Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 6
  • Переглядів: 6

Країна пенсіонерів та бюджетників. Як Україні вибратися з «пенсійної» пастки

В Україні менше ніж 13 млн офіційно працюючих, тобто тих, хто сплачує ЄСВ до пенсійного фонду, що має утримувати понад 11 млн пенсіонерів. Головна проблема (після проблеми правосуддя) – це податки чи перекоси податкового адміністрування. Запит зрозумілий – знизити податковий тягар. Але як тоді годувати 19 млн бюджетників та пенсіонерів.

Також в Україні 6,3 млн дітей до 14 років, 2,2 млн учнів та студентів, 1,7 млн безробітних та близько 1 млн непрацюючих людей з інвалідністю. Це не було б такою проблемою, якби економіка була розвинена, виробництво високотехнологічне, а продуктивність праці давала доходи на рівні Польщі чи Литви. Проте українська економіка слабка, і не завжди можна заробити так, щоб вистачило на податки, пише у своїй статті "Солідарна пенсійна система померла. Як Україні подолати прокляття країни пенсіонерів" на Forbes Дмитро Боярчук.

Він пише, що зараз маємо 3,5 млн трудових мігрантів (але, думаю, що набагато більше!). І десь стільки ж само громадян, які вирішують свої фінансові проблеми неофіційно (поки що в Україні).

Якщо узагальнити, то уся дискусія про економічне зростання зводиться до дилеми: на кого покласти «соціальний багаж», доки економіка (чи окремо взяті точки росту) набиратиме прискорення.

Рішення – у площині соціальних зобов’язань.

Він не закликає «скинути соціальний баласт», але вважає доцільним зафіксувати: шанс на економічний прорив з’явиться тільки тоді, коли знайдеться цивілізоване розв’язання дилеми: «знизити податки в умовах роздутих соціальних зобов’язань».

Політик, коли потрібно обирати між «економічним розвитком» і «збільшенням коштів до бюджету», завжди обере «збільшення коштів до бюджету», а наслідки відкладеного економічного розвитку перейдуть у спадок наступникам.

Рейтинг витрат розширеного* бюджету за 2020 рік, млрд грн

* Включає позабюджетні фонди, як, наприклад, Пенсійний фонд України. Джерело: Державне казначейство України

На пенсії витрачається 24% розширеного бюджету (2020 рік), або 11,4% ВВП. 

Щоб молодь мала майбутнє в Україні, потрібно звільнити її від тягаря минулого

Солідарна пенсійна система де-факто банкрут. Фінансовий стан Пенсійного фонду України залишається стабільно важким. Близько 40% видатків Пенсійного фонду покриваються коштом трансферу з державного бюджету.

Один зі сценаріїв передбачає, що через 30 років дві третини українців віком старше 65 років не матиме право на державну пенсію. 

Автор статті вважає, що можна чекати, допоки проблеми стануть критичними та спровокують гостру кризу.  А можна усвідомити, що настав час демонтувати солідарну пенсійну систему. 

Це – найскладніша, найдорожча і найтриваліша реформа, про яку коли-небудь говорили в Україні. Але саме в неї варто вкладати найбільші інвестиції, якщо ми бажаємо вийти на інший рівень розвитку. 

Ця реформа вирве з рук популістів основний інструмент руйнування країни, звільнить шлях до зниження податкового навантаження і нарешті позбавить фіскалів впливу на бізнес та системних перекосів у відносинах бізнесу з державою.

Модель стійкої пенсійної системи повинна включати п’ять базових елементів.

  1. Усвідомлення персональної відповідальності за своє пенсійне майбутнє (нема на кого перекласти цей тягар, держава не зможе забезпечити заможну старість).
  2. Податкове навантаження на працю потрібно радикально знизити.
  3. Вибір способу заощаджень має бути добровільним, без примусу.
  4. Держава гарантує лише мінімальну виплату з втрати працездатності за віком.
  5. Держава відповідальна за стабільні макроумови для збереження пенсійних накопичень та несе відповідальність за спонукання громадян змолоду турбуватись про власну старість.

 

Наші інтереси: 

Розуміти, що за 30 років Незалежності від СРСР Україна продовжувала жити за правилами УРСР. Всі ті Кравчуки та Кучми не хотіли змінювати систему, вичерпуючи ресурси країни. Ось чому ми не живемо, як в Польщі, яка зважилася на "шокову терапію" та інші економічні реформи. Наслідки відкладеного економічного розвитку маємо зараз у спадок, в першу чергу в Пенсійному фонді. А молодь, яка платить 22% ЄСВ (єдиний соціальний внесок) до Пенсійного фонду вже попереджають, щоб вони самі собі на пенсію заробляли. Тобто вони просто платять данину державі окрім податку на доходи фізичних осіб.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Богдан ДуБ.
0
Ще не підтримано

"Революція без еволюції - це ідейна спекуляція"

Коментарі

Зображення користувача Богдан ДуБ.
0
Ще не підтримано

"Революція без еволюції - це ідейна спекуляція"

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Поясни.

