[Тетяна]: Друзі, вітаю всіх. Я Тетяна Даниленко. Сьогодні у нас дуже гостра тема, яку можна назвати одним словом — Дроногейт. І наш сьогоднішній гість Юрій Касьянов, радіоінженер, фахівець з аеророзвідки, військовослужбовець. Вітаю вас.
[Юрій]: Добрий день. Дуже давно не бачилися. Тільки одне уточнення. Аеророзвідка — це вже таке поняття з безпілотників, взагалі авіації, те, що літає. В мене професійна освіта і досвід. Я можу професійно давати оцінки.
[Тетяна]: Давайте розпочнемо з вашої ролі на фронті. В якому ви військовому званні і в якому підрозділі служите?
[Юрій]: Військове звання в мене майор. Я дуже упирався, щоб мені не давали майора, бо я три терміни проходив капітаном, і це мене влаштовувало. Підрозділ — рота. У 2022 році ми добровільно пішли воювати з перших днів. Ми відкопали зброю, коптери, все було готово. Ми займаємося дронами з 14-го року. Навоювали добровільно, потім зробили свій підрозділ, все своє — кулемети, автівки, дрони. Але є проблеми з командуванням, не призначають людей на посади, не дають офіцерських звань, немає грошей на дрони.
[Тетяна]: Ви рік практично не давали інтерв’ю. Чому вирішили заговорити?
[Юрій]: Рік тому я дав інтерв’ю Дмитру Тузову на Радіо НВ про «Поляницю», ракетний дрон. Президент сказав, що в нас є такі ракети-дрони. Я сказав, що такого в класифікаторі немає. Після інтерв’ю написали гучний заголовок, що Касьянов викрав президента. Нам прилетіло, сказали, що підрозділ розформують, назвали мене невдячною свинею. Я пообіцяв не давати інтерв’ю, щоб не перекручували слова. Але рік минув, нічого не змінилося. Командування відморозилося, ніхто не хоче вирішувати.
[Тетяна]: Ви прокоментували розслідування Kyiv Independent про FirePoint, виробника дронів і ракети «Фламінго». Вони пишуть, що за компанією стоїть Тимур Міндіч, близький до Зеленського. Ви сказали, що їхні дрони дорогі й неефективні. Сформулюйте.
[Юрій]: Я не знаю, хто такий Міндіч. Я не політик, а технічно грамотна людина. Я бачив ці дрони, тримав їх у руках. FirePoint отримав 30% бюджету на дрони, хоча в них було 18 людей. Вони показали дрон FP1 на виставці, але розробка нормального дрона займає рік, випробування — пів року. Їхній дрон коштував 55 000 доларів, тепер — 120 000. Ефективність далекобійних атак — 3–30%. Це не дрони, а бухгалтерія для дурнів.
[Тетяна]: Ми могли б купити більше дронів за ці гроші?
[Юрій]: Питання не тільки в кількості, а в тому, щоб вони долітали. Без радіовисотоміра чи оптичної навігації дрон бачить ППО, його глушать, він падає. Це золота жила: робиш дрони, нав’язуєш силовикам, списуєш після пуску. Неможливо перевірити ефективність. Інші дрони мають зв’язок, а FP1 — ні, але приписують собі влучання. Це шкідливі операції, бо результат приписують не тим.
[Тетяна]: Чому ви скептичні до дронів-перехоплювачів? Чому нальоти «Шахедів» досі проблема?
[Юрій]: Дрони-перехоплювачі потрібні біля ЛБС, де не можна ставити ППО. Але вони літають недовго, батарея сідає за 10–15 хвилин. Шахеди швидші, літають вночі, їх багато. Потрібно багато операторів, а людей не вистачає — відправляють у піхоту. Компанії заробляють на перехоплювачах, привозять комплекти з Китаю, паяють у підвалі. Це не заміна ППО, як «Залізний купол» чи російські «Панцирі».
[Тетяна]: Чому погано, що кошти перейшли з доріг на зброю?
[Юрій]: Якби FirePoint зробив ефективний і дешевий дрон, я б зняв шляпу. Але вони отримують левову частку ринку, хоча не можуть за місяці зробити якісний дрон. Уніфікація потрібна, як у США чи Німеччині під час війни. У нас багато моделей, але кошти йдуть не туди. Це гальмує прогрес, бо чесні умови відсутні.
