рутиною. Він надійний і ефективний.  Якщо Ви, будучи консультантом, шукали б нові і креативні рішення перед кожною зустріччю з клиентом,  від свого місця Ви позбулися б дуже швидко. Але однієї тільки рутини недостатньо.  За часів стрімких змін і жорсткої конкуренції ми все менше можемо покладатися на стандартні рішення. А як особисто Ви робите, коли не можете просунутися в вирішенні якої-небудь важливої ​​проблеми:

• питаєте свого начальника (своїх колег, друзів) про те, що Вам робити;

• намагаєтеся зробити що-небудь зовсім божевільне, а потім чекаєте, що з цього вийде;

• дуже напружено думаєте, не знаходите підходячої відповіді і нічого не робите;

• заносите свою проблему в список «Не виконані справи» і присвячуєте себе іншим,  вирішуваним питанням;

 

 

 

• передаєте її своїм співробітникам і складаєте з їх пропозицій якесь рішення, яке Вам хоч чимось подобається;

• оговтується у відпустку або берете лікарняний?

 

Або ж Ви намагаєтеся знайти нове рішення іншим шляхом - неходженим, нестандартним? Рішення, котре проте відповідало б тим же самим вимогам, що і рішення «рутинне». Саме такі рішення і називаються креативними, здатність їх знаходити - креативністю, а техніки, що допомагають знаходити власні шляхи розв'язання, - техніками креативності.

Креативні ідеї корисні, проте не тільки тоді, коли Ви починаєте «буксувати» в своїй рутині. У всіх важливих речах, які Ви робите, цілком доцільно шукати творчу альтернативу. І якщо продовжити приклад з консультантом, напевно було б виправданим розробити нові, креативні відповіді на можливі заперечення важких клієнтів, щоб тримати їх (відповіді, зрозуміло) напоготові на випадок необхідності.

 

Отже, підсумуємо основні ознаки креативної ідеї:

• вона повинна бути знайдена в стороні від Ваших звичних розумових «стежок»;

• вона повинна бути згодом пов’язана  з «Рутинним мисленням». Вона повинна «працювати». Ізольована ідея може бути і новою, і оригінальною, але вона не креативна.

 

 

 

Приклад: Чим відрізняється креативна ідея від  інших рішень?

Проблема: деякі любителі вина незадоволені пляшкою  об'ємом 0,75 л, оскільки вона їм наказує,  скільки  їм слід пити. Якщо вони випивають менше трьох четвертей літра, то залишок їм доводиться або виливати, або приберегти  «на потім». А якщо їм хочеться випити трішки більше, то вони змушені відкорковувати нову пляшку.

 

Конвенціональне (стандартне) рішення: Ви пропонуєте продавати вино в пляшках різного розміру.

 

Ізольоване, оригінальне рішення: Ви пропонуєте продавати вино в вигляді порошку. Тоді кожен зможе самостійно визначити, скільки він хоче випити і в якій концентрації.

 

Креативне рішення: Ви пропонуєте упаковувати вино в мішки з м'якого штучного матеріалу. І використати клапан для того, щоб повітря не проникало всередину мішка, а його вміст можна було зціджувати з точностю  до краплі. Жорстка і стабільна зовн-ня упаковка додасть м'яким мішечках необхідну опору.

 

Якщо Ви п'єте вино, то це креативне рішення, можливо, здасться Вам знайомим. Насправді вже багато крупних виноробних підприємств пропонують свою продукцію саме в таких «бурдюках».

 

 

  • Це звертає нашу увагу на одну  неминучу обставину: креативні ідеї сьогоднішнього дня завтра перетворюються в рутину.  Зрозуміло, якщо вони дійсно були хороші ...

 

Творчий процес


Але як прийти до творчого вирішення? Нижче ми ознайомимо Вас з неминучими етапами пошуку ідей,
Ви можете слідувати їм при Вашій роботі.
1 Визначте для початку свою мету.
2 Забезпечте собі необхідний огляд.
3 Потім Вам слід зробити власне «креативний стрибок».
4 Після цього Вам треба оцінити і доопрацювати свої ідеї.
5 На закінчення Ви повинні відстояти своє рішення.
Крім цього, нижче Ви знайдете поради щодо того, які саме техніки креативності Ви можете використовувати на окремих стадіях. Детальний опис інструментарію Ви знайдете в розділі «Техніка креативності».

 

Крок перший:
визначте свою мету

Перш ніж Ви використовуєте своє креативне спорядження, Вам треба з'ясувати для себе, чого Ви взагалі хочете досягти. Поставте перед собою чітку мету,  щоб не блукати без жодного плану чи не йти в хибному напрямку. Вам не треба боятися того, що це Вас занадто обмежить. Якщо пізніше Ваша мета виявиться нереальною або не вартою зусиль, Ви завжди зможете її відкоригувати.
Сформулюйте свою мету:
 -  у вигляді питання, на який Ви хочете отримати
відповідь;
 -  у вигляді бажання: «Я хочу добитися ...».
Постановка перед собою цілей має до креативності
пряме відношення. Цілі виникають з проблем і відкритих запитань. Творчі люди мають здатність розпізнавати проблеми і відкриті питання, ставити під сумнів речі, які здаються
іншим зумовленими і природними, і шукати альтернативи.
 -  У кожному разі зафіксуйте свою мету в письмовому вигляді. У подальшому, при пошуку рішення це
допоможе Вам зберегти орієнтацію.

Як Вам знайти Вашу мету?

Сформулюйте мету по можливості конкретно,
тобто не  "Я хочу бути самим успішним керівником відділу кадрів», а  «Я хочу покращити кадровий склад середнього рівня управління».
При цьому Ваша мета не повинна бути занадто конкретної, тобто не  "У другому кварталі я хочу  підвищити збут жіночих колготок на 7,5% », а скоріше  « Я хочу залучити нові групи покупців наших панчішних виробів ».

Прийнятні цілі виникають тоді, коли Ви натрапляєте на яку нибудь проблему,  в особистому   житті  або в житті професійному.
Розвивайте в собі чутливість до проблем, в тому числі і до проблем інших людей.
Метою може бути і поліпшення того, що Ви робите щодня, тобто того, що відноситься до Вашої рутини.  Наприклад: «Що я можу зробити для того, щоб краще проводити переговори з нашими підрядниками?»
Особливо швидко визначаються цілі при роботі над новими проектами.  Наприклад:  

«Як повинна виглядати наша нова телефонна станція?» 


Іншим полем для пошуку «маленьких» креативних цілей є зниження витрат. Наприклад: «Чи можемо ми відмовитися від бланків для нашої внутрішньої системи раціоналізації та внесення пропозицій?»
Зрозуміло, придатні і цілі, які відносяться до Вашого особистого оточення і Вашого хобі.
Зверніть увагу на те, що треба ставити перед собою досяжні цілі, що не занижуючи при цьому планку.
Ваша мета повинна бути для Вас певною мірою викликом.
Які техніки Ви можете для цього  використовувати?
Складання ментальних карт,  

концептуальне віяло,

прогресуюче абстрагування

(див. «Техніки
креативності », починаючи з с. 62).

 

 

Наші інтереси: 

+

Підписуюсь на новини
Поширити цю сторінку: 

Коментарі

Зображення користувача Світ Зелений.

В розділі зміст є три різні варіанти одного змісту. Демонструю можливості програми Xmind

#ВсеБудеДобре!
Бойовик, з'їдаючи в кущах смажену яєшню, вгледів профіль ґрунтознавця.