Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 10
  • Переглядів: 16

«Людина із шовку та сталі». Згадаймо Андрія Мельника

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

12 грудня виповнилося 130 років з дня народження полковника Андрія Мельника. Провідний військовий діяч часів УНР, один з організаторів та командирів Січових стрільців, Української військової організації, Українського національного комітету та інших структур на еміграції, ініціатор Світового конгресу вільних українців, лідер Організації українських націоналістів у 1938-1964 роках, на жаль, не посідає гідного місця в українській новітній історії. 

201212andriymelnyk12grudnya1890-1lystopada1964.jpg

Андрій Мельник – сотник Січових стрільців. 1917 рік
Андрій Мельник – сотник Січових стрільців. 1917 рік

Ось одна з його відомих цитат: «Не Львів вирішить, а Київ. Шлях до вільного Львова лежить через вільний Київ», яку наводить у своєму дописі у Фейсбук Валентин Лунейко, присвячуючи його до 130-річниці з дня народження Андрія Мельника.

У Першій Світовій Війні він не брав участі за станом здоров’я (мав видалену частину легень), але вступив до Українського Леґіону Січових Стрільців. Улітку 1916 року на фронт приїхав ерц-герцог Карл, який потім став імператором Австро-Угорщини. Військовикам, які відзначилися, він вручав нагороди. Серед інших він вручив медаль за Хоробрість і Андрію Мельнику. Але чимось йому ця людина заімпонувала, щось йому таке розказала, ми не знаємо. Проте знаємо наслідки: ерц-герцог зняв свою імператорську шаблю і вручив Андрію Мельнику. 

«Для поневоленого народу найкращою є боротьба, бо в цій боротьбі він себе зберігає від знищення». Це – цитата Євгена Коновальця, з яким Мельник зійшовся у полоні і яка визначила його подальшу долю. Він очолював штаб куреня Січових Стрільців. Стрільці відіграли вирішальну роль у придушенні заколоту московитів в січні 1918 року у Києві.

 Після окупації України разом з Коновальцем розгорнув роботу у підпіллі, створивши УВО – найдієвішу українську організацію на той час.

Якось Судоплатова – топ-агента російських спецслужб – разом із наркомом внутрішніх справ Ніколаєм Єжовим було запрошено до Кремля на аудієнцію зі Сталіним, який одразу запитав оперативного працівника «про відносини між політичними фігурами в українському емігрантському русі». У відповідь Судоплатов повідомив, що реальну загрозу для СРСР являють не емігранти-політики, а Українська військова організація (УВО), на чолі якої стоїть Коновалець.

Антипольське підпілля означало арешти. Мельника було арештовано разом з іншими членами УВО польською поліцією у справі О.Басараб. Слідство, тортури, знущання, карцер. Німці ж, в часи Третього Рейху, ув’язнили його в концентраційному таборі Заксенхаузен. 

Після загибелі Коновальця Андрій Мельник став на чолі ОУН. Олег Ольжич про Мельника писав: «Авжеж, це не вождь типу Євгена Коновальця, менше від нього стратег і політик. Це по характеру — шеф штабу, але людина, яка ніколи не ламалась і має відчуття суті історії».

Прикро. Андрію Мельникові довелося пережити втрату своїх найближчих друзів і помічників: Омеляна Сеника-Грибівського, Миколи Сціборського, Ярослава Барановського, Романа Сушка та багатьох інших. І не від рук загарбників. Але він заборонив членам Організації проливати у відповідь братню кров.

Колишній французький посол у Берліні, член Французької академії Франсуа Понсе: «Цей Мельник — людина витонченої культури, дуже ввічливий і гарно вихований... Полковник завжди був сумний і маломовний. Коли ми з ним уранці зустрічалися, випромінювала від нього велика гідність і джентльменство. Все перший вітався і запитував про моє здоров’я. А про себе не говорив ніколи. Однак пригадую собі, що були моменти, коли Мельник виходив зі свого сховища і ставав балакучий. Це бувало тоді, коли згадував визвольні змагання України».

Андрій Мельник мав розум державного мужа і заслуги, достатні для пам’ятника у Києві. 


Пам’ятник полковнику Андрію Мельнику в селі Воля Якубова, Дрогобицький район Львівської області. Фото: Новинарня

Нагадаємо, згадані у дописі Омелян Сеник і Микола Сціборський були вбиті бандерівцями.

«30 серпня 1941 р. у Житомирі внаслідок теракту загинули члени проводу ОУН(М), ветерани та провідні теоретики руху О. Сеник та М. Сціборський. Однією з найбільш поширених версій вбивства є організація його СБ ОУН(Б). Лідери мельниківців слідували через місто до Києва, де планували провести переговори з командуванням німецької групи армій «Південь». Неподалік від штаб-квартири ОУН(М) по вул. Михайлівській до них стрімко наблизилася молода людина і пострілами з двох пістолетів «ТТ» ззаду холоднокровно розстріляла свої жертви, однак, втікаючи, була застрілена німецьким офіцером. При вбивці знайшли паспорт на ім’я уродженця Галичини Степана Козія (інколи подається – Кузія). 

Є твердження, що смертний вирок ветеранам ОУН було винесено «чорним судом» за участю Миколи Лебедя. Так, принаймні, свідчив один з керівників СБ ОУН(Б) Мирон Матвієйко, який назвав і організатора теракту – Миколу Климишина. Бандерівці одразу ж після вбивства миттєво втекли із Житомира, «лишивши розкидані речі і харчі» (Дмитро Вєдєнєєв, Володимир Єгоров (Київ). Меч і тризуб. Нотатки до історії служби безпеки Організації Українських Націоналістів. Частина III).

Докладніше у статті: Головна спецоперація ХХ століття.

Лекція філософа Едуарда Юрченка: «Вождь ОУН Андрій Мельник» (аудіо)

 

 

 

Наші інтереси: 

Нести правду про справжніх героїв-націоналістів. Читайте дослідження Організація Українських Націоналістів (ОУН), Третій Райх, націонал-соціалізм і незалежна Українська Держава.

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стартувала міжнародна слідча комісія Нюрнберг 2.0 щодо коронавірусної афери (відео)

Польський депутат Гжегож Браун разом з іншими польськими державними діячами та німецькими адвокатами дав пресконференцію щодо створення парламентської комісії з розслідування зловживань та порушень...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.

Згадані у статті Ярослав Барановський і Роман Сушко також були вбиті бандерівцями. Врешті-решт, бандерівська організація для цього й була створена – для руйнування українського націоналістичного руху шляхом фізичного знищення проводу і дискредитації руху в цілому.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Олена Каганець.

Ще одна цікава стаття, у якій Данило Яневський пропонує свою версію, чому ОУН розкололася і яку роль у цьому розколі зіграв Степан Бандери Степан Бандера відіграв деструктивну роль для ОУН.

Зображення користувача Сірко Крутивус.

Мельник, на жаль, стояв біля витоків повалення влади Його Ясновельможності. Замість того, щоб захистити ЗУНР, СС радо підтримали українських соціалістів і стали кістяком антигетьманського заколоту. Сподіваюсь, він каявся.

Зображення користувача Арсен Дубовик.

«Людина із шовку та сталі» - це нібито характеристика етико-інтуїтивного-інтроверта (ЕІІ), Миротворця?

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)