Зображення користувача Еней Харалужний.
Еней Харалужний
  • Відвідувань: 110
  • Переглядів: 122

ХАНГ-музичний інструмент нової ери

Категорія:

Ханг (hang) був розроблений у 2000 році Феліксом Ронером (Felix Rohner) і Сабіною Шерер (Sabina Scharer) із швейцарського міста Берн в результаті багаторічного вивчення тринідадського стілпана і багатьох інших резонуючих перкусійних інструментів з усього світу: гонгу, традиційного індонезійського гамелана, уду, Гатам, різних ручних барабанів, дзвіночків і музичної пилки.

Коротка історія створення ханга

Перший прототип ханга з'явився в 2000 році. Ви можите помітити, що виглядав він не так, як зараз ми уявляємо собі ханг. Легенда свідчить, що на експеременти в цьому напрямку щвейцарців наштовхнув  один-перкусіоніст з Індії. Йому сподобалися стілпани і він попросив зробити такий стілпан, щоб на ньому можна було грати руками, щоб він був меншим за габаритами ніж стілпан і ньому має бути "бас" як у уду.

Творці не зупиняються на цій моделі, вони постійно експерементують з формою інструменту, кількістю нот і покриттям, прагнучи створити ідеальну модель як з погляду саунду, так і елементарної зручності.
Вони зменшують глибину і загальні габарити першого прототипу в кілька разів для того, щоб інструмент можна було тримати на руках і грати, комфортно розташувавши на колінах.

У тому ж році вони випускають кілька інструментів, що відрізняються і за звуком і за габаритами від початкового прототипу. Саме цю форму інструменту багато хто асоціює з хангом.

Завдяки  відеороликам, що потрапили в інтернет, цей фантастичний на вид і незвичайний по звуку інструмент моментально завойовує популярність, зробивши в світі ефект вибуху бомби. За короткий час про нього дізнаються мільйони користувачів, а можливостями звучання починають цікавитися не тільки музиканти, а й звичайні люди.

Будова ханга

Ханг складається з двох з'єднаних між собою металевих півкуль: сторони Ding (Ding Side) і сторони Gu (Gu Side).

На боці Дінг розташовані 7-8 тональних областей, що утворюють "тональне коло". Тональна область називається Доум.
Доумен формуються спеціальними молоточками за особливою технологією, схожою з технологією налаштування стілпанів.

Після такого налаштування, ханг здатний впевнено зберігати звучання своїх нот і не вимагає регулярного підлаштування надалі. Друге покоління та інтегральний ханг зберігають налаштування ще краще, ніж їх більш страші побратими. Однак якщо ханг упустити на землю або сильно вдарити, тональні поля можуть втратити настройку. Відновлення можливе, якщо тільки ушкодження не надто великі. Під час налаштування повернення до правильних частот проводиться не тільки для основних тонів, але і для обертонів постраждалих нот. Ноти відновлюються ударами маленького молоточка по зовнішній поверхні і через отвір Гу по внутрішній стороні корпусу. Ні в якому разі ханг не розбирається навпіл.

Тональне коло оточує центральний купол, названий DING (схожий на гонг). Іноді купол називають DIN. На боці GU міститься отвір розміром з кулак для звукового резонансу. На цьому отворі можна грати як на уду або використовувати його для модуляції звуку DING.

При створенні ханга застосовується операція азотування поверхні. У процесі цієї операції на поверхні інструменту створюється найтонше покриття, що запобігає окисленню (ржавінню) сталі. На завершальному кроці на ханг наносять тканиною тонкий шар оліфи Biofa. Крім цього, у ханга другого покоління і інтегрального ханга є латунне покриття. Воно наноситься латунною щіткою на зовнішню поверхню ханга, а потім загартовується в печі. Інша відмінна особливість ханга 2006 року від більш ранніх - додаткове латунне кільце навколо шву, що з'єднує верхню і нижню половини.

Значення термінів "Ханг" (hang), "Ханг драм" (hang drum) і "хангханг" (hanghang)

На бернському діалекті німецької мови слово «hang» означає «рука».
У першу чергу, ім'я інструменту засноване на тому факті, що на ньому грають руками.

Слово "Ханг" (hang) є міжнародним зареєстрованим товарним знаком і власністю компанії PANArt. Це слово заборонено використовувати для інших музичних інструментів, організацій заходів, публікацій та ін.

Тому зараз, для позначення великої кількості нових аналогічних інструментів інших виробників в ужиток введено слово хендпан (handpan)


Ханг драм (hang drum)
Ця назва використовувалася в 2002 році північноамериканськими постачальниками ханга при продажі інструменту. Оскільки використання слова «Hang» разом з іншим описовим словом давало значні переваги для Інтернет-пошуку, назва широко поширилася в глобальній мережі. Через те, що вона не описує точні або повні особливості і звукові можливості ханга, творці самі ніколи не використовували її і попросили не використовувати її іншими людьми.

Хангханг (hanghang)
Це слово іноді використовується творцями ханга і користувачами як множину інструменту: один інструмент - Ханг, декілька - хангханг. У російськомовній частини інтернету цей термін не прижився, для множинного позначення частіше просто схиляються до слова «Ханг».

Покоління і різновиди ханга

Перше покоління. First Generation

Перше покоління Ханг - це назва інструментів, виготовлених переважно до кінця 2005 року. У цьому поколінні було 3 види інструментів, Кожен вид виготовлявся в певний часовий проміжок. Перші інструменти (ранні моделі ханга) - з 2001 до 2004, далі відбувається поділ інструментів на 2 типи, залежно від варіантів настройки і розташування Доумен.

Назва "Перше покоління" засноване заявою творців ханга, що оголосили навесні 2006 року про створення нового (другого) покоління інструментів.

Друге покоління. Нове покоління. Second Generation (New Generation).

Друге покоління - це збірна назва Ханг, виготовлених в 2006 і 2007 роках. Інструменти цього покоління покриті загартованою латунню, а також мають додаткове латунне кільце навколо шву, що з'єднує верхню і нижню половини. Крім того, творці ханга змінили підхід до звукових моделей другого покоління. Більшість нових хангів відносяться до низького голосу, тобто мають сім нот в тональному колі. Також у модель 2007 року тональні поля повернені під кутом 45 ° до радіусу ханга. Приймачем другого покоління є інтегральний Ханг.
На відео нижче ви можите побачити приклади звучання різних інструментів з 2003 до 2007 року.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3dSlBqsoAa4

Інтегральний Ханг. Integral Hang.

У лютому 2008 року компанія PANArt оголосила про подальший розвиток їхніх інструментів, представивши інтегральний Ханг. Поверхня нового ханга була темніша і жорсткіша, ніж у Хангу другого покоління. Зазнала змін і конструкція Дінга. Форма верхньої половини інтегрального ханга в цілому схожа на форму моделі 2007 року, тоді як нижня половина з отвором Гу трішки здавлена до овалу в перетині. Також від ханга 2007 успадковані діагональне розташування тональних областей в тональному колі і латунне кільце навколо шву, що з'єднує верхню і нижню половини ханга.

Інтегральний Ханг є логічним результатом багаторічних спроб творців ханга знайти найкраще поєднання тональних полів і якості звуку в цілому і, як наслідок, зменшити кількість звукових моделей.
У інтегрального ханга така звукова модель всього одна: налаштований на Ре/D3 малої октави Дінг і сім оточуючих його в тональному колі нот, Ля/A3 і Сі-бемоль/Bb3 малої октави, а також До/C4, Ре/D4, Мі / E4, Фа/F4 і Ля/A4 першої октави. Інші звукові моделі цього ханга поки не створювалися.


Посилання на відео

"Україна має талант-5".Анатолий Гернаденко [13.04.13] [Київ]  

"Україна має талант-5".Анатолий Гернаденко [4 полуфінал][11.05.13]

Божественное сочетание: Ханг и Арфа

Hang Massive - Once Again - 2011 ( hang drum duo )

hang insomniac jam

Космический барабан / Ручной барабан Ханг

The Snow - Emotion

The Snow - Future 1

Flaming sea - "Bells" ("Море горячее - "Колокольчики")


Посилання на аудіо

The Snow - 7 композицій

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Еней Харалужний.
0
Ще не підтримано

Дякую, пані Оксано, за уважне прочитання та доцільне виявлення моїх помилок!

Інформація - це те, що приховується.
Все інше - реклама.

Коментарі

Зображення користувача Еней Харалужний.
0
Ще не підтримано

Інструмент з якого лунають чарівні, божественні звуки!!!

Інформація - це те, що приховується.
Все інше - реклама.

Зображення користувача Оксана Лутчин.
0
Ще не підтримано

Вичерпно, цікаво подали, Енею, інформацію.+
Удосконалюємо:
"швейцарці наштовхнув" - швейцарців...
"він був би менш габаритним ніж стілпан і в ньому пристосувати бас як у уду" - тобто він має бути меншим, ніж стілпан і повинен мати бас, як уду. (Ваш варіант не узгоджений у відмінках).
З точки зору (русизм) - з погляду.
"по звуку" - за звуком.http://sd.org.ua/article/vzhyvannya-pryymennyka-po.html Тут можете ознайомитись з цією темою.
"асоціює" з хангом - сприймає як ханг.
Ханг - інструмент, пишемо з маленької букви.
"завдяки кільком відеороликах"(неузгоджено у Р. відмінку- в укр. мові нема такого закінчення -ом- це теж сусідське - завдяки кількох відеороликів. Відповідно "повернення правильним частотам" - повернення до правильних частот.
"насройка" - налаштування.
Знаходиться отвір - міститься отвір.
"стали" - сталі.
"великої кількості з’явившихся інструментів" - великої кількості нових інструментів.
" по глобальній мережі" - в глобальній мережі.
Вибачте, якщо Вас втомила зауваженнями. Вдосконалюємось.

Творімо разом мову Сенсар!

Зображення користувача Еней Харалужний.
0
Ще не підтримано

Дякую, пані Оксано, за уважне прочитання та доцільне виявлення моїх помилок!

Інформація - це те, що приховується.
Все інше - реклама.

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Зауваження не втомлюють.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)