Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Порятунок рядового Ківалова

Становище, у якому опинився глава ЦВК Сергій Ківалов, воістину може стати предметом опису долі людини і ролі особистості в історії.
У чомусь це нагадує епізод з кінофільму «Кавказька полонянка». Коли три герої – Нікулін, Віцин, Моргунов – взявшись за руки, зупиняли автомобіль головної героїні Ніни. Ківалов - у ролі Віцина.

Але якщо глава ЦВК уже не може змінити сформованої ситуації (доля, за Далем, – це в тому числі і збіг обставин, що не залежать від волі людини), то вибір, як діяти в цих обставинах, у нього все ще є. У цьому розумінні порятунок рядового Ківалова - проблема самого Ківалова.

Головне вчасно піти
Вінцем діяльності Михайла Рябця на посаді глави Центрвиборчкому, як він сам сказав, стала книга «Центральна виборча комісія: віхи становлення і розвитку», обсягом у 600 сторінок. Напевно, Ківалов зараз заздрить своєму попереднику.

Взагалі Рябець вчинив дуже завбачливо, не залишившись на другий термін главою Центрвиборчкому. Хоча законодавство і дозволяло Президентові винести на розгляд парламенту його кандидатуру. Рябець сам цього не захотів. Як відчував, що в майбутніх президентських виборах уся відповідальність ляже на ЦВК. «Потрібно піти чесно, з гордо піднятою головою, а не під вигуки «Геть» і «Ганьба», - сказав він якось.

Утім, ми не ідеалізуємо Рябця. Більше того, не стверджуємо, що вибори 1999 року були торжеством демократії в Україні. Просто тоді якісь дрібні (або не дрібні) фальсифікації нікого не цікавили. Оскільки кандидатура Леоніда Кучми була консенсусом - і для української політекономічної еліти, і для зовнішніх гравців.

Про роль і долю окремо взятої людини в історії
Зараз – все по-іншому. Особливість цих виборів – ніхто не знає переможця. Ніхто не впевнений до кінця, чи контролює до кінця ситуацію діючий Президент як гарант Конституції. При цьому вибори відбуваються на тлі найжорстокішої боротьби двох кандидатів.

Такої посиленої охорони будинку ЦВК не було за всю «виборну» історію України. Водомети, бронетранспортери, могутні звукопідсилювальні установки, колючий дріт. Уже сьогодні вранці у двір будинку ЦВК в'їхало близько 10 мікроавтобусів з бійцями внутрішніх військ, частина з яких у повному екіпіруванні - у касках, із щитами, у бронежилетах і з рюкзаками. Якщо будинок АП підготовлений до тривалої облоги - на дахах і в окремих кімнатах верхніх поверхів будівель по Банковій підготовлені вогневі точки для снайперів - то ЦВК тим більше.

У ситуації, коли немає більш цінної речі в країні, ніж сервер Центрвиборчкому, навіть 0, 01 % фальсифікацій мають значення. При цьому, представники Заходу, що неодноразово заявляли про необхідність чистоти виборчої кампанії і виборів в Україні, уже почали застосовувати контрзаходи (маю на увазі обмеження в одержанні віз деякими українськими політиками і бізнесменами).

Складно сказати, чому Сергій Ківалов (у минулому – боксер, морський піхотинець, капітан міліції) погодився на посаду глави ЦВК. Напевно, доля, як у тій пісні з «Гардемаринів» «По воле рока так случилось...». Можливо, як і багато інших, він не очікував, що ситуація складеться саме в такий спосіб – кандидати йдуть ніздря в ніздрю. Але, на відміну від інших, саме главі ЦВК доведеться винести вердикт.

Новий «Мельниченко»
Загалом, у Ківалова є тільки два виходи із ситуації. Або чесний підрахунок, у якому по праву переможе найсильніший. Або – піти на фальсифікації, як говорить один іронічний спостерігач і учасник політичного процесу «електоральне караоке».

Найцікавіше, що в обох випадках глава ЦВК опиниться в складній ситуації. Ми бачили, як важко народжувався результат першого туру – тривалий підрахунок голосів, полтергейсти із сервером, розмови про кримінальну справу, що готується на дочку Ківалова. Можна тільки уявити (хоча краще не уявляти), що «донецькі» зроблять з людиною, яка віддасть перемогу Ющенку.

У другому випадку – ще гірше. Погодившись на фальсифікації, глава ЦВК добровільно робить себе свідком злочину. Що роблять з небажаними свідками - усім відомо. У таких випадках у цивілізованих країнах людина звичайно може сховатися за закон про захист свідків, що діє на рівні різного роду добре фінансованих програм. Віддатися в руки правосуддя - нерідко єдина можливість залишитися живим. Колись, один з ватажків відомої «Коза ностри» Томмазо Бушетта, боючись розправи з боку "своїх" же, дав показання, які і розвалили її. Після цього прецеденту Італія, а потім і інші країни, приступили до формування систем захисту.

В Україні такий закон прийнятий. Однак його робота пропорційна фінансуванню. Що фактично означає - свідок залишається один на один зі своїми проблемами. Єдиний можливий спосіб для Ківалова – це виїхати з країни. Але свідок - він скрізь свідок. І де гарантія, що десь через місяць-два ми почуємо всю правду від Ківалова про те, "як це було", який, умовно кажучи, перебуває в цей час у США. Після цього – скасування результатів виборів. Оскільки в усьому світі глава ЦВК – це людина, якій вірять.

У цьому розумінні плівки Мельниченка можуть виявитися дрібницею порівняно з інформацією, що є в Ківалова.В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Полювання на орків (художник Якуб Розальськи)

Війна в Україні завершиться тоді, коли буде досягнута її мета (+аудіо)

Справжня мета цієї війни полягає у формуванні нової української нації – носія передових світогляду та соціальної організації. Отже, війна припиниться тоді, коли процес постіндустріального...

Останні записи