«Чорний лебідь» не впливає на ринок – це помах крил метелика…

Що таке «чорний лебідь»? Це подія, яка відбувається з ненульовою, але дуже маленькою ймовірністю, тому її ніхто не очікує. Для людей, які намагаються заробляти інвестуванням на різних ринках, вельми шкідливою є теорія так званого «чорного лебедя». 

Сучасні теорії економіки полюбляють оперувати поняттям «чорного лебедя», тому що усі події в економіці так звані «шоки» мають зовнішню природу. Сучасні економічні теорії не можуть пояснити циклічну поведінку ринку, не можуть пояснити соціодинаміку. Тому так звані «чорні лебеді» вважають поясненням того, що відбувається в економіці. Для дев’яноста відсотків натовпу, що втрачає гроші, будь яка подія є «чорним лебедем». Тому, що вони не очікували таку подію. Вважається, що «чорний лебідь» призводить до зміни тренду на ринку.

В певний момент часу дев’яносто або навіть більше інвесторів на ринку стоять в один бік в очікуванні прибутку, який мріють отримати від продовження тренду на ринку, оскільки вони стоять за трендом й «раптом»… ринок розвертається, й замість омріяного прибутку всі ці дев’яносто відсотків мають збитки. Для них будь яка подія, що сталася перед тим як вони почали мати збитки є «чорним лебедем».

Для десяти відсотків учасників ринку, які спостерігають за тими дев’яноста відсотками, й які розуміють що відбувається, ця подія не є «чорним лебедем», а є чинником метелика.

Що таке чинник метелика? Рівняння Лоренца, що описують конвекцію, використовують для опису поведінки атмосфери. Там виникає певна нестабільність, яка призводить до того, що найменше збурення має наслідком те, що система із одного стану дуже швидко переходить в інший тим самим сильно змінюється траєкторія розвитку, відбувається біфуркація. Чинник метелика полягає в тому, що в певному стані атмосфери помах крил  метелика десь над Південною Африкою може мати наслідком через тиждень циклон, або навіть ураган над Британією. Найпростіша модель біфуркації – маленька відполірована металева кулька нерухомо лежить на вершині великої  відполірованої металевої кульки. Куди, по якій траєкторії покотиться маленька кулька вниз залежить від помаху крил метелика, що пролетить поруч.

Що ми спостерігаємо на ринку? Ми спостерігаємо зміну тренду, зміну поведінки ринку від зростання до падіння й навпаки. Люди, які розуміють що відбувається, коли усі стоять в один бік й за Еліоттом все виконано й за циклами ринок підійшов до певної точки розвороту, не слідкують за новинами. Вони розуміють, що будь яка новина може мати наслідком зміну тренду. Потім цю новину назвуть «епохальною» – для абсолютної більшості це буде «чорний лебідь».

Для тих, які належать до десяти відсотків, які вже знали що тренд змінюватиметься то для них новини не мають значення, бо будь яка з них може його змінити. Але для них це не має значення, бо вони вже вийшли з ринку, вони не мають позиції й шукають можливість знову увійти в ринок, шукають нову позицію, протилежну тій яка була.

Конкретний приклад. Дев’яносто п’ять відсотків скаже, що в кризі 2008-2009 років винен Lehman Brothers – вони збанкрутували і все пішло шкереберть. Люди шукають простого пояснення. Але на графіках ви не знайдете точки, де був крах Lehman Brothers. Чому? Тому що ринки вже до того падали. Вже змінилася логістична крива, але ще не до всіх дійшло, що змінився тренд. Більшість ще сподівалася на продовження старого тренду. В термінах Еліотта тоді був початок третьої хвилі.

Який реальний вплив мав крах Lehman Brothers? Жодного. Ринки вже падали бо почав стискатися кредитний цикл – кредитна маса, боргова маса почала стискатися. Падіння Lehman Brothers було не причиною, а наслідком цього стискання. Не могла компанія з капіталізацією 20-30 мільярдів доларів привести до втрат 70 трильйонів доларів у цілому світі. Це означає, що система вже була готова втратити ті сімдесят трильйонів доларів. Й що маленьке збурення в тридцять мільярдів доларів стало причиною цих величезних втрат? Замість Lehman Brothers міг бути хто завгодно.

Тобто «чорні лебеді» дуже зручні людям, бо знімають з них відповідальність за свої дії не тільки на ринку, а в житті, взагалі в економіці, за ухвалення рішень. Мовляв, це «не я дурень, не я не подумав, це «чорний лебідь» прилетів» – чудова система для самозаспокоєння та пояснення того що відбувається. Таких людей «чорний лебідь» рано чи пізно дістає. Якщо не в цей раз то в наступний. Переважна більшість людей не бажає думати.

Наприклад, люди не бажають думати, що незабаром вони втратять гроші у європейських банках. Тому що Євросоюз не дуже голосно, але заявив, що буде йти кіпрським шляхом, про який більшість вже чомусь забула. Тобто проблемні банки рятуватимуться за рахунок вкладників. Який банк у Європі є проблемним? Будь який банк, який має інвестиційний підрозділ. Тому що європейські банки працюють з величезним плечем. Наприклад, Дойче банк працює з шістдесятим плечем, мається на увазі відношення активів до капіталу. Фінансова система США значно краща, вони працюють з десятим плечем. Що таке шістдесяте плече? Це рух ринку на відсоток-півтора проти вас й вашого капіталу не має. Саме тому найбільші європейські інвестиційні банки є банкрутами. Нічого дивного тут не має. Чому вони досі офіційно не є банкрутами? Тому що у них ще не має касового розриву. Євросоюз рятуватиме свої банки за рахунок вкладників. Тобто гроші тих, хто тримає їх на депозитах в європейських банках з інвестиційними підрозділами, будуть конвертовані в якісь мало зрозумілі акції та облігації. А гроші з депозитів не повертатимуться. Якщо хтось має картку Євросоюзу, то на ній залишиться сто тисяч євро. Якщо такої картки не має, то взагалі нічого не отримає. 

Хто про це зараз думає?

Ніхто.

Для всіх це знову буде несподіванкою. Як для усіх був несподіванкою Кіпр. Зауважимо, що Кіпр не міг бути несподіванкою для мінімально грамотної та розумної людини, яка розуміє що відбувається й слідкує за своїми грошима. Тому що до того були проблеми у Греції. Кіпрські банки були серед головних інвесторів Греції. Після подій у Греції жодна притомна людина не могла тримати гроші у кіпрських банках. Але для переважної більшості проблеми з кіпрськими банками були несподіванкою. Це означає, що інколи буває корисним міркувати, причому трохи далі ніж про це вам кажуть різні фінансові аналітики та радники керуючих компаній.

Найсуттєвіші речі лежать на поверхні. Не треба повз них проходити. Справа не тільки у Греції. На підході проблеми в Іспанії, Португалії, Італії. Навіть у Франції починаються серйозні проблеми. Треба мати це на увазі. До речі фінансовий борг Великої Британії у шість разів більший за ВВП. Все це не є таємницею. Все це відкрита інформація.

Головне питання: не в тому що трапиться, а в тому КОЛИ? У кінці дві тисячі п’ятнадцятого чи в середині дві тисячі шістнадцятого… Два чи три квартали не є великим терміном для тієї події, що має статися.

Гравець: 
Вiктор Нокiд
349

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка