Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Ризикуючи "зірвати різьбу"

Нова влада почала антикризові реформи не зі скорочення витрат, а з закручування вже закручених гайок. Про це розповів в ефірі телеканалу БТБ старший економіст Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Володимир Дубровський. Зокрема, на його думку, держава повинна розраховувати свої витрати в залежності від можливого обсягу надходжень до бюджету, а не навпаки - планувати такий обсяг зборів, щоб вистачило на всі заплановані витрати.

Податкова схема, яку ми сьогодні маємо, порочна за своєю суттю. Адже спирається вона на принцип, який панував в Європі ще в середньовіччі - конфіскаційний принцип. Це коли держава сама визначає, скільки воно хоче зібрати податків.

Принцип повинен бути такий: є певні правила, прості, однакові для всіх, і по них платники сплачують податки. А держава в залежності від того, скільки прогнозовано може бути зібрано, планує свої витрати. Якщо в країні криза - відповідно держава повинна скорочувати свої витрати,вважає Дубровський.

- Інакше виходить так, що на макрорівні криза тільки посилюється, оскільки податковий тиск зростає. Спад в економіці був посилений податковим тиском, і вийшло замкнуте коло. Також це відбивається на неприйнятній ситуації, коли обсяг податків визначається шляхом переговорів між бізнесменом і збирачем податків. На жаль, у нас до цього звикли. Це означає і корупцію, і вибірковий тиск, хтось може бути звільнений від податків, а на когось можуть тиснути. І від цього всього бізнес страждав всі роки незалежності України, особливо після 1997 року , коли був прийнятий нинішній пакет податкових законів, який потім перетворився на податковий кодекс, але без найменшої зміни цього принципу.

Володимир Дубровський також упевнений, що економіка України не витримає подальшого підвищення податків. За його словами, за рахунок знищення корупційних схем розкрадання коштів з держбюджету, його видаткову частину можна було б скоротити, і таким чином не збільшувати податкове навантаження на економіку в цілому.

- Бюджет виконував би свої зобов'язання в тому ж обсязі, що й раніше, але він був би менше, і тоді можна було б зменшити податкове навантаження, тому що воно у нас і так занадто велике. На подальше підвищення податків у нас просто немає ніяких ресурсів.

За часів Президента Ющенка податкове навантаження збільшилося до 23% від ВВП, а наступна влада, яка прийшла під гаслом зниження податків, довела його до 30 % від ВВП. І це той обсяг, який економіка вже не може платити.

- Те, що було зрештою прийнято Верховною Радою, я оцінюю неоднозначно. Тому що дійсно - певні речі потрібно робити, як, скажімо, підвищувати рентні платежі на корисні копалини. Тому корисні копалини - це те, що за Конституцією належить народу України, і якщо їх видобувають, то повинні платити податок, який би заміщав інші податки.

Щодо інших податкових нововведень, експерт зазначив, що починати антикризові реформи треба було з скорочення бюджетних витрат.

Торкнувся аналітик також і структури оподаткування суб'єктів господарювання за рівнем оборотів і доходів . На його думку, великий бізнес в Україні виробляє більшу частину ВВП, але при цьому більше 50% сукупного податку сплачує якраз малий і середній бізнес. Володимир Дубровський помітив, що адміністрування податків, які збирають з малого бізнесу і фізосіб, потребує дуже великих витрат, і тому менш ефективно, ніж оподаткування великого бізнесу. Тому зараз правильніше було б збільшити податкове навантаження саме на великий бізнес.

- В ідеалі оподаткування повинно бути навіть не настільки пропорційно внеску у ВВП, скільки малий бізнес повинен платити набагато менше великого. Оскільки великий бізнес за своїми масштабами здатний платити більше і при цьому зберігатися, на відміну від малого , який є більш вразливим, - сказав експерт.

Переклад з російської наш, О.К.

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стартувала міжнародна слідча комісія Нюрнберг 2.0 щодо коронавірусної афери (відео)

Польський депутат Гжегож Браун разом з іншими польськими державними діячами та німецькими адвокатами дав пресконференцію щодо створення парламентської комісії з розслідування зловживань та порушень...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Анатолій Висота.

Загальні балачки й експерту ще далеко до єдиного податку з обороту.

Зображення користувача Андерс Брейвік.

До речі. Вийшла постанова про ліквідацію обласних держадміністрацій. Але цікавіше, що їх не розформовують, а переводять до міністерства інфраструктури. Тобто, кількість дармоїдів та сама, а вивіска змінилась. Де тут логіка? Зараз на "реорганізацію" підуть мільйони, в результаті збитки.