Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

А цар-то несправжній: Що більший тиск на Путіна, то він поступливіший – New Statesman (Британія)

Категорія:

Всупереч загальноприйнятій думці, коли Путіна притиснули до стіни, він не став більш небезпечним. Навпаки, він став схильним до компромісів і переговорів, зосередившись на тому, щоб врятувати своє становище. Події 24 червня слід розглядати як лабораторний тест для розуміння Путіна і його режиму, а також як інформацію для дій Заходу щодо того, що залишається від війни в Україні.

23070402.jpg

Огороджена Красна площа в Москві (дуже символічно). Фото: Maxim Shemetov / Reuters

23 червня я відвідав голову української військової розвідки Кирила Буданова в комплексі відомства, розташованому на відокремленому півострові на Дніпрі в Києві. Нещодавно російська пропаганда оголосила цього воєначальника мертвим або таким, що лежить у комі в німецькому госпіталі. Але коли я зустрівся з ним, він був у доброму здоров'ї, з поголеною головою і готувався виїхати з Києва на нову, неоголошену місію.

Так почав свою статтю на New Statesman Bruno Maçães.

Він розповів, що йому показали пошкодження, завдані одному з будинків іранськими безпілотниками 29 травня, під час атаки, в якій, за повідомленнями, загинув Буданов. А з Будановим він обговорив кілька нагальних тем, пов'язаних з війною, від вибуху "Північного потоку" у вересні 2022 року до ризиків ядерного теракту на Запорізькій атомній електростанції. Потім Буданов на прощання сказав загадкову фразу: "Путін вже втратив контроль".

Через три години Євгеній Пригожин, керівник приватного військового підрядника "Вагнер Груп", оголосив у соціальних мережах, що російська армія щойно розбомбила один з його таборів, і що він має намір направити військову колону в "марші за справедливість" до штабу армії в Ростові-на-Дону, розташованому приблизно за 1000 км на південь від Москви, щоб покарати військове керівництво. Незабаром після опівночі 24 червня війська Вагнера перетнули кордон України з Росією, не зустрівши жодного опору з боку прикордонників. Пригожин глузливо проголосив, що його війська зустрічали як визволителів. "Прикордонники йшли до нас і вітали наші війська", – написав він у Telegram.

Коли угруповання зупинило свій наступ, воно було лише за 200 км від російської столиці. Російська армія, яка розпочала війну як друга найпотужніша у світі, а потім деградувала до другої в Україні, тепер здавалася здатною вибороти лише почесне друге місце всередині самої Росії. Національна гвардія, московські полки і спецслужби, здавалося, запитували Пригожина: "Ти хочеш державу?". Перспектива вагнерівської революції також не викликала особливого відрази у російської громадськості, занадто анестезованої роками правління Владіміра Путіна, щоб відчувати сильні переживання з приводу чогось.

Чому Пригожин розпочав свій запаморочливий наступ і чому він зупинився?

Відповідь на перше питання проста. 10 червня міністр оборони Сергій Шойгу видав директиву, в якій наказав усім "добровольчим загонам" підписати контракти з його міністерством до кінця червня. Це означало кінець Вагнера. Говорячи тюремною мовою, яку полюбляють його бійці, угруповання буде переміщене з чорного в червоне, зі злочинного світу, непідвладного державній владі, у світ правил і адміністрування. Воєнізоване угруповання, вперше створене у 2014 році для дій у Криму та на Донбасі і задумане як прихована філія російської держави, буде поглинуте своїм творцем. Її прибуткова діяльність в Африці відтепер перейде під контроль правлячої бюрократії. У Пригожина було три тижні, щоб запобігти такому розвитку подій, і він негайно розпочав підготовку повстання. "Вагнер не підпише жодних контрактів з Шойгу", – заявив він 11 червня. Згодом українські розвідники повідомили мені, що знали про плани Вагнера майже за два тижні до того, як вони були втілені в життя.

Незважаючи на протести Пригожина проти директиви Шойгу, Путін не втрутився. Проте Пригожин, мабуть, був упевнений, що зможе змусити Путіна дослухатися до нього. Ніхто краще за боса "Вагнера" не знає про катастрофічний стан російських збройних сил. Втрати в Україні були монументальними, моральний дух впав, були мобілізовані резерви, щоб зупинити український наступ. Багато хто в армії симпатизував критиці Пригожина щодо ведення війни. "Марш за справедливість" – це було "по-понятіям", говорячи тюремною мовою. Свої "принципи" військове керівництво не змогло продемонструвати в бою – правду, мужність, чесність. Це був бунт маргіналів суспільства, очолюваний "ворами в законі" – легалізованими злодіями або "злодіями, які стали законом".

Кремлівська влада вела переговори з Пригожиним з вечора 23 червня, коли Вагнер розпочав свою експедиційну кампанію. Російські джерела, обізнані з подіями, розповіли мені, що Антон Вайно, голова президентської адміністрації, розмовляв з Пригожиним вранці 24 червня, коли той вже був у Ростові. Керівник "Вагнера", швидше за все, очікував, що Путін приїде до Ростова і зустрінеться з ним і Шойгу, але міністра оборони ніде не було видно, а Путін готувався зробити заяву, в якій порівнював Пригожина з Леніним і обіцяв швидке покарання для "тих, хто обрав шлях зради".

Пригожин – не Ленін, і його відчайдушну авантюру не слід розглядати як спробу державного перевороту. Кращою історичною аналогією є Ємельян Пугачов, отаман яїцьких козаків і лідер однойменного повстання, яке виникло в провінції проти правління Катерини II і досягло кульмінації в 1775 році, коли Пугачов був обезголовлений і четвертований на одній з московських площ. Метою повстання Пригожина було протистояти підпорядкуванню Вагнера – джерела безпеки і влади Пригожина, без якого він не може вижити. Було мало шансів, що Вагнер зможе пересилити лояльні Кремлю сили і залучити на свій бік всі основні центри російської влади – керівництво збройних сил, спецслужб, олігархів і технократів.

Але, хоча Пригожин відступив від ризиків збройного зіткнення на берегах Оки, Путін так само боявся кинути кості. Всупереч загальноприйнятій думці, коли Путіна притиснули до стіни, він не накинувся на нього і не став більш небезпечним. Навпаки, він став схильним до компромісів і переговорів, зосередившись на тому, щоб врятувати своє становище. Події 24 червня слід розглядати як лабораторний тест для розуміння Путіна і його режиму, а також як інформацію для дій Заходу щодо того, що залишається від війни в Україні.

На той час, коли Вагнер наближався до Оки, де була імпровізована лінія укріплень, угода була досягнута. Судячи з усього, Пригожин отримав більшу частину того, що хотів. Речник Кремля Дмитро Пєсков оголосив, що кримінальну справу, порушену проти нього, буде закрито, а його війська більше не мають юридичного обов'язку підписувати контракт з Міністерством оборони. Пригожин, очевидно, погодився оселитися в Білорусі, хоча це, здається, не має великого значення для того, чи виживе "Вагнер" і що його лідер планує робити в майбутньому. Це також далеко не підтверджено. 25 червня я надіслав повідомлення Буданову, українському розвіднику, щоб запитати його думку, чи "Вагнер" виживе. Його відповідь: "Ми знаємо, що так".

У ледь зрозумілій промові, виголошеній увечері 26 червня, Путін заявив, що вони змогли придушити повстання. Ніхто не повинен сумніватися в цьому, принаймні, дивлячись на його рішення не придушувати його. Здавалося, не усвідомлюючи, наскільки жалюгідно звучить це пояснення, він додав, що відсутність реакції з боку держави була лише для того, щоб дати повстанським військам шанс подумати. Нарешті, припустивши, що змова була організована Україною як помста за зупинку наступу, чинний президент, змарнілий і задиханий, сказав повстанцям, що вони вільні приєднатися до  свого ватажка в Білорусі.

Уявіть, що озброєна група в Техасі чи Юньнані розпочала похід на Вашингтон чи Пекін, заздалегідь оголосивши про це в соціальних мережах у повідомленнях, пересипаних тюремним сленгом і погрозами знищити все на своєму шляху. Уявіть собі, що група швидко просувається до околиць столиці, в той час як центральна армія намагається знищити автомагістралі як останній засіб, щоб зупинити мародерів. Дорогою група збиває кілька гелікоптерів і літаків. Врешті-решт, наближаючись до центру влади, Вашингтон чи Пекін змушені підписати перемир'я. Як пожартував один російський користувач у Твіттері, "сьогодні ми дізналися, що, не дай Боже, якщо НАТО нападе на нас, то найбільше, що ми зможемо зробити, це розкопати асфальт". Колишній кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало прокоментував цю ситуацію: "До людей виходили тільки незнайомі і невідомі люди, і всі від душі сміялися з них. Складалося враження, що країною ніхто не керує".

Правда вийшла назовні – нема ніякої російської держави. Є театральна постановка під назвою "Російська держава", але як довго вона триватиме – невідомо. Коли танки Вагнера зайняли головні дороги в Ростові, відеоблогер запитав двірника, що він думає про цю ситуацію. "Все йде за планом", – відповів той, змітаючи недопалки у совок. Це кумедно підсумовує стан Росії.

Пригожина цілком можуть вбити найближчими днями, але мережа прихованих вбивць – це не спосіб керувати сучасною державою. Збройне повстання змусило розподілити владу в Росії. Путін не може цього приховати. Він намагався придушити заколот авторитарним способом, але був змушений відмовитися від цієї ідеї на півдорозі і, що для нього справді катастрофічно, зробив це після того, як оголосив у телевізійній промові, що ніякого милосердя не буде. Вертикаль влади розвалилася. Козаки вийшли на волю. До неділі 25 червня по всій Росії ширилися плітки про те, що Путін здався. Це нагадало мені відому фразу з радянського комедійного фільму 1973 року "Іван Васильович змінює професію": "Армія збунтувалася! Кажуть, цар несправжній!".

"А ви вважаєте, що він справжній?" – запитав ресепшионіст в моєму київському готелі, коли я повернувся в ніч на 23 червня. На вулицях було повно молоді, яка насолоджувалася літньою погодою, і вперше з початку війни столиця здавалася мені нормальною. Вночі в небі над містом лунали гучні вибухи, але протиповітряна оборона значно поліпшилась. Тим часом Москва побачила військові та поліцейські машини, які блокували головні перехрестя та дороги. Це був символ змін. Українці запасалися попкорном, щоб стежити за подіями вихідних.

Наступного дня на київському книжковому ярмарку можна було знайти теорії та прогнози на будь-який смак. Невеликі групи збиралися на кожному розі. Коли міністр закордонних справ Дмитро Кулеба прибув на свій виступ, натовп вітав його як рок-зірку. Настрій був гарячий, революційний. Солдати, вулиці, письменники – всі це об'єдналося. У всіх було яскраве відчуття, що колеса історії рухаються, цього разу швидше. Українці вірять, що такі революції будуть на краще.

У міру того, як український наступ набирає обертів, все більше і більше оголюється гнилість в основі російської армії і російської держави. Саме війна зробила практично неможливою будь-яку спробу це завуалювати. Її наслідки навряд чи можна буде утримати поза межами Росії. Коли починає вимальовуватися перспектива військової поразки, багато хто, як Пригожин, повільно відходить на узбіччя і готується до взаємних звинувачеь і чисток, які неминуче мають послідувати за цим. Ви хочете піти на дно разом з кораблем, що тоне, чи врятувати себе назавтра? Внутрішній конфлікт призводить до подальшого послаблення військових зусиль, і це – замкнене коло.

Протягом останніх кількох місяців українські посадовці говорили мені, що їхнім пріоритетом є контроль над цим колом і прискорення його руху за рахунок посилення тиску на полі бою. Якщо Путін занадто слабкий, щоб виграти війну в Україні, то він, мабуть, занадто слабкий, щоб придушити внутрішній тиск, щоб кинути виклик владній вертикалі, політичній ієрархії. "Кажуть, що цар несправжній!"

Наші інтереси: 

Стаття руйнує поширену на заході модель "щура, загнаного в кут", мовляв, якщо Путіна занадто притиснути, то він вчинить щось неймовірне і, гинучи, потягне за собою весь світ. Експеримент Пригожина показав протилежне: якщо на Путіна добре наїхати, він стає лагідним і покірним – це типова поведінка корпоративного психопата. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи