Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Смартфон замість гаманця: Як українці полюбили купівлю з мобільного

Україна входить до світового топ-5 за кількістю оплат за допомогою мобільних пристроїв з картками MasterCard і в топ-10 за кількістю оплат з Google Pay. Великі міжнародні платіжні сервіси прийшли на український ринок раніше, ніж у деякі країни Європи. 

Серед експертів у сфері платежів побутує думка, що оплата в транспорті - кращий спосіб впровадити нові технології в життя мас, пише Ніна Глущенко на 112.

Жителі розвинених азійських країн багато років тому освоїли оплату за допомогою карток у транспорті і поширили звичку на інші сфери життя.

В Японії платежі телефоном стали нормою задовго до появи NFC завдяки системі метрополітену і власній технології мобільної безконтактної оплати.

В Україні, за даними MasterCard, ті, хто один раз здійснив безконтактну оплату в метрополітені, починав удвічі частіше платити в інших місцях.

Українські мобільні оператори, розвиваючи власні фінансові сервіси, також прагнуть впроваджувати свої інструменти оплати в громадському транспорті - оплата за SMS вже працює у Вінниці, Житомирі, Івано-Франківську та інших містах.

Вони також, як і банки, хочуть зробити свій інструмент звичним для абонентів.

Окрім транспорту нові способи оплати з'являються в об'єктах інфраструктури і популярних локаціях для розваг: безготівкова територія на ВДНГ і повністю безготівковий фестиваль Atlas Weekend, турнікет для безготівкової оплати у київському зоопарку та ботсаду, парку “Софіївка” в Умані, експеримент з повністю безготівковим рестораном “Сушія”.

Компанії впроваджують це, щоб скорочувати черги. Разом з чергами скорочуються витрати на обслуговування готівки оплат, формат обслуговування “експрес” для клієнтів стає ще більше “експрес”.

Але все це було б неможливо, якби самі українці не вбирали нові технології, як губка, і не ставали їхніми активними користувачами.

Безконтакт на зльоті

Як розповіли в MasterCard, в Україні вже сформувався тренд на безготівкові платежі. За даними компанії, зростання обсягу безготівкових операцій за 2018-2019 роки становило 55%.

Драйвером для безготівки стали безконтактні оплати, вважають у MasterCard і говорять про те, що впродовж останніх двох років в Україні спостерігається NFC-революція. Понад 20 банків вже емітують цифрові картки, як-от Apple Pay, Google Pay тощо.

“Ринок вже сформовано”, - говорить віце-президент MasterCard в Україні з розвитку бізнесу Юрій Батхін. Кількість транзакцій зростає в 35 разів з року в рік, і їх вже десятки мільйонів.

За статистикою MasterCard, Україна входить до топ-5 країн у світі з точки зору мобільних платежів і NFC. Топ-4 категорії - продуктові магазини, транспорт, АЗС, кафе і ресторани.

В українському офісі Visa відзвітували про те, що безконтактні оплати становлять 80% від усіх безготівкових.

У Google говорять про те, що наша країна входить до топ-10 у світі (місце в рейтингу не уточнюють) за кількістю “тапів” (тобто оплат). Пару років тому, коли Google Pay тільки почав поширюватися світом, глобальна компанія вирішила виводити його на український ринок на півроку раніше, оскільки побачила готовність українських споживачів до оплати смартфоном.

У Honor Україна говорять, що ввозять до України тільки версії продуктів з NFC, настільки ця функція важлива для споживачів.  

Днями MasterCard опублікувала результати дослідження Digitalization Survey 2019 щодо цифрових платежів і використання смартфона в Європі.

В Україні 87% клієнтів банків вже готові використовувати мобільні додатки для платежів, а вже використовують - 58%, це найвищий показник у Європі після Австрії. Онлайн-шопінгом зі смартфона займається 79% опитаних, а онлайн-банкінг використовує 67%.

Мобільний шопінг

Смартфон дійсно для багатьох українських користувачів стає важливим інструментом для шопінгу, причому використовується для різних аспектів.

З його допомогою можна знаходити інформацію про товари, купувати - прямо в смартфоні, платити з допомогою цифрових гаманців онлайн або безконтактно. На iForum 2019 відразу кілька аналітичних компаній представили свої дослідження мобільної аудиторії.

За даними Kantar, 29% усіх активностей зі смартфона - це онлайн-купівля. Це четверте за популярністю заняття після читання новин (53%), пошуку інформації про товар (48%), перегляду відео (36%).

Це дослідження показало, що найчастіше з мобільних пристроїв купують одяг та взуття (60%), квитки (50%), побутову техніку (47%), телефони (44%) та косметику (40%).

41% інтернет-користувачів звикли купувати саме зі смартфона, попри те, що кількість ПК у нашій країні поки домінує. Схожа картина в Австралії, Німеччині, Росії та Франції.

Топ онлайн-покупок за даними GfK Ukraine (без прив'язки до платформи) виглядає схожим чином.

На першому місці - одяг та аксесуари (64%), далі - техніка, косметика, іграшки, побутова хімія та їжа, на яку припадає лише 11%.

При цьому, якщо два роки тому зі смартфона купували тільки 27%, то тепер - це 44%. Більше тільки в ноутбуків і десктопів - трохи більше половини користувачів здійснюють онлайн-покупки.

За даними “Інтертопу”, в Україні набирає популярність тренд з пошуку інформації про товар онлайн і купівлі офлайн. Як розповів директор підрозділу споживчої електроніки Huawei Україна Аллен Чен, у мобільних пристроях тренд той же.

Люди вибирають моделі онлайн, читають характеристики, порівнюють ціни, але потім все одно приходять в офлайн-магазин, щоб помацати пристрій своїми руками і купити на місці.

Як розповіла на мітапі Secrets of Growth Head of Channels у Moyo.ua Олена Смирнова, у Moyo.ua для компанії було дуже важливо “зв'язати” аудиторію тих, хто приходить на сайт і потім приходить у магазин за покупкою, щоб зрозуміти, яка частка таких людей і хто вони (у магазину на онлайн припадає близько 50% продажів при середньому по країні - близько 10-15% для магазинів електроніки).

Як виявилося, ті, хто заходить на сайт з телефону, генерують магазину близько 50% продажів офлайн-обігу.

Що далі?

Смартфони в Україні тепер придатні не тільки для оплати. Visa і MasterCard у цьому році анонсували рішення для прийому платежів за допомогою NFC. Покупцеві буде досить доторкнутися до смартфону продавця своїм, щоб завершити покупку.

Для бізнесу це скорочує витрати на прийом безготівкових платежів, а значить, зростатиме кількість точок, де можна буде платити без готівки, до того ж - безконтактно. Значить, і тренд набиратиме обертів.

 

Наші інтереси: 

Сучасні технології, вміння користуватися гаджетами, розуміти, що світ рухається вперед.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Піарники знову в ударі. Кадр з фільму «Хвіст крутить собакою» (Wag the Dog, 1997).

Підготовка до СКК «Вибори-2024»: у Демпартії США знайшли причину затримок зі зброєю для України

Про це 14 квітня 2023 року повідомив Юрій Швець – головний російськомовний рупор Демократичної партії США – на своєму ютуб-каналі, що має 1,28 млн користувачів. Виявляється, що головною причиною,...

Останні записи