Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Філарет формує нові правила - Віталій Портников

Заяви колишнього глави УПЦ КП про те, що Київський патріархат продовжує існувати, дивна історія зі збором ієрархів розпущеної церкви без запрошення митрополита ПЦУ тільки на перший погляд можуть здатися сторонньому спостерігачеві боротьбою церковних амбіцій.

Насправді, це - сигнали системної кризи, яка буде з кожним днем ​​посилюватися і охоплювати нові і нові сфери державного та суспільного існування, пише Віталій Портников на Еспресо.

Ні для кого не є секретом, що Філарет не був задоволений компромісом, результатом якого стала поява канонічної Православної церкви України. 

Не задоволений насамперед з двох причин.

Перша - тому що завжди вважав, що керувати цією церквою може тільки він і ніхто інший. 

І друга - бо не був задоволений запропонованим Константинополем церковним статутом, який значно відрізнявся від звичного, московського. 

Досвідчений церковний політик Філарет робив все можливе, щоб відстояти свої позиції, але змушений був змиритися з компромісом ще й тому, що на цьому наполягала влада. 

За великим рахунком, якби не та робота, яка була проведена Петром Порошенком і його адміністрацією, історія з автокефалією закінчилася б такою ж поразкою, якою вона завершилася за Віктора Ющенка. 

Президент зробив все, щоб «задобрити» роздратованого церковника - саме Філарет був названий батьком нової канонічної церкви, йому було присвоєно звання Героя України і неіснуючий в статуті ПЦУ титул почесного патріарха. Але Філарет тому і Філарет, що перші секретарі ЦК і президенти приходять і йдуть, а він залишається.

Тепер, коли нового українського президента та багатьох його виборців взагалі не цікавить питання самостійної церкви та української ідентичності, можна хоча б спробувати відмовитися від компромісу, повернути собі владу, переписати статут, знову перетворити церковне керівництво на "політбюро" - тобто зробити все те, чого не можна було зробити за попереднього голови держави. 

І я зовсім не виключаю, що у Філарета все вийде, як виходило досі - нехай навіть ціною нового церковного розколу і маргіналізації, якщо не зникнення української канонічної церкви. 

Філарет у своєму вмінні вибудовувати церкву під власні інтереси не раз перегравав сам себе - переграє і цього разу.

Справа, звичайно, не в цьому видатному церковному політикові, а в політичному процесі як такому. 

Багато хто навіть не уявляє собі його складності і філігранності, не розуміє, скільки перешкод потрібно подолати для вирішення навіть найпростішого питання. І як просто все зруйнувати навіть не якимись невмілими діями, а просто невтручанням у процеси.

  І, звичайно ж, це стосується не лише церкви.  Церква - окремий випадок.  Просто у Філарета - блискуча інтуїція, він одним з перших зрозумів, що тепер можна.  А вже за кілька тижнів це зрозуміють і люди без будь-якої інтуїції.

І тоді на очах наших здивованих співвітчизників будуть повертатися на карти імена радянських героїв, ухвалюватися реваншистські судові рішення, програватися міжнародні судові процеси, пригальмовуватися фінансові кредити. 

Зовсім не тому, що новий президент буде робити якісь неправильні заяви або тиснути на суди.  Ні, заяви будуть правильними, тиску ніякого не буде, ніхто у владі просто не буде розуміти, за яку "ниточку" треба смикати в тому чи іншому випадку.  І "ниточки" смикатимуться дуже різними людьми у дуже різних напрямках - як зараз у церковних справах. 

А після парламентських виборів цей хаос тільки посилиться, тому що президент або отримає контроль над таким самим дезорієнтованим урядом, або втягнеться у конфлікт з новим депутатським корпусом і кабінетом міністрів.

 В такому хаосі сформуються абсолютно нові правила гри, в якій перемагатиме той, хто атакує першим, не замислюючись про довгострокові наслідки своїх дій, намагаючись захистити свої інтереси за будь-яку ціну і на короткій дистанції. 

Філарет до формування таких правил уже приступив.

Наші інтереси: 

Не можна допустити хаос і повернутися назад на 5 років! Не можна змарнувати час і зусилля! 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Бард Рой.
0
Ще не підтримано

Цей дєдушка так хоче бути патріярхом, так хоче-так хоче, що йому по-барабану, якої церкви.

Хай буде!

Коментарі

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Чому ж, і звідки Портніков - такий упевнений щодо "передбаченого хаосу"??

До того ж, мені - підозріле подання такої "інформації". Міг би, наприклад, перестерегти перед такою небезпекою, або, ще краще, подати протитіло такій перспективі...

А може, він натякає, що колишнє Філаретове
"покаяння" перед кґб може повторитися?

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Повторюся...

Людям світським потрібно утримуватися від публічного обговорення внутрішньоцерковних проблем, про які вони знають тільки з чуток та інформації недоброякісних журналістів, заангажованих певними політичними структурами.

Тим більше, звинувачувати окремих ієрархів в "гріхах" та навішувати на них ярлики, не маючи достовірної інформації!

Процес об'єднання православних конфесій в Україні дуже складний. І втручання різних активістів, які нічого вирішити не можуть, а тільки напружують ситуацію, тільки на шкоду.

В Православній Церкві в Україні є відповідальні люди, які мають право приймати рішення. Із світських осіб я можу додати тільки президента Петра Порошенка і Голову ВРУ Андрія Парубія, оскільки вони утаємничені у створення української Церкви і отримання нею Томосу.

Тим більше я вважаю недопустимим коментування будь-яких внутрішньоцерковних проблем світськими людьми, які вороже ставляться до християнства.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

А тут подане місце, де можна приєднатися до вищеподаного "Звернення":

Щоби підписати, відкрийте гугл-форму
https://cerkvarium.org/publikatsii/analityka/zvernennya-na-zakhist-kanonichnikh-printsipiv-ustroyu-pravoslavnoji-tserkvi-ukrajini

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Вихід один - писати правила і атакувати!

"...перемагатиме той, хто атакує першим..."
Мабуть читав Сунь Цзи...

А якщо це: "...сформуються абсолютно нові правила гри,"
то ми читаємо підпис у профілі Володимира Федька:
"Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!"

Вихід один - писати правила і атакувати!

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Годжуся, Арсене!
Тільки йдеться про найближчу перспективу...

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Бучко подає трохи інші факти:
https://youtu.be/6MEPYu0yOkk

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Головне, що церковна тема далі в центрі уваги. Це значить, що процес релігійного оновлення України триває.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Бард Рой.
0
Ще не підтримано

Цей дєдушка так хоче бути патріярхом, так хоче-так хоче, що йому по-барабану, якої церкви.

Хай буде!