Як легальний ігровий бізнес і кіберспортивна спільнота стали одними з найшвидших донорів ЗСУ
Як легальний ігровий бізнес і кіберспортивна спільнота стали одними з найшвидших донорів ЗСУ
Звідки гроші? Легалізація, яка допомогла бюджету
До 2020 року ринок був у тіні: ніяких податків, ніякої відповідальності. Після закону 2020-го та видачі перших ліцензій КРАІЛ усе змінилося. Компанії почали платити 18 % ГГР, податок на прибуток і величезні ліцензійні платежі.
- 2023 рік — 10,4 млрд грн податків.
- 2024 рік — 23–25 млрд грн.
- 2025-й іде до нового рекорду.
Ці гроші йдуть у бюджет, а звідти — на ЗСУ, медицину, відновлення. Тобто кожен, хто легально вболіває за улюблену команду або грає в слоти, фактично фінансує оборону країни.
НагоруНе чекали бюджету — донатили напряму
Багато компаній вирішили не чекати, поки податки «дійдуть» правильними каналами.
GG.BET з березня 2022-го запустив постійні благодійні стрім-марафони: кожен великий турнір з CS2, Dota 2 чи Valorant супроводжувався збором. Частина комісій, спеціальні патріотичні скіни, прямі донати від глядачів — за три роки тільки через їхні кампанії пішло понад 120 мільйонів гривень на дрони, «швидкі», тепловізори й медицину.
Так само вчинили й конкуренти: кнопки «Допомогти ЗСУ» в особистих кабінетах, прозорі звіти, перекази на «Повернись живим», фонд Притули, «Армію дронів». Загальна сума від усієї індустрії — далеко за 2,5 млрд грн.
НагоруКіберспорт швидший за корпорації
Кіберспортивна спільнота виявилася навіть оперативнішою за багато великих бізнесів. Стрімери збирали 5–10 мільйонів за один вечір. Гравці замість ставок на матчі просто кидали гроші на байрактари й пікапи.
Те, що ще вчора називали «розвагою для школярів», раптом стало одним із найпотужніших каналів народного фінансування армії.
НагоруЧетвертий кит оборонного бюджету
Сьогодні бюджет тримається на трьох китах: західна допомога, внутрішні запозичення й податки бізнесу. Легальна ігрова індустрія стала тим самим «четвертим китом», про який рідко говорять у новинах, але який уже врятував сотні життів на фронті.
Поки хлопці на нулі відбивають штурми, айтішники з кіберспортивних компаній просто роблять свою роботу: пишуть код, проводять турніри й переводять черговий мільйон на рахунок фонду. Тихо, без політики й гучного піару.
Тому наступного разу, коли почуєте «та то просто букмекери», згадайте: саме ці «просто букмекери» за три роки зібрали на ЗСУ більше, ніж деякі європейські країни за весь час великої допомоги. І продовжують це робити щодня.
НагоруЕкономіка.