[Тетяна]: Дехто каже, що дрони FirePoint одні з найкращих, інші — що їх перероблюють на середню дальність. Це унікальна ситуація?
[Юрій]: Це хвороба ринку. Пів року тому я зібрав виробників і користувачів дронів. З’ясувалося, що далекобійні дрони переробляють на середню дальність, бо мотори неякісні, розвалюються за дві години. Їх списують, бо вони не долітають. Це не військова потреба, а замовлення виробника. Жодного штучного інтелекту в дронах немає — це програми захоплення цілі, відомі з 30-х років.
[Тетяна]: Kyiv Independent пише про погрози через розслідування щодо Міндіча. Як ви в епіцентрі тайфуну?
[Юрій]: Я знаю, як розподіляються кошти, проходив випробування й сертифікацію. Я не мовчу, бо фахівець у дронах і ракетах. Багато хто знає, але мовчить, бо боїться. Я спілкуюся з ринком, знаю, як це працює. Погрози Kyiv Independent — це реакція на правду про завищені ціни.
[Тетяна]: Ракетна програма України можлива чи немає сенсу?
[Юрій]: Ми можемо робити сучасну техніку масово, але потрібна державна програма й фахові люди, а не лояльні політики. У нас немає Міністерства озброєнь, відповідальності ніхто не бере. Фламінго — це не ракета, а макет із автопілотом за 1000 доларів. Треба консолідувати зусилля, залучати партнерів, робити ефективну зброю за низьку ціну.
[Тетяна]: Чи ефективно, що одна компанія займає третину бюджету на далекобійні дрони, коли їх бракує на фронті?
[Юрій]: Неефективно. Потрібен конкурс, вибір найкращої моделі, виробництво за ліцензією. Дрони потрібні, але їх ефективність — 2–10%. Якщо 100 дронів щодня прилітали б у Москву, це б змінило ситуацію. Але кошти йдуть не туди, бо немає політичної волі.
[Тетяна]: Хто має проводити експертизу?
[Юрій]: Не Генштаб, там немає фахівців. Потрібен окремий орган — комітет із дронів, який би визначав пріоритети. Мінцифри відсторонили, бо заважали грошовим потокам. У нас немає Міністерства озброєнь, а Міноборони одночасно замовник і виробник, що неправильно.
[Тетяна]: Чи змінилося щось із новим командувачем?
[Юрій]: Ситуація покращилася з Мадяром. При Сухаревському гальмували, можливо, він дратував когось. Мадяр знає, як зробити ефективно. Структура запрацювала, додали лінію дронів, фінансування від партнерів. Але чому це не зробили раніше?
[Тетяна]: Яких дронів бракує?
[Юрій]: Усіх: FPV, середньої й великої дальності. Піхота страждає, бо дронів мало через погану організацію й корупцію. Немає відповідальної людини, державної політики. Рік тому ми були попереду ворога, тепер наздоганяємо. Росія закуповує більше, а ми витрачаємо бюджет на неефективні дрони.
«Дроногейт» — це не просто скандал, а дзеркало проблем у війні технологій. Юрій Касьянов розкрив, як компанії на кшталт FirePoint отримують величезні бюджети, але постачають неефективні дрони з неякісними моторами. Корупція, відсутність уніфікації та фахового управління гальмують розвиток. Україна може створювати якісну зброю, але потрібна політична воля, прозорість і відповідальність. Без цього ми втрачаємо не лише гроші, а й людей на фронті.
Ця розмова відкриває очі на те, як неефективне управління та корупція впливають на війну. Ви зрозумієте, чому дрони, які мали б рятувати життя, не працюють, і як це пов’язано з розподілом коштів. Якщо ви цікавитеся технологіями чи підтримуєте армію, ця інформація спонукає вимагати прозорості від влади та підтримувати волонтерів, які забезпечують фронт. Знання про «Дроногейт» — це перший крок до змін, які зроблять Україну сильнішою.
Ця розмова відкриває очі на те, як неефективне управління та корупція впливають на війну. Ви зрозумієте, чому дрони, які мали б рятувати життя, не працюють, і як це пов’язано з розподілом коштів. Якщо ви цікавитеся технологіями чи підтримуєте армію, ця інформація спонукає вимагати прозорості від влади та підтримувати волонтерів, які забезпечують фронт. Знання про «Дроногейт» — це перший крок до змін, які зроблять Україну сильнішою.
Коментарі
Дуже інформативна стаття.