Зображення користувача Леонід Українець.
Леонід Українець
  • Відвідувань: 16
  • Переглядів: 18

Шахи

Світ:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
2 - Точно колись знадобиться.

Ша́хи — гра, яка поєднує в собі елементи мистецтва, науки і змагання.

Шахи мають виховне значення: сприяють розвитку концентрації уваги, логічного мислення, вміння долати труднощі та планування власних дій. Оскільки у грі в шахи виявляються особливості людської особистості, вони використовуються у якості моделі наукових досліджень в психології та педагогіці. Також використовуються для моделювання систем штучного інтелекту.

Історія шахів

Ігри з фішками на дошці були відомі ще в 4-му столітті до н. е. У перші п'ятсот років нової ери в Бгараті з'явилась найдавніша форма шахів — військова гра чатуранґа. Грали в чатуранґу четверо гравців. Пересування фігур визначалося кидком гральної кості.[1] На наступному етапі розвитку гра для чотирьох перетворилася в гру для двох суперників, виграш у якій уже досягався не киданням кості, а розумом. Нова гра для двох суперників отримала назву шатрандж.

В Україні шахи відомі з 9-10 століття [3]. Знайдено шахові фігури в археологічних розкопках Вишгороду, Києва, Турова, в Чорній Могилі біля Чернігова. Згадується ця гра і в усній словесності, зокрема в билинах. Відомо, що за Гетьманщини відомим шахістом був митрополит Т. Яновський. Перший в Україні шаховий клуб постав у Харкові (1881). 1909 року в Одесі відбувся турнір, що був першим чемпіонатом України; переможцем вийшов Б. Верлинський.

Легенда про винайдення шахів

Гру в шахи придумав один мудрець. Коли цар познайомився з нею, він був захоплений її дотепністю і різноманітністю. Тож наказав покликати мудреця, щоб особисто нагородити за вдалу вигадку. Винахідник з'явився до трону правителя. Це був скромний вчений, який отримував засоби до життя від своїх учнів.

- Я бажаю гідно винагородити тебе за прекрасну гру, яку ти придумав, - сказав цар.- Я досить багатий, щоб виконати твоє найсміливіше побажання, назви нагороду, яка тебе задовольнить, і ти отримаєш її.

- Велика доброта твоя, царю. Але дай час, щоб обдумати відповідь. Завтра, по зрілому міркуванні, я повідомлю тобі моє прохання.

Коли наступного дня мудрець знову з'явився до східців трону, він здивував царя своїм проханням. - Володарю, - сказав він, - накажи видати мені за першу клітку шахівниці одне пшеничне зерно. За другу клітку накажи видати два зерна, за третю - чотири, за четверту - вісім, за п'яту - шістнадцять, за шосту - тридцять два... - Ти отримаєш свої зерна за всі 64 клітини дошки, згідно твоїм бажанням: за кожну вдвічі більше попередньої. Але знай, що прохання твоє не варте моєї щедрості. Іди! Слуги мої винесуть тобі мішок з пшеницею.

Учений посміхнувся, покинув залу і став чекати біля воріт палацу.

За обідом цар згадав про винахідника шахів і послав дізнатися, чи забрав вже той свою жалюгідну нагороду.

- Володарю, - була відповідь, - наказ твій виконується. Придворні математики обчислюють число належних йому зерен. Цар нахмурився - він не звик, щоб веління його виконувалось так повільно. Увечері, перед сном, цар ще раз поцікавився.

- Володарю, - відповіли йому, - математики твої трудяться без упину і сподіваються ще до світанку закінчити підрахунок. Вранці царю доповіли:

- Ми сумлінно перелічили всю кількість зерен, яку бажає отримати винахідник. Число це таке велике, що не в твоїй владі, повелителю, виконувати подібні бажання. У всіх коморах твоїх нема такого числа зерен, яке зажадав мудрець.

- Назви ж мені це жахливе число!

- Вісімнадцять квінтильйонів чотириста сорок шість квадрильйонів сімсот сорок чотири трильйони сімдесят три більйони сімсот дев'ять мільйонів п'ятсот п'ятдесят одна тисяча шістсот п'ятнадцять, о повелителю! [4]

Цікаві факти

Білоруські шахи — різновид шахів, створений 2010 року професором Гродненського медичного університету Островським і журналістом Томашевичем. Поширюються в електронному варіанті. Головними відмінностями гри є 81-клітинна дошка (9х9) і наявність трону. Дев'ятою фігурою став княжич, який за певних умов може стати князем. Інші фігури схожі на своїх аналогів у традиційних шахах, але названі інакше: гетьман, ратник, тощо.[2]

Гексагональні шахи — група шахових варіантів, які грають на шестикутній дошці, з шестикутними полями. Найвідомішими з них є Гексагональні шахи Глінського, створені у 1936 році польським інженером Владиславом Глінським.

Джерела

1) Шахи

2) Нацыянальныя шахматы: гетман, князь і княжыч

3) Історія шахів

4) Легенда про шахову дошку

Корисні лінки

Сайт для гри в шахи

Наші інтереси: 

Граємо в шахи.

Теги:

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стартувала міжнародна слідча комісія Нюрнберг 2.0 щодо коронавірусної афери (відео)

Польський депутат Гжегож Браун разом з іншими польськими державними діячами та німецькими адвокатами дав пресконференцію щодо створення парламентської комісії з розслідування зловживань та порушень...