Зображення користувача Богдан ДуБ.
0
Ще не підтримано

той скрін зробив я, з розмови зі старим знайомим на днях. на синьому тлі - мій текст.
після М'04(помаранчевого), весною 2005го, був у гостях, спілкувались.
а відео, яке наштовхнуло на спогади - ось: https://www.facebook.com/elena.novichenko.39/videos/3778323968891744

"Революція без еволюції - це ідейна спекуляція"

Зображення користувача Богдан ДуБ.
0
Ще не підтримано

трохи фону:
я тоді осінь-зима 2004 (до НР) провів в Києві. Ризикнув навчанням (дирекція була за протилежну сторону), здоров'ям і свободою (пам'ятаючи Україну без Кучми 2001го). Їхав звичайним мітингувальником, повертався сотником Чорної Пори. Могли відрахувати з ВУЗу, зідрані до крові ноги і обпечена слизова рота, бо часу ждати, поки кип'яток в одноразових стаканчиках достатньо остине, в певний період, не було. В кінці М'04 це була вже така собі робота, буле вже полегше, нормально висипався, хоча і ризики вийшли на новий рівень.
Знайомий з дружиною, хоча і їздили "туристами" на М, "займались революцією" в Луцьку. Витрачали купу часу і грошей, відклавши родинний бізнес.
Тоді здавалось, що ми як МНС-ники, змушені прсото усувати наслідки системи.
Опісля (весна 2005) говорили про реформи. Ну я і видав реформу.) Гіпотетично, як сухий розрахунок.

"Революція без еволюції - це ідейна спекуляція"

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Цікаво.

Зображення користувача Микола Стригунов.
0
Ще не підтримано

Може, з цього варто написати статтю-розповідь на НО? Бо, матеріал дуже цікавий!

Якщо прагнеш чуда - створюй його!

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Після того, як Президентом став Ющенко, було і в мене багато сподівань! Я чесно платила в Пенсійний фонд 32, а потім 32,5% від чистого доходу як ФОП. Але економічних реформ при Ющенку так і не відбулося:( Хоча Президентство Ющенка однозначно схвалюю! Завдяки йому, ми повноцінно відкрили тему Голодомору в Україні, підняли постать Івана Мазепи на належний рівень, відкрили меморіальний комплекс "Батуринська столиця", etc. Але, на жаль, не зробили ЖОДНИХ економічних реформ. Пенсійний фонд тупо роздавав державні гроші та інші соціальні виплати. А тепер молодим кажуть, щоб вони самі собі пенсію заробляли! Чому б тоді не зробити недержавні пенсійні фонди? Ющенко ж був знаним лібералом, а держава ще мала можливості для їхнього забезпечення. Але, може, я не права?

Зображення користувача Роман Соломонюк.
0
Ще не підтримано

Недержавні ПФ є і доволі успішно працюють. Проте законодавство України дозволяє НПФ йти в "-". Кращі умови є у лайфових СК. Така система давно працює у США і багатьох країнах. На щастя, люди живуть краще ніж у минулому і довше, тому пенсіонерів буде більше. І єдиний механізм - накопичувати для себе протягом життя.

Зображення користувача Микола Стригунов.
0
Ще не підтримано

Так, недержавні ПФ є зараз. А, шановна добродійка Олена каже про двохтисячні, коли президентом був Ющенко.

Якщо прагнеш чуда - створюй його!

Зображення користувача Роман Соломонюк.
0
Ще не підтримано

Микола Стригунов каже:
Так, недержавні ПФ є зараз. А, шановна добродійка Олена каже про двохтисячні, коли президентом був Ющенко.

Тоді якраз було ухвалено частину міжнародних актів, які дозволили діяти лайфовим страховим компаніям, які в чомусь кращі за недержавні НПФ. Тобто при ньому почалося. Найкраще було за прем'єрства Єханурова.

Зображення користувача Микола Стригунов.
0
Ще не підтримано

Ну ось, саме оце і є економічними реформами за президентсва Ющенка! Просто, про них мало кому відомо. Ось, наприклад, мені, та шановній добродійці Олені, про них досі не було відомо.

Якщо прагнеш чуда - створюй його!

Зображення користувача Сергій Ждан.
0
Ще не підтримано

Сьогодні ніщо не заважає відкрити пенсійний рахунок у НПФ і робити туди певні внески (у мене, наприклад, їх 6), а вже від 5-ти років починати отримувати власну пенсію (так уже зо 5 років робить моя дружина): https://acpo.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=309&Itemid=386
Приблизно так само працю НСЖ - накопичувальне страхування життя... .
Але поки що черга стоїть до ПФУ.

Все починається з Любові.