Чому людям завжди будуть потрібні міста

Фантазії про смерть міст і появу глобального мегасела фрілансерів, пов'язаних інтернетом, так і залишаться фантазіями, вважають урбаністи. Інтернет і соціальні мережі допоможуть містам стати краще, а не знищать їх.

 

Інтернет та цифрові технології можуть дати містам новий імпульс для розвитку, переконані дослідники з британської Академії урбанізму. Але вони не зможуть замінити фізичну інфраструктуру міста. А утопічні мрії про новий світ, де люди живуть в невеликих селищах, працюють в мережі і ведуть екологічно благополучний спосіб життя, просто небезпечні для майбутнього людства.

Чому містам весь час не вистачає інфраструктури

Кілька століть тому в світі існував всього один тип міста. Міста були центрами торгівлі і мали приблизно однакову просторову структуру. У центр міста йшли радіальні вулиці, які були з'єднані кільцями. Пов'язувала людей в ті часи торгівля - вона стала поштовхом для розвитку економіки, соціальних зв'язків і культури.

На початку XX століття почали з'являтися різні ідеї перебудови міст. Їх поява була пов'язана з бажанням очистити міста від бруду і зробити їх більш безпечними. З'явилися концепції "міста-саду" і проекти створення на околицях міст спальних районів.

Але нічого путнього з цього не вийшло: міста стали ще більш роздробленими і фрагментованими, врятував ситуацію тільки бурхливий розвиток громадського транспорту в середині минулого століття. Найшкідливішим для розвитку міст був модернізм. Архітектори і містобудівники експериментували з формами будівель, різними варіантами планування вулиць і наповнення міського простору.

Саме через ці експерименти міста перестали бути єдиним цілим. Деякі міста, побудовані в XX столітті, сьогодні так і виглядають: плід невдалого експерименту, і нічого більше. Поява "модерністських" міст порушила природний хід еволюції середовища і негативно позначилася на соціальних мережах. В деяких з них реальні зв'язки між людьми просто зникли: вони перестали знайомитися з сусідами, опинились замкнені у передмістях, сьогодні їм просто нема куди піти, щоб з ким-небудь познайомиться і поговорити.

Місто перетворилося з місця з багатою культурою і розгалуженими соціальними зв'язками в місце для життя мільйонів одинаків.

Віртуальна інфраструктура заповнить недоліки фізичної

Соціальні мережі не залежать від якості та архітектури будівель, від наявності або відсутності громадського транспорту, а значить, можуть заповнити прогалини, які не зміг заповнити розвиток урбаністики. Якщо людям складно зустрічатися особисто, можливо, вони будуть більше спілкуватися онлайн.

Але соціальні мережі дублюють вже раніше існуючі зв'язки, засновані на фізичних контактах. Якщо ж нові знайомства заводяться, то рідко вони представляють собою щось цінне. Широка мережа френдів у Facebook не є гарантією великої кількості хороших друзів.

Можливості розширення мережі соціальних контактів у віртуальних мережах досить обмежені. Знаходити нових друзів в мережі складніше, ніж шукати їх в реальних містах.

Проте, якість соціальних мереж зростає. Фактично цифрові технології можуть взяти на себе частину навантаження там, де фізична інфраструктура міст не справляється. Вони стали новою формою громадських благ, які значимі для суспільства.

Про віртуальне місто-утопію пора забути

Утопічні мрії про новий світ, де люди живуть у невеликих селищах, працюють онлайн і ведуть екологічно правильний спосіб життя, є руйнівними. Вони можуть привести до відмови від міст, які вже довели свою ефективність. Розвинені міста - це міста із щільною забудовою і розвиненою транспортною системою. Відмовлятися від них не можна, і лише на їх основі можна створити ефективний віртуальний урбанізм.

Віртуальні технології не можуть повністю замінити мережі з вулиць і доріг, а також того, що називають "магією міст": мільйонів незапланованих перших зустрічей раніше незнайомих людей. Подібні зустрічі є, можливо, найважливішою перевагою життя в місті.

Міста страждають від неправильного планування, яке розділяє їх на частини, а також від безперервного будівництва швидкісних шосе. Але це лише помилки в довгій історії убранізму. Їх можна і потрібно виправити. Але якщо мрію про невеликі поселення почати втілювати в життя, то це може зруйнувати соціальну, економічну та екологічну стійкість великих міст.

Міста майбутнього мають бути щільно пов'язані один з одним фізичною і віртуальною мережею, а при їх розвитку особлива увага повинна приділятися створенню простору для появи нових соціальних зв'язків. Швидше за все, це означає повернення до більш пов'язаного і щільного міського планування.

Джерело: "Большой город"


Від “Народного Оглядача”: сьогодні серед фахівців, що досліджують майбутнє людських поселень, панують кілька різних концепцій — від повного зникнення міст і перетворення планети на мережу самозамкнених садиб  фрілансерів (таке собі глобальне навіть не село, а територія з окремими хуторами) до подальшої концентрації людства в декількох супермегаполісах. Істина, як завжди, десь посередині. Тому при розробці та популяризації концепції “Вари” треба дуже уважно вивчати як наявний світовий досвід, так і розрахунки імовірних напрямків розвитку системи людських поселень.

Гравець: 
Володимир Щербина
 
Форум Підтримати сайт Довідка