Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

«Батіг і пряник»: як Вашингтон підштовхує Київ боротись із корупцією

Категорія:

Від Сполучених Штатів все частіше лунає заклик до України: «не буде реформ – не буде підтримки». Це ж саме повторила і посол США в Україні Марі Йованович, відкриваючи антикорупційний семінар у Києві. Та це лише дипломатична «верхівка айсберга», впевнені експерти.

160929-mariyovanovych.jpg

Посол США в Україні Марі Йованович
Посол США в Україні Марі Йованович

Насправді ж тиск Вашингтона на Київ, аби боротьба з корупцією в Україні посилювалась, є значно суттєвішим, однак це залишається на рівні непублічних обговорень і заяв.

За місяць перебування в Україні на посаді посла США Марі Йованович помітила, що на всіх зустрічах топ-темою для обговорення є корупція. Саме її вона вважає ключовою проблемою держави, що заважає рухатись уперед.

За словами Йованович, Україна має встановити чіткі й зрозумілі правила гри на ринку і надалі реформувати сектор державних закупівель. Ключові відомства та інституції повинні ефективно працювати за прозорими правилами, незалежно від того, хто їх очолює, каже вона. Якщо державі вдасться подолати корупцію, це відкриє двері значним інвестиціям і дасть поштовх до розвитку економіки.

Українська влада задекларувала, що готова запровадити прозорі правила для ринку. І хоча результату, за словами посла, «не можна досягнути за один день», Україна повинна реформуватись і далі.

«Подолати цю проблему не вдасться за один день. Але якщо Україна і далі робитиме складні, проте необхідні кроки, щоб вивільнити свій потенціал, то Сполучені Штати будуть надійним партнером, як це було останні 25 років», – сказала вона.

«Петре, ти не отримаєш свого мільярда доларів»

Заклик «реформуйтесь, якщо хочете й далі мати підтримку» все частіше звучить від американських високопосадовців. Та за формально м’яким підштовхуванням часто є закулісна, значно суворіша риторика.

Віце-президент США Джо Байден розповів, що вимагав від президента України Петра Порошенка відставки генпрокурора (вже колишнього) Віктора Шокіна, погрожуючи невиплатою обіцяного траншу в один мільярд доларів. Про це він сказав в інтерв’ю виданню The Atlаntik 22 вересня.

Американський політик не уточнив, коли саме мала місце ця розмова, пригадав лише її приблизний зміст: «Петре, ти не отримаєш свого мільярда доларів. Ну добре, ти можеш залишити генерального прокурора, проте врахуй, що в цьому разі ми не будемо платити».

У лютому Порошенко запропонував Шокіну покинути крісло генерального прокурора. Наприкінці березня парламент проголосував за відставку.

«Вимоги МВФ підштовхнули до антикорупційних реформ усупереч волі політичної еліти»

Треба чітко розділяти публічну риторику й реальні кроки у міжнародних відносинах, особливо коли мова йде про дипломатію, говорить голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Сполучені Штати дуже тверді у своїх вимогах, і найкраще це видно з того, що, не виконавши низку умов МВФ, Україна майже рік не отримувала траншу, каже експерт.

Міжнародний валютний фонд, який є одним із ключових кредиторів для української економіки, підштовхує до реформ за принципом Байдена і озвучує це відкрито: немає рішень – немає траншу. За кожен кредит Україна має запровадити перелік тих чи інших змін. 16 вересня Київ отримав третій транш, проте його розмір зменшився з 1,7 мільярда доларів до 1 мільярда через невиконання Україною всіх умов фонду. Аби отримати згодом четверту позику, Україна повинна провести пенсійну реформу, оптимізувати систему виплат житлових субсидій і виробити механізм підвищення тарифів на газ та опалення.

«Саме через цю вимогливість у фінансовій допомозі, підв’язаній під конкретні законопроекти та їх імплементацію, нам як країні вдалося отримати всі антикорупційні реформи: і відкриті реєстри, і створення антикорупційного бюро, і внесення до Кримінального кодексу кількох нових корупційних злочинів», – каже Шабунін.

Антикорупційні реформи в Україні запроваджуються всупереч волі політичної еліти і завдяки зовнішньому тиску, додає Шабунін.

Наші інтереси: 

Завдяки тиску США Україна якось реформується. Всупереч існуючій системі і протитистояння владної верхівки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи