Олена Каганець's picture
Олена Каганець
72

На Тарасовій горі в Каневі відбулось вручення Шевченківської премії України

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

2019-го Шевченківську премію в номінації "Кіномистецтво" отримав Роман Бондарчук за дебютний повнометражний ігровий фільм "Вулкан". Режисер був єдиним претендентом на нагороду у третьому турі голосування.

 

19030904.jpg

Цьогорічні лауреати Шевченківської премії фотографуються з Петром та Мариною Порошенко на Тарасовій горі в Каневі. З права наліво Роман Бондарчук, Оксана Забужко, Петро Порошенко, Марина Порошенко, Володимир Шейко, Василь Чебаник

У картині крім головних ролей знімалися реальні жителі міста Берислава на Херсонщині.

Кінокритики називають "Вулкан" документальною картиною у художній формі. Показує регіон України, який рідко можна побачити не лише в кіно, а й у телевізійних новинах.

В номінації "Театральне мистецтво" нагородили директора-художнього керівника Івано-Франківського музично-драматичного театру імені Івана Франка Ростислава Держипільського.

Відзначили його вистави "Енеїда" за Іваном Котляревським, "Вона – Земля" за Василем Стефанико, НАМLЕТ за Вільямом Шекспіром, "Оскар і Рожева Пані" за Еріком-Емманюелем Шміттом.

"Раніше Держипільського номінували на Шевченківську премію за вистави "Солодка Даруся" та "Нація" за творами Марії Матіос, - розповідає театрознавиця Ганна Веселовська - Цього разу Комітет нарешті присудив йому нагороду. Думаю, на це спонукав передусім НАМLЕТ — цікавий й експериментальний спектакль .

Текст Шекспіра у Держипільського стає приводом говорити про сьогоднішнє українське суспільство. Гамлет у нього — воїн, який узявся навоити лад у країні. Йому не вдається це зробити — фінал трагічний, як і у класичному творі. Але цей герой — мужня, рішуча людина, яка готова на все заради порятунку вітчизни.

Також Глава держави вручив премію письменниці Оксані Забужко за книгу "І знов я влізаю в танк...". Вона та Богдан Горинь з двотомником есе-колажу "Святослав Гординський на тлі доби" стали лауретами в номінації "Публіцистика, журналістика".

"Відсутність лауреата в номінації "література" — наслідок того, що ми оцінюємо ці три складники як один, - каже член шевченківського комітету, літературознавець Ростислав Семків. - Саме в публіцистиці були авторитетніші номінанти. У фіналі стало зрозуміло, що претендентів двоє. Богдан Горинь і Оксана Забужко набрали однакову кількість голосів, тому Комітет премії нікому не віддав перевагу і нагороду вирішили розділити.

"І знов я влізаю в танк" — не перша книжка публіцистики в Оксани Забужко. Крім того, в неї є художня творчість — велика й мала проза. Є й наукові дослідження. Тобто її остання книжка насправді демонструє рівень, що так само простежується в інших текстах. Тому вона цілком заслужила на Шевченківську премію.

До того ж Забужко — чи не найбільш промовистий речник України за кордоном. Вона здійснила багато саме публіцистичних виступів. Зокрема, постійно говорила про Революцію гідності на європейських телеканалах.

Забужко ставить собі за мету створення людини нового типу за допомогою публіцистики. Це направленість на Захід, на цінності, які ми називаємо європейськими. І тут Європу треба розуміти в категоріях Миколи Хвильового. Не просто географія чи сучасний Євросоюз, а глобальніший контекст. Європа як гуманізм, інтелектуалізм, культурність.

Про Богдана Гориня можна сказати те саме. У книжці "Святослав Гординський на тлі доби" він начебто показує нам людину минулої доби, але також хоче вплинути на сучасність. Щоб українці ставали кращими. "Святослав Гординський на тлі доби" — перше ґрунтовне, різнопланове дослідження митця, про якого було мало відомо. У 1940-х цей галичанин емігрував у США. Встиг багато зробити в літературній творчості, мистецькій площині і як критик. Створював поетичні збірки. Писав монографії. Робив мозаїки. Був масштабною постаттю, якою пишалася б кожна культура. Мав виразну національну позицію — в радянський час таких намагалися забути".

Шевченківську премію в номінації "Візуальні мистецтва" отримав художник Василь Чебаник з проектом "Графіка української мови". За "Музичне мистецтво" відзначили художнього керівника – головного диригента Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського радіо Володимира Шейка.

Наші інтереси: 

Шевченківська премія, як скорочено називають Націона́льну пре́мію Украї́ни і́мені Тара́са Шевче́нка - це державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року.