Зображення користувача Петро Олар.
Петро Олар
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Журналіст захистить право суспільства на знання правди

Відмантас Валюшайтіс – журналіст, керівник центру по дослідження демократії імені Адольфаса Дамушіса 

Коли починається придушення свободи, то пошук правди замінюється пропагандою.

У нас багато питань, як на цій конференції, обговорювалися і раніше. Наприклад, на конференції, присвяченій 100-річчю Литви. Думаю, що вузол драми в історії Литви – це 1940-1941 роки. Дві окупації поспіль. Я подивився на це питання в міжнародному контексті: як справи йшли в Європі і провів паралель з Україною і її реальним станом. Від'єднання Криму від України і події на Донбасі чимось схожі на те, що відбувалося в 1940 році в Литві. Спочатку увійшла Червона Армія, а потім вони провели вибори, коли на території Балтійських країн було вже близько півмільйона червоноармійців. І, звичайно, незаконно, адже спочатку окупація, а потім вибори. Те ж саме відбулося в Україні: спочатку захопили Крим, а потім зробили референдум.

Сьогодні на конференції наш міністр закордонних справ Лінас  Лінкявічюс сказав – існує різниця в поглядах. Як Росія дивиться, російські медіа та її пропаганда. Адже вони до сих пір стверджують, що окупації Литви не було, було приєднання, а потім від'єднання. Так що ці питання актуальні й досі і ми повинні про це говорити, нагадувати історію, нагадувати факти, а не звинувачувати один одного. Необхідно показувати історію в світлі фактів.

Конференція журналістів важлива і в тому аспекті, що потрібно захищати територію, свободу слова, свободу думки і вільно обмінюватися думками і аргументами. Це важливо. Тому і стають зрозумілими багато акцій Росії. Є місця в Європі і в сусідніх країнах, де це не так просто робиться. В першу чергу для мене важливо те, що Литва – це територія, де можна цими ідеями обмінюватися, не лаючи і не ображаючи один одного, а спокійно, аргументовано підтримувати цю атмосферу. Ми це робимо і будемо робити.

Мені дуже було приємно спостерігати, як міністр закордонних справ Литви по-діловому відповів на питання російських журналістів, які хотіли сказати, що мовляв у тому, що вони пишуть, немає ніякої пропаганди. А насправді це пряма пропаганда – візьміть приклад України, де трактування так відрізняються. І це нічим не можна спростувати. Адже в Крим спочатку зайшли війська, а потім зробили референдум. Гітлер і Сталін теж так робили: спочатку окупація, а потім призначення лояльної влади. Але ж забули про головне: спочатку повинна бути воля народу. Головне і то, як вона виражена.

Роль журналістів і істориків в усі часи і зараз особливо важлива – відстоювати правду, захищати свободу вираження думки. Коли починається придушення свободи, то пошук правди замінюється пропагандою. І не дарма найперший пункт міжнародної декларації журналістів свідчить, що найголовніше в роботі журналістів – це пошук правди і право суспільства на знання правди. Ми про це часто забуваємо, це стає другорядним в рутинній роботі. Дуже важливо, що дана міжнародна конференція нагадує про ці питання і після важливо про них не забувати ніколи.

 

Записав: Петро Олар

Наші інтереси: 

Проводимо паралелі між історією Литви і України

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи