Зображення користувача Світ Зелений.
Світ Зелений
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Про "розумні" речі, штучний інтелект та еволюцію людства

Про те, як зміниться світ з приходом новітніх інформаційних технологій, чи "проковтне" такий прогрес робочі місця окремих професій, які навики згодяться у цифровому світі та чи перевершить штучний інтелект людський розум, про це в інтерв’ю сайту “24” розповів Михайло Рябоконь, директор з інновацій міжнародної компанії з управління активами "Noosphere".

Розумний холодильник

Пане Михайле, зараз багато говорять про "Industrie 4.0". Зокрема, Давоський форум-2016 назвав Четверту промислову революцію "цунамі технологічний досягнень"? То чого слід очікувати від цифрового майбутнього?

Я думаю лише позитиву. Звичайно, є люди, котрі створюють деякі продукти з точки зору руйнування. Але, ми всі повинні робити світ кращим. Наприклад, Інтернет речі. Приведемо приклад розумного холодильника, коли ви не заглядаєте у свій холодильник і ви не задумуєтеся над тим, які продукти харчування слід докупити. Вами холодильник буде регулюватися і здійснювати покупку цих продуктів, буде можлива доставка цих продуктів. Тобто ви можете зосередитись на тих речах, котрі вам дійсно потрібні. І ви не відволікаєтеся на те, що вам потрібно налагодити якісь побутові справи.

Ви говорите про Інтернет речей. Що це і наскільки ці технології змінять світ?

Не скажу, що вони змінять світ. Скоріш, зроблять цей світ зручнішим для людини. По суті, Інтернет речей, це невеликі речі, котрі роблять життя людини легшим. Наприклад, останні фіналісти конкурсу інженерних стартапів, який ми проводили, винайшли браслет, який зберігає усі паролі людини. І ця система захищена. У той же час, ви не задумуєтесь і не витрачаєте час, щоб вводити пароль у комп’ютер, замість вас це робить браслет. Інші учасники, створили систему прогнозування людських захворювань. Коли ви носите цей девайс, він відслідковує вашу життєдіяльність і прогнозує ті зміни, котрі можуть вплинути на ваше здоров’я і своєчасно сказати, що вам слід звернутися до лікаря. Чи скоригувати ваше життя таким чином, щоб не захворіти. Ось це і зветься Інтернет речей.

І такі речі уже працюють?

Так, Інтернет речей працює, розвивається, еволюціонує. І з кожним разом дає більш точні прогнози. Бо увесь час він збирає інформацію, аналізує її. Також ми можемо бачити це на прикладі платіжних систем. Вам не треба стояти в черзі, щоб оплатити комунальні послуги. Зараз це можна зробити онлайн. Оплатити і отримати продукцію, котру ви замовили. Якщо вона вам не підійшла, її можна обміняти.

Наскільки популярні електронні платежі для українців?

Ми досить відстаємо у цьому плані. У нас населення розділено на "технологічно підкований прошарок" і скажімо так консерваторів. Наприклад, мої батьки не платять електронні платежі через інтернет. І вони звикли знімати гроші в банкоматі й купувати товар за "живі" гроші. Можливо, ця тенденція буде покращуватися. Скажімо, в 2009 році було мало людей, котрі платили кредитною картою онлайн. Зараз цей відсоток значно покращився. Але при цьому люди хочуть розуміти, що приміром магазин, куди вони платять онлайн має високий рейтинг користування, якісний товар. Людям потрібна правда, відкритість. Більше думок та коментарів інших користувачів.

Креативний інженер

Але ж наслідком четвертої промислової революції може стати "знецінення людської праці"…

Я думаю, повинна відбутися професійна трансформація. Тобто, не потрібен буде інженер скажімо, який був у 50-ті роки. А потрібен буде інженер-економіст, який розумітиме необхідність продукту, який він створює. Технології зараз створюються на комп’ютерних програмах. Як правило, більшість речей роблять спочатку віртуально, і потім коли цю модель втілюють у реальність вона себе виправдовує. Тому немає затрат, щоб робити на виробництві скажімо 25 болванок, їх випробувати, половину забракувати. Люди, котрі використовують нові технології у промисловості, мають на меті зробити роботу економічно вигідніше й послуговуються здоровим глуздом та бажанням бути першими.

То які професії можуть зникнути, а які навпаки розвиватимуться?

Не будемо говорити, що професії якісь зникнуть. Адже потреби людей залишаються тими ж самими. Люди хочуть правильно харчуватися, гарно одягатися, відвідувати театри, насолоджуватися мистецтвом. Можливо, просто котрісь речі будуть просто автоматизовані. Наприклад, у сільському господарстві система зрошення буде автоматичною.

Можете виділити навички, котрі будуть затребувані для майбутнього працевлаштування у світі цифрових технологій. Буде місце творчості, креативному мисленню?

Точно. Ми приміром зараз створюємо деякі продукти у розділі Інтернету речей і багато інженерів не розуміють як цей продукт можна застосувати. Тому я думаю, що не лише креативність, а й аналітичний склад розуму. Люди повинні постійно моніторити ринок, розуміти сучасні тренди, розуміти свого кінцевого користувача. Намагатися створювати речі нові, унікальні, яких ще немає в Україні. Те, що приноситиме користь людству.

Генеральний директор Tech Mahindra на Давоському економічному форумі 2016 висловив таку думку: "Боюся, ми рухаємося дуже швидко. Чи ці зміни не занадто показові? Чи передбачаємо ми соціальні зміни? Чи враховуємо людський фактор? Чи плануємо безпеку?" То чи справді такий технологічний ривок є безпечним?

Якщо говорити з точки зору України, ми дуже відстаємо від усього світу в плані того, що система освіти базується на тих речах, котрі були сформульовані 30-50 років тому. І ніхто не враховує у нашій освіті розвиток сучасних технологій. Тому, насамперед, думаю, потрібно змінювати освіту. У нас підходи до вивчення фізики, математики, хімії достатньо правильні. Потрібно застосовувати ці знання на практиці. Якщо ми будемо читати лекції про досягнення 50-60 х років, то стоятимемо на місці. А увесь світ йтиме вперед.

Людський розум вище

Нещодавно з’явилася новина, що Google навчив штучний інтелект писати романи. Чи можемо говорити про, те що "штучний розум" становитиме загрозу людським здібностям?

Людина ще до кінця не вивчена. І її можливості більші, ніж ми собі це уявляємо. А штучний інтелект – це все одно машини. Машина працює так, як задає їй програму оператор, тобто людина. По суті, машина не може перестрибнути людину, бо саме людина задає їй основні параметри, вихідні дані. Так, вона відрізняється якимись методиками, збирає інформацію, котру аналізує набагато швидше, ніж людина. Загроза в тому, хто є оператором цієї системи. Якщо це людина з позитивним мисленням, то це буде правильний продукт. Якщо це негативізм, то будуть такі й наслідки.

Як трансформує технологічна революція економіку країн світу, і зокрема України?

Ми говоримо про те, що будуть автоматизовані процеси виробничої та творчої діяльності інженерії. Люди не будуть витрачати колосальні ресурси на виробницво якихось принципових моделей, щоб робити наступний крок. Усе це моделювання можна проводити в плані створення комп’ютерних симуляцій. Котрі будуть створювати певні умови, показувати як ведуть себе ті чи інші продукти. Навіть в умовах космосу чи підвищеної радіації. Бо інформація про це є накопичена упродовж багатьох років.

На форумі дійшли висновку, що Четверта революція уже йде повним ходом. Ви згідні з цим?

Усі зміни, які відбуваються в інформаційному просторі: швидкість передачі, обробки інформації, створення нових систем. Ось це і є наступний крок. По суті, це було винайдено давно. Зараз воно оптимізується, пришвидшується процес. Я б не сказав, що це якась революція. Це поетапний розвиток. Все до цього йшло.

Які ваші прогнози на майбутнє?

У нас ще стільки неохоплених сфер. По-перше, потрібно зробити так, щоб не було воєн. Людство розуміло, що ми усі діти однієї планети. І життя людини є головним надбанням і його потрібно берегти. Ми повинні розвиватися далі, шукати нові ресурси, отримувати знання. Багато чого незвідано ще. Можливо, ми до цього прийдемо і це буде проривом у майбутньому.

Наші інтереси: 

+

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вгору просування – без краплі вагання!

Динаміка демосів: стартап, ріст, розмноження, омолодження – дороговказ для Aryan Softwerk

Для досягнення режиму керованої молодості – «вічного життя» – демос має бути досить численним. Тож йому треба кількісно зростати, але зростати не механічно, а органічно – як жива істота. Аналогії між...

Останні